Wybrane zabytki

Może Cię zainteresować

Zainspiruj się podróżami innych

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Żuraw Gdańsk

Żuraw - jest najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie. Wybudowano go w latach 1442 - 1444 w formie dwóch ceglanych baszt, między którymi zainstalowano drewniany mechanizm dźwigowy. Budowla pełniła zarazem 3 funkcje: dźwigu przeładunkowego, fortyfikacji obronnej i bramy miejskiej.

Jako dźwig, miał za zadanie podnoszenie ciężkich ładunków ze statków oraz stawianie i opuszczanie masztów. Jego mechanizm napędowy stanowiły dwie pary kół o różnej średnicy zaopatrzone w drewniane belki, po których chodzili robotnicy wprawiając koła w ruch obrotowy. 

Obecnie jest to oddział Centralnego Muzeum Morskiego, które prezentuje w Żurawiu wystawę, ukazującą życie portowego miasta w czasach największej jego prosperity od XVI do XVIII wieku. Gdańsk nazywany wówczas spichlerzem Europy, był najdynamiczniejszym portem na Bałtyku.
W salach wystawowych pokazano m.in. nawigację w porcie, techniki przeładowywania towarów, wygląd kupieckiego kantora i mieszczańskiego salonu a także warsztaty typowych dla charakteru miasta rzemieślników: żaglomistrza, cieśli okrętowego i powroźnika.

Wyjątkową atrakcją dla turystów jest możliwość obejrzenia wnętrza mechanizmu dźwigowego Żurawia.

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena