W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Szczecin
Miejsce końcowe: Szczecin
Rodzaj: piesza
Trudność: Aktywny
Dystans: 4.4 km
Czas: 4.0 h

W skrócie...

Dzisiaj wybieram się na wycieczkę po Szczecinie. Będę poruszać się Złotym Szlakiem Szczecina, który prowadzi od Zamku Książąt Pomorskich przez plac Żołnierza Polskiego, aleją Papieża Jana Pawła II, pl. Grunwaldzki, Jasne Błonia i dalej park Kasprowicza z jeziorem Rusałka, aż do Lasku Arkońskiego i jeziora Głębokie.
Szlak jest oznaczony 22 tabliczkami z herbem miasta.

Zamek Książąt Pomorskich (0.1km)

Zamek Książąt Pomorskich znajduje się przy ul. Korsarzy. Obiekt został zbudowany w latach 1346-47. Obecnie w zamku znajdują się: Opera i Operetka, Urząd Marszałkowski, sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Na wieży znajduje się punkt widokowy.

Pomnik księcia Bogusława X i jego żony królewny Anny Jagiellonki (0.2km)

Pomnik księcia Bogusława X i jego żony królewny Anny Jagiellonki odsłonięty został w 1974 roku.

Domki Profesorskie (0.1km)

Domki Profesorskie w Szczecinie znajdują się przy pl.Żołnierza 6-11 i ul.Mariackiej 26. W średniowieczu w Domkach Profesorskich mieszkali kanonicy kapituły kolegiaty. Po reformacji natomiast – profesorowie Książęcego Pedagogium Szczecińskiego.

Maszt ze statku s/s Kapitan K. Maciejewicz (0.1km)

Maszt - pomnik znajdziecie u wylotu Trasy Zamkowej, przy wjeździe na Plac Żołnierza Polskiego i Plac Solidarności.

Kościół św. Piotra i Pawła (0.0km)

Drewniany kościół zbudowano tu w 1124 roku. Obecna gotycka budowla pochodzi z połowy XV w. Na zewnątrz kościoła, zachowały się konsole w kształcie główek średniowiecznych mieszkańców Szczecina różnej płci i wieku.

Pomnik Anioł Wolności (0.1km)

Pomnik Anioł Wolności jest pamiątką po tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w grudniu 1970 roku, kiedy to w wyniku wystąpień robotników na ulicach Szczecina zginęło 16 osób.

Brama Królewska (0.1km)

Brama znajduje się na pl. Hołdu Pruskiego (u zbiegu ul. Jana Matejki i pl. Żołnierza Polskiego). Powstała latach 1725-28 z okazji zajęcia miasta przez Prusy według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe.

Tablica upamiętniająca powstanie w 1934 roku polskiej drużyny harcerskiej w Szczecinie (0.4km)

Pamiątkowa tablica znajduje się w środkowej części alejki spacerowej na pl. Żołnierza Polskiego. Poniżej napis: „Wszystko co nasze Polsce oddamy. W XXV rocznicę powstania harcerstwa w Szczecinie w hołdzie tym, którzy życie sprawie polskiej oddali 1934-1959.”

Plac Lotników z pomnikiem kondotiera Colleoniego (0.0km)

Pomnik kondotiera Colleoniego jest jedną z najwybitniejszych rzeźb konnych renesansu.

Budynek Urzędu Miar i Wag (0.2km)

Na Złotym Szlaku Szczecina znajduje się także Budynek Urzędu Miar i Wag. Charakterystyczny czerwony budynek pochodzi z początku XX w.

Archiwum Państwowe (0.3km)

Budynek Archiwum Państwowego w Szczecinie pochodzi z początku XX w.

Aleja Fontann – Pomnik Marynarza (0.4km)

Pomnik marynarza stojącego przy kole sterowym znajdziecie między Placem Lotników a Placem Grunwaldzkim, w sąsiedztwie Alei Fontann ozdobionej krzewami.

Plac Grunwaldzki – tablice pamiątkowe (0.5km)

Plac Grunwaldzki położony w dzielnicy Śródmieście, na osiedlu Centrum. Na placu znajdziecie m.in.: tablicę poświęconą fiarom systemu komunistycznego, tablicę ku czci Karola Świerczewskiego, rzeźbę Ptaki i rzeźbę Kompozycja skrzydła.

Gmach Rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego (0.2km)

Neogotycki Gmach Rektoratu powstał w latach 1885-88. W podziemiach gmachu mieści się Muzeum geologiczne.

Gmach Urzędu Miasta Szczecin (0.2km)

Na Placu Armii Krajowej w Szczecinie znajduje się zabytkowy Gmach Urzędu Miejskiego. Budynek powstał w latach 20. XX wieku. Najładniejszą salą w budynku jest Filharmonia Szczecińska.

Pomnik Chłopca z Harmonią (0.1km)

Pomnik chłopca z harmonią znajduje się przy ul. Karola Szymanowskiego. Rzeźba o wysokości prawie 3 metrów powstała około 1927 roku. Fontanna chłopca ucierpiała w trakcie II wojny światowej. Ubytki w postaci obciętych rąk i częściowo zniszczonej harmonii zostały naprawione w latach 60-tych XX wieku.

Jasne Błonia im. Jana Pawła II, Pomnik Papieża Jana Pawła II, Aleje platanowców (0.5km)

Park Jasne Błonia powstał w latach 1925-27. W parku zasadzono platany klonolistne. Obecnie jest to największe skupisko tego gatunku drzew w Polsce. Na placu znajduje się pomnik Jana Pawła II, który został postawiony na pamiątkę wizyty Ojca Świętego 11 czerwca 1987 r. Wówczas na plac przybyły setki tysięcy wiernych.

Pomnik Czynu Polaków “Trzy Orły” (0.3km)

Pomnik Czynu Polaków znajduje się w Parku Kasprowicza. Pomnik jest wyrazem szacunku i podziękowania społeczeństwu Szczecina za odbudowanie i rozbudowanie miasta w ciągu 35 lat od zakończenia II wojny światowej.

Ogniste Ptaki Hasiora (0.1km)

Plenerowa rzeźba Władysława Hasiora znajduje się w Parku Kasprowicza.

Amfiteatr (0.4km)

Teatr Letni w Szczecinie znajduje się w Parku Kasprowicza. Scena powstała około 1930 r. Na widowni Teatru Letniego może zasiąść około 4,5 tysiąca widzów.

Ogród Różany, Dolina Siedmiu Młynów

Na trasie Złotego Szlaku Szczecina znajduje się też dwuhektarowy ogród różany. Miejsce to powstało w 1928 r. z okazji zjazdu ogrodników. Obecnie znajduje się tutaj ponad 9 000 róż w 99 odmianach.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena