W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Informacje o trasie

Miejsce startu: zabytkowa brama wjazdowa na teren parku w Dobrej
Miejsce końcowe: Zamek w Prószkowie
Rodzaj: samochodowa
Trudność: Leniwy
Dystans: 56.4 km
Czas: 7.0 h

W skrócie...

Gdybyście chcieli zwiedzić wszystkie zamki i pałace oraz ich ruiny na Opolszczyźnie, odwiedzając po kilka z nich w ciągu dnia, zajęłoby nam to zapewne co najmniej tydzień. Tym razem proponuję trasę o tej interesującej tematyce. Możecie zobaczyć to wszystko odwiedzając pagórkowaty rejon prudnicki.

Zabytkowa brama wjazdowa do parku w Dobrej (0.3km)

Jadąc od strony Opola, za Krapkowicami należy jechać drogą numer 409. Po 6 km dojeżdżamy do rozjazdu, przy którym jest wyraźnie widoczna tytułowa brama wjazdowa. Po prawej stronie znajduje się udostępniony turystom staw hodowlany.

Zamek w Dobrej (10.7km)

Są tutaj dwie możliwości, należy skręcić w prawo w centrum wsi i stąd już widać zamek, albo zaparkować auto, wejść przez bramę na teren parku i znaleźć budowlę znajdującą się około 200 m od głównej drogi.
Pałac został zbudowany w 1750 roku w stylu francuskiego baroku przez hrabiego Erdmanna Carla von Roederna. Jeszcze niedawno budowla nie wyglądała najlepiej, jednak teraz prezentuje się bardzo dobrze. Wszystko za sprawą prywatnego przedsiębiorcy, który kupił zamek i skutecznie, i z wielką determinacją remontuje go. Na chwilę obecną zwiedzanie jest utrudnione ze względu na roboty budowlane. Jednak po wcześniejszym zgłoszeniu swojej prośby u kierującego Fundacją Odbudowy Zabytków, jest to możliwe.

Zamek w Głogówku (14.7km)

Z Dobrej należy kierować się drogą nr 416 na Głogówek. Po wjeździe do miasta, jedziemy cały czas główną ulicą - Powstańców. Dojeżdżamy do dużych rozmiarów bramy, prowadzącej do centrum starego miasta. Ponieważ przechodzi przez nią droga jednokierunkowa (w przeciwnym kierunku), nie wjedziemy w bramę. Należy skręcić w lewo w ul. Kościuszki i objechać centrum wjeżdżając w pierwszą możliwą uliczkę w prawo. Tu parkujemy auto. Zamek znajduje się w odchodzącej od rynku ulicy Zamkowej. Jest usytuowany na wysokiej skarpie nad rzeką Osobłogą.
Gotycka budowla książęca, a później rycerska, wybudowana została na przełomie XIII i XIV w. dla książąt opolsko-raciborskich. Pierwszy zamek zbudował tu w XIII wieku książę opolski Władysław I. Była to gotycka wieża mieszkalno-obronna. Potem średniowieczna budowla była trzykrotnie przebudowywana i dekorowana – w zgodzie ze zmieniającymi się modnymi stylami epok: renesansem, barokiem, neogotykiem.
Zamek składa się z dwóch części, tzw. zamku górnego oraz dolnego i stanowi cenny przykład architektury rezydencjonalnej i obronnej na skalę krajową. Obecnie zamek jest dostępny do zwiedzania z zewnątrz wraz z muzeum w jednej z jego części. Obiekt ma zostać wyremontowany i oddany do celów turystycznych.
Dodać należy, że dbywają się tutaj liczne imprezy związane z historią.

Zamek w Białej (9.6km)

Z Głogówka należy kierować się na Prudnik drogą nr 40 i 2 km za Głogówkiem zjechać w prawo na drogę prowadzącą przez Mochów, Mionów, a następnie w lewo na Rostkowice i Białą.
Po wjeździe do centrum Białej, można zaparkować auto w rynku i dalej udać się pieszo.
Przy Placu Zamkowym stoi widoczny od ulicy, renesansowy zamek z XVI w. Prawdopodobnie wybudowali go Piastowie opolscy na miejscu istniejącej tu wcześniej twierdzy. W XVII w. zamek został przebudowany w stylu wczesnego baroku, następnie opuszczony po 1893 i rozebrany. W 1929 na miejscu zamku wzniesiono nowy budynek. Zamek zbudowany był z trzech skrzydeł z krużgankami oraz czworokątnej wieży nakrytej barokowym hełmem. W niższych partiach murów nowego budynku zachowały się fragmenty budowli gotyckiej. Obecnie jest wystawiony na sprzedaż z zamysłem przerobienia na hotel i atrakcję turystyczną zarazem.

Zamek w Mosznej (2.9km)

Jest to zdecydowanie najatrakcyjniejszy obiekt na tej trasie i jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce o znaczeniu historycznym i artystycznym. Aby tam dotrzeć jedziemy z Białej droga nr 414 na Krapkowice. Następnie na rozwidleniu skręcamy w prawo w drogę nr 409 i po kilku kilometrach znajdziemy się we wsi. Tu drogowskaz informacyjny pokieruje nas w lewo w głąb parku na zamek.
W obiekcie znajduje się Centrum Terapii Nerwic, jednak jest on w udostępniony do zwiedzania. Styl budowli można uznać za eklektyczny. Posiada 365 pomieszczeń, liczne szczyty, wieże i iglice. Zamek otacza piękny park z siecią kanałów i alejek. Najatrakcyjniej wygląda podczas okresu kwitnienia azalii i rododendronów. Występują tu też rzadkie okazy tych roślin.
Przy zamku znajduje się równie stadnina koni, w której odbywają się wysokie rangą zawody jeździeckie. Obecnie ma tu miejsce wiele cyklicznych imprez o charakterze artystycznym.

Pałac w Kujawach (15.5km)

Wyjeżdżając z powrotem na główną drogę należy skręcić w lewo, przejechać przez wieś Zielina i zaraz za nią docieramy do Kujaw. Znajduje się tu pałac. Jest to dwuskrzydłowy budynek wzniesiony na planie litery „L”, następnie dobudowano do niego skrzydło północne i budynek otrzymał kształt litery "U". Niestety możemy podziwiać budynek jedynie z zewnątrz. Aktualnie jest ogrodzony i czeka na kupca.
Obok pałacu po przeciwnej stronie ulicy stoi się renesansowy kościół p.w. Świętej Trójcy.

Zamek w Prószkowie (2.8km)

Aby dotrzeć do Prószkowa proponuję wrócić się do rozwidlenia dróg nr 414 i 409 i pojechać drogą nr 414 na Prószków. Prowadząca przez Bory Niemodlińskie droga jest o tyle ciekawa, że jest to najdłuższa prosta droga w Polsce prowadząca aleją dębową. Wjeżdżając do Prószkowa należy trzymać się głównej drogi, prowadzącej do centrum.
Tuż przy centrum stoi widoczny z ulicy pięknie odrestaurowany zamek koloru piaskowo-żółtego. Został on założony przez Jerzego Prószkowskiego i miał łączyć walory obronnego bastionu oraz renesansowego pałacu. Owa magnacka siedziba ze swoim krużgankowym dziedzińcem i systemem wysuniętych fortyfikacji, była dość oryginalnym rozwiązaniem. Ponoć projektant wzorował się na włoskiej architekturze renesansowej. Ciekawostką jest to, że większość następnych zamków na Śląsku była wzorowana na zamku prószkowskim. Po obejrzeniu budowli najlepszą rzeczą jaką można teraz zrobić jest pójście do leżącej po drugiej stronie ulicy restauracji “Zamkowej”. Możecie tu spróbować prawdopodobnie najlepszych na Opolszczyźnie placków po węgiersku.

Wyjazd z Prószkowa

Aby jechać z Prószkowa w kierunku Opola drogowskaz poprowadzi nas przez Pomologię na drogę nr 414

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Zamkowo-pałacowa przygoda: Dobra, Głogówek, Biała, Moszna, Kujawy, Prószków
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-30 22:36 bula napisał/a:

Pałace,konie i placki po wegiersku

Kolejna trasa, którą rodzinnie przejechalismy, oczywiście pojezdzilismy konno w Mosznej, wspaniala zamkowo-pałacowa przygoda(pałace i konie to taka nasza rodzinna pasja),placki w "Zamkowej" po prostu REWELACJA!Trasa opisana bardzo ciekawie i zakończona...przepysznie.A.

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena