Wybrane zabytki

Może Cię zainteresować

Zainspiruj się podróżami innych

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy powstał na mocy Pokoju Westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią. Cesarz Ferdynand III został wówczas zobowiązany przez Szwedów do wyrażenia zgody na budowę przez ewangelików w księstwach dziedzicznych w Jaworze, Głogowie i Świdnicy po jednym tzw. "Kościele Pokoju".

Zarządzenie cesarskie mówiło jednak, że kościół może być wybudowany jedynie poza murami miasta, nie pozwolono dodatkowo na wybudowanie wieży i powieszenie dzwonów. To jednak nie były wszystkie ograniczenia. Materiałami budowlanymi mogły być drewno, piasek, glina i słoma. Dodatkowo okres budowy nie mógł przekraczać roku.

Kościół w Świdnicy jest bazyliką wzniesioną na planie krzyża. Trójnawowy korpus główny krzyżuje się w centrum kościoła z również trójnawowym transeptem. Do zasadniczej bryły kościoła dobudowano początkowo od wschodu jedynie zakrystię. W późniejszych latach dodano od zachodu Halę Zmarłych, następnie od południa Halę Ślubów, a od północy tzw. Halę Polową. Konstrukcja nośna trzonu budowli składa się z drewnianych słupów o wymiarach od 30 x 50 do 40 x 50 cm. Nawa główna ma ok. 44 m długości i 20 m szerokości. Nawa poprzeczna - ok. 30 m długości i 20 m szerokości. Wysokość nawy głównej ok. 15 m. Kościół jest klasyczną konstrukcją szkieletową. Na powierzchni 1090 m2 mieściło się w kościele 7500 ludzi, w tym 3000 miejsc siedzących. Z okazji dwusetnego jubileuszu powstania kościoła przeprowadzono w 1852 r. rozległe prace renowacyjne. 50 lat później przeprowadzono ponownie obszernie zakrojone naprawy. Odnowiono konstrukcję szkieletową, a od strony południowej dobudowano nowy przedsionek. Szczególną uwagę poświęcono restauracji malowideł. Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z dwóch zachowanych tego typu obiektów w Europie.

W pobliżu kościoła znajduje się urządzona w barokowym stylu restauracja Barocco, która słynie z pysznej gorącej czekolady.

Turystom polecamy również zwiedzanie świdnickiej starówki, która jako jedna z niewielu na Dolnym Śląsku zachowała średniowieczny układ urbanistyczny. 

Odległości

300m do autobus komunikacji miejskiej
500m do centrum
1.2km do dworca kolejowego
1.3km do autobusu PKS

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena