Wybrane zabytki

Może Cię zainteresować

Zainspiruj się podróżami innych

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Zamek Grodno

Wśród wielu zamków znajdujących się na terenie Dolnego Śląska warto zwrócić uwagę na Zamek Grodno. Wybudowany jest na szczycie wzgórza Choina w północnej części Gór Sowich i wznosi się nad doliną rzeki Bystrzycy  (zwanej kiedyś Śląską Doliną). Jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku. Na wzgórzu znajduje się rezerwat krajobrazowy "Góra Choina". 
Jedna z legend podaje, że już w 800 r. pewien angielski rycerz założył w tym miejscu czworoboczną strażnicę. Dalszą rozbudową miał się zająć książę Bolesław Wysoki. 
W 1392 wraz z całym Księstwem Świdnickim Grodno dostało się pod bezpośrednią zwierzchność Korony Czeskiej. Zamek podobnie jak i inne zamki Księstwa stały się wprost własnością dworu królewskiego i mogły być oddawane na różnorodnych prawach feudałom dworskim.
W XV w. była to siedziba rycerzy-rabusiów, którzy wraz ze swoimi drużynami trudnili się rozbojami i grabieżą. Po nich, panami na zamku został ród Czetryców. W trakcie trwania wojny 30-letniej zamek został zdobyty przez Szwedów i częściowo zniszczony. Budowla popadała w ruinę w 1789 r. Początkowo zawaliła się część okalających ją murów, a potem południowa ściana gotyckiego dziedzińca i zachodnie skrzydło mieszkalne. W 1823 r. okoliczni chłopi kupili zamek, aby go rozebrać i sprzedać uzyskany materiał budowlany. Jednak nie stało się tak z inicjatywy historyka profesora Jana Gustawa Büschniga z Wrocławia, któremu sąd przyznał w 1824 r zamek w dożywotnie użytkowanie. Zamek Grodno został zabezpieczony przed dalszym zniszczeniem. 

Dziś Zamek Grodno to nie lada atrakcja. Można go zwiedzać z przewodnikiem lub na własną rękę. Szczególnie polecamy wejście na wieżę widokową, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Bystrzyckie i Góry Sowie. 
Warto także wybrać się na spacer brzegiem jeziora i obejrzeć potężną, kamienną tamę w Lubachowie.

Rok rocznie na Zamku organizowane są dwie duże imprezy cykliczne:

  • Jarmark Średniowieczny (maj)
  • Festiwal Filmów Amatorskich Biała Dama (sierpień)

Na miejscu

Bar kawiarnia

Odległości

500m do autobusu PKS
12km do najbliższego miasta

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena