Wybrane zabytki

Może Cię zainteresować

Zainspiruj się podróżami innych

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
1.5
0

12 Apostołów - Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim

Domy Tkaczy to dawne domy, w których żyli i pracowali śląscy tkacze. Kojarzone są też z nazwą "12 apostołów", a wynika to z tego że pierwotnie było 12 budynków. 11 w zwartym szeregu i 12-ty zwany Juaszem stał osobno. Nie możemy go dziś zobaczyć ponieważ spłoną. Nazwa jednak pozostała.

Domy Tkaczy powstały w 1707 r. kiedy miasto było jeszcze własnością cystersów krzeszowskich. Budowa zespołu drewnianych domów spowodowana była ożywieniem tkactwa chałupniczego i dużego zapotrzebowania na materiał w Europie i Ameryce. O rozkwicie gospodarczym miasta świadczył również fakt, że Chełmsko otrzymało pozwolenie na organizację dwóch targów tygodniowo, co było wówczas rzadkością.

Tradycyjne tkactwo szybko jednak zostało zamienione na mechaniczne a nie mający zatrudnienia tkacze skierowani do prac przy budowie tzw. „dróg głodu”, które miały być sposobem na zaspokojenie podstawowych potrzeb tkaczy i opanowanie zamieszek, powodowanych przez bezrobotnych tkaczy.
Kolejne ożywienie miało miejsce dopiero w XIX w., kiedy prężnie działały tkalnie mechaniczne, uruchomiono szkołą tkacką i otwarto linię kolejową, która wpłynęła na rozwój przemysłu i turystyki.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena