Wybrane zabytki

Może Cię zainteresować

Zainspiruj się podróżami innych

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Opactwo Benedyktynów Tyniec Kraków

Jan Długosz w swych kronikach podaje, że Opactwo w Tyńcu zostało założone w 1044 r. a ufundował je książę Kazimierz Odnowiciel.
Jednak naukowcy nie są przekonani co do autentyczności tego przekazu. Część opinii skłania się ku tezie, iż sprowadzenie mnichów do Tyńca odbyło się za czasów oraz z inicjatywy Bolesława Śmiałego i związane było z jego koronacją królewską. 

Kolejni władcy - królowa Judyta i książę Bolesław Krzywousty - nadawali klasztorowi kolejne dobra i przez to stali się jego współfundatorami, cały zaś proces jego kształtowania się, symbolicznie zamknął zachowany dokument tyniecki z 1124 r. potwierdzający otrzymane dobra i majątki. 

Pierwszym opatem Tyńca został Aron, pełniący funkcję biskupa krakowskiego i arcybiskupa, co sugeruje jego odpowiedzialność za obudowę struktur kościelnych, po wyniszczającym najeździe czeskiego księcia Brzetysława i reakcji pogańskiej, które w latach 30. XI wieku poważnie uderzyły w byt instytucji Kościoła na terenach dawnej Polski.
Ustanowienie Tyńca siedzibą tak wysokiego rangą przedstawiciela władzy kościelnej potwierdzało status, jaki ośrodek otrzymał w czasach utrwalania władzy piastowskiej. 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena