W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Top 3 - Stare Miasta w Polsce
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Szybkie fakty

  • Kraków
  • Wrocław
  • Poznań

Kraków

Stare Miasto w Krakowie jest najstarszą częścią miasta. Jest otoczone plantami, a jego centrum stanowi Rynek Główny. Jest to jeden z największych placów w Europie, powstał podczas lokacji miasta na prawie magdeburskim w 1257 r. Ma kształt kwadratu o wymiarach 200 m x 200 m. Głównymi zabytkami krakowskiego Starego Miasta są znajdujące się na Rynku Głównym: kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa oraz pozostałości murów obronnych – Brama Floriańska i Barbakan.
Dziś Stare Miasto jest kulturalnym i rozrywkowym centrum Krakowa. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Miejsce to tętni życiem, liczne kawiarenki wypełniają najróżniejsze języki świata, uliczni grajkowie i artyści prezentują swoje umiejętności, kwiaciarki sprzedają cudownie pachnące kwiaty, a dorożkarze czekają na chętnych by się przejechać bryczką po Krakowie.
W 1978 Stare Miasto wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 1994 razem z Wawelem, Stradomiem, Kazimierzem, Podgórzem, Nowym Światem i Piaskiem zostało uznane za pomnik historii.

Wrocław

Jedną z piękniejszych starówek w Polsce jest ta, znajdująca się we Wrocławiu. Jej centralny punkt i główna atrakcja to ratusz. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, prezentującej eksponaty i zabytki związane z dziejami samorządu. Bogato zdobiona wieża zbudowana została w 1536 r. i ma ponad 60 m wysokości. Jej atrakcją jest najstarszy dzwon zegarowy w Polsce. W podziemiach wrocławskiego Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, której tradycje sięgają XIII w. Historyczny lokal jest jednym z najstarszych tego typu w Europie.
Na wrocławskim rynku możecie również zobaczyć pręgierz, przed którym wymierzano karę chłosty nierządnicom i sutenerom, piętnowano wypalając znaki rozpalonym narzędziem, obcinano części ciała. Atrakcją jest słynna fontanna ze szklanych płyt, pomnik Aleksandra Fredry i wspaniałe mieszczańskie kamienice. Wrocławski rynek to skupisko restauracji, kawiarni i pubów oraz scena licznych imprez rozrywkowych i kulturalnych. Swoje miejsce znajdują tu także artyści malarze, muzycy i mimowie.

Poznań

Jednym z głównych punktów w trakcie zwiedzania stolicy Wielkopolski jest Stare Miasto. Jego obszar wyznaczała linia murów miejskich. Teren ten zajmuje powierzchnię 21 hektarów.
W centralnym punkcie Starego Miasta mieści się Stary Rynek, trzeci co do wielkości w Polsce. Zajmuje obszar 2 hektarów i jest prawie regularnym kwadratem o boku 141 m. Rynek otaczają głównie dwupiętrowe kamienice, w których znajdują się mieszkania, sklepiki, restauracje, kawiarnie i puby. Uwagę przyciąga renesansowy ratusz. Z wieży ratuszowej odgrywany jest codziennie hejnał Poznania.
Wśród urokliwych zabytków Starego Miasta należy także wymienić wagę miejską, jednopiętrowy budynek o bardzo wysokim, dwuspadowym dachu. Waga była siedzibą ważnika, który za drobną opłatą dokonywał pomiaru masy towaru. O kształcie starego Rynku decyduje też odwach - budynek z XVIII w., dawna siedziba straży miejskiej i policji. Obecnie mieści się w nim Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Domki budnicze położone na południe od ratusza to z kolei wąskie, kolorowe kamieniczki z XVI w., należały do biedniejszych kupców. W podcieniach handlowano solą, świecami i rybami, stąd dawna nazwa budynków - budy śledziowe. Ulubionym miejscem spotkań poznaniaków jest pręgierz, ale warto też obejrzeć fontanny - Prozerpiny, Marsa, Apollina i Neptuna oraz pomnik Bamberki.
Co roku w czerwcu na Starym Rynku odbywa się Jarmark Świętojański. Wtedy można zobaczyć handlarzy i kolorowe stragany oferujące ciekawe wyroby rzemieślnicze i lokalne potrawy.

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena