Wybrane zabytki

Może Cię zainteresować

Zainspiruj się podróżami innych

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Wikipedia
0.0
0

Zamek Szczerba

Ruiny zamku Szczerba znajdziecie w południowo - wschodniej części Gór Bystrzyckich w Sudetach Środkowych. Zamek wzniesiony został między Diabelskimi Skałami w otoczeniu lasów.
Budowla powstała pod koniec XIII wieku z nieobrobionego kamienia, na obrysie nieregularnego owalu, w kształcie podkowy, prosto ściętego w kierunku zachodu, z występem na północ. Mury obronne o długości ponad 100 m, wysokości 9 m i grubości około 1,5 m otaczały niewielki dziedziniec zamkowy. Od południa, południowego zachodu i zachodu mury zamkowe otaczała  głęboka sucha fosa wykuta w skale.  Aby dostać się do zamku trzeba było pokonać drogę przez most zwodzony nad fosą i wąską bramę o szerokości 3m.
Historia powstania i funkcjonowania warowni położonej w pobliżu wsi Gniewoszów okryta jest cieniem tajemnicy, niewiele zachowało się dokumentów mówiących o dziejach i losach historycznych tego zamku. Nieznany jest również fundator, ani czas, w którym powstał pierwszy zamek. Według legend na miejscu obecnego zamku już na początku XI wieku istniał niewielki gród. Kamienny zamek został zbudowany w późniejszym okresie przez polskich rycerzy. Pod koniec XIII wieku, czeski król Wacław II podarował zamek zakonowi cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego, ale zamek nie był długo w rękach zakonu, ponieważ w 1318 roku został po raz pierwszy zniszczony. Po odbudowie w drugiej połowie XV stulecia zamek objęli w posiadanie rycerze czescy. W 1358 właścicielem zamku i okolicznych dóbr był Otto Schuler, syn wywodzącego się z Łużyc rycerza Ottona von Glaubitza, właściciela Międzylesia. Rodzina Glaubitzów prawdopodobnie otrzymała tę posiadłość na początku XIV wieku, w związku z objęciem ziemi kłodzkiej przez Jana Luksemburskiego. Do 1428 panem na Szczerbie był Bernhard Glaubitz, starosta kłodzki. W 1428 r. oddziały husyckie zdobyły i zniszczyły małą warownię, której nigdy już nie odbudowano. Tradycyjnie przez następne wieki zamek spełniał funkcję tytularnej siedziby zarządu dóbr międzyleskich. Potem przez stulecia zmieniali się właściciele zamkowych ruin: od sołtysów pobliskiego Gniewoszowa, przez Paula Prebira, rodzinę von Tschirnhaus, hrabiów von Althannów, baronów von Stillfriedów. W XIX stuleciu właścicielami ruin byli: hrabia von Magnis oraz królewna Marianna Orańska, pani na zamku w Kamieńcu. W rękach jej potomków, bocznej linii Hohenzollernów, zamek pozostawał do 1945 r. Zamek "Szczerba" należy do grupy tych pechowych zamków, których byt zakończył się po kilkudziesięciu latach funkcjonowania.
Zamek znajdziecie po lewej stronie drogi prowadzącej z Międzylesia do Gniewoszowa. Mimo, że jest dobrze widoczny, łatwo go pomylić z licznymi skalnymi wzniesieniami. 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena