W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
4.0
3

Informacje o trasie

Miejsce startu: Zjazd z autostrady na drogę 426
Miejsce końcowe: Poręba
Rodzaj: rowerowa, motorowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 15.6 km
Czas: 5.0 h

W skrócie...

Jeśli chcemy odpocząć od zgiełku, warto przyjechać do “Śląskiej Szwajcarii”. Region ten ma wiele walorów, a największym jest to, że jest on oazą spokoju. Nie dotknął go jeszcze nadmierny ruch turystyczny.
Znajdują się tutaj dwa wspaniałe rezerwaty przyrodnicze na pagórkowatych wzniesieniach, położone na stokach doliny strumienia Łącka Woda, w jednej z najpiękniejszych okolic Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. W okolicach wybijają liczne źródła krystalicznie czystej wody. Wypływają z nich wartkie strumyki wpadające do Łąckiej Wody, która jest niezwykle czysta i zawsze bardzo zimna. Jednak trasa po okolicach Śląskiej Szwajcarii to nie tylko przyroda. Pełen mistycyzmu klimat tworzą kapliczki przydrożne, żydowski cmentarz i zabytkowe budynki. Na trasie znajduje się też znakomita Galeria Sztuki oraz szereg innych atrakcji. Jest to zdecydowanie mój ulubiony region na Opolszczyźnie.

Zjazd z autostrady na drogę nr 426 (2.0km)

Naszą trasę zaczynamy od zjazdu z autostrady od strony Strzelec Opolskich na drogę nr 426, aby tuż po chwili odbić w prawo w małą drogę prowadzącą do Czarnocina.

Rezerwat Boże Oko wraz z kapliczką w Czarnocinie (0.9km)

Wjeżdżając do wsi, po lewej stronie można zauważyć miejsce parkingowe przy strumieniu, nad którym wybudowany jest mały mostek. Jest to początek rezerwatu Boże Oko. Początek trasy zaczyna się od strumienia, a następnymi są stacje drogi krzyżowej. Zwieńczeniem drogi krzyżowej jest znajdująca się wśród bukowego drzewostanu jedna z najstarszych kapliczek na ziemi strzeleckiej nazywana: “Boże Oko”. Legenda głosi, że w miejscu wybudowanej kapliczki objawiła się św. Anna. Dodatkowo na terenie rezerwatu znajduje się wiele pomników przyrody oraz robiące wrażenie wąwozy o wysokości nawet do 30 metrów. Na wzgórzu, przy głównej drodze znajduje się przesieka prowadząca wąwozem do lasu rezerwatu. Jadąc tędy można również natrafić na mogiłę nieznanych bohaterów III powstania śląskiego, którzy po wzięciu do niewoli zostali tu straceni. Także z tym miejscem związana jest legenda. Okoliczni mieszkańcy powiadają, że w księżycowe noce pojawiają się tu duchy pomordowanych powstańców, stąd też miejsce to po zmierzchu jest bardzo rzadko odwiedzane.

Rezerwat Grafik w Czarnocinie (1.2km)

Jadąc dalej główną drogą, spodziewajcie się odbicia w prawo na drogę, przy której znajduje się większość gospodarstw w Czarnocinie. Należy pojechać tą drogą do jej końca. Znajduje się tutaj rezerwat "Grafik". Jest w nim starodrzew bukowy, a także tajemniczy krzyż, od którego wywodzi się nazwa rezerwatu. Wersji legend dotyczących krzyża jest tyle ilu mieszkańców, jednak są oni zgodni w jednym - po zmroku nieopodal krzyża można spotkać błądzącego ducha.

Gospodarstwo Agroturystyczne na Granicy (3.0km)

Wracając od strony rezerwatu Grafik, nieopodal zbiegu ulic przy głównej drodze znajduje się Interesujące miejsce, zwłaszcza dla tych, którzy pragną zatrzymać się tutaj dłużej niż jeden dzień. Jest to Gospodarstwo Agroturystyczne na Granicy. Właścicielami są bardzo mili ludzie, którzy z wielką pasją udzielą wszystkich informacji na temat regionu. W tym przyjemnym miejscu można skosztować domowego jedzenia, biesiadować w sali z kominkiem, zorganizować sobie biwak. Jest także możliwość wybrania się na przejażdżkę konną, lub bryczką. Miłośnicy grzybobrania również na pewno będą tutaj w pełni usatysfakcjonowani.

Przez Zalesie Śląskie - opuszczona stacja kolejowa (3.8km)

Jadąc dalej drogą główną wyjeżdżamy z Czarnocina i jak tylko wjedziemy do Zalesia Śląskiego. Po lewej stronie przed wiaduktem można zauważyć stary, opuszczony, ale robiący duże wrażenie budynek nieczynnej stacji kolejowej. Prowadzi do niego przepiękna aleja wysokich topoli.

Cmentarz żydowski w Leśnicy (1.9km)

Z Zalesia Śląskiego na pierwszym skrzyżowaniu udajemy się w prawo na Leśnicę. Po drodze miniemy Lichynię z zabytkową dzwonnicą przy drodze. Następnie jak tylko wjedziemy do Leśnicy, tuż przed stacją benzynową będzie odchodziła w prawo mała betonowa droga, przechodząca w drogę polną, jest to ulica Starostrzelecka. Jeśli jesteśmy rowerem lub motorem możemy spokojnie nią pojechać. Jeśli natomiast jesteśmy samochodem i nie jest to auto terenowe, lepiej będzie zostawić je przy drodze i dalej pójść pieszo. Po około 500 metrach po prawej stronie, na polu ujrzymy ogrodzony metalowym płotem mały cmentarzyk. Założony został 1837 roku, a jego granice do dziś pozostały identyczne. Znajduje się na nim około 15 macew z napisami w języku hebrajskim i niemieckim.

Rynek, kościół i Galeria Sztuki w Leśnicy (1.3km)

Wracając do głównej drogi w Leśnicy należy kierować się na centrum. Jak tylko zobaczymy plac z miejscami parkingowymi, należy się gdzieś tu zatrzymać. Jest tutaj mały uroczy rynek z zabytkowymi kamieniczkami i pomnikiem upamiętniającym czyn powstańczy. Na drugim placu obok, znajduje się kościół p.w. św. Trójcy. Warto zwrócić uwagę na kaplicę rodu Schlewitzów i kryptę grobową, a także gotycki portal nad wejściem prowadzącym do dawnej zakrystii. Jednak największe wrażenie w centrum Leśnicy zrobiła na mnie galeria sztuki. Jest to nowoczesny, trzypiętrowy budynek bardzo dobrze przystosowany do wystaw. Galeria jest w trakcie nawiązywania kontaktu z Opolskim Towarzystwem Fotograficznym, zatem być może będziemy mieli okazję oglądać prace tych pasjonatów.

Wywierzysko Krasowe “Siedem Źródeł” w Porębie (1.6km)

Z centrum jedziemy kierując się na Górę Św. Anny i po chwili odbijając na Porębę. Jak tylko znajdziemy się poza granicami Leśnicy po prawej stronie na podwyższeniu zobaczymy odchodzący od drogi chodnik z kostki brukowej. Prowadzi on do niezamarzającego wywierzyska krasowego o nazwie “Siedem Źródeł“. Wypływająca ze źródełka woda zasila potok Padół, który przepływa przez Leśnicę i od stuleci zaopatruje ją w wodę. Takich miejsc na terenie Parku Krajobrazowego znajduje się kilka.

Zespół kaplic w Porębie

Za wywierzyskiem jadąc główną drogą miniemy cały szereg porozrzucanych po wsi kaplic przydrożnych. Moją uwagę przykuły dwie kapliczki znajdujące się po prawej stronie, wysoko na wzgórzu. Prowadzi do nich dróżka leśna. Całe wzgórze porośnięte jest liściastym laskiem, a późnym latem wszystko skąpane jest ogromną ilością zielono-złotych liści, chrupiących pod nogami.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

W magicznej Śląskiej Szwajcarii
Oceń opinię: 0 5 0
2012-01-10 22:16 Betty82 napisał/a:

Pod wrażeniem okolic

Trasa ta sprawdza się nawet w deszczowe dni tegorocznej zimy. Zgodnie z zaleceniami odwiedziliśmy ze znajomymi wszystkie wskazane miejsca i jesteśmy pod wrażeniem tych okolic. Gorąco polecam!!

W magicznej Śląskiej Szwajcarii
Oceń opinię: 0 5 0
2012-01-02 21:48 3Yaki napisał/a:

Wspaniała trasa że ja jego.....

Wybrałam się tam z przyjaciółmi. faktycznie zadziwiająca przyroda, piękne miejsce. Jednak w przyszłym roku chcę się tam wybrać ponownie ale tym razem rowerem.

W magicznej Śląskiej Szwajcarii
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-27 22:35 marforest napisał/a:

wycieczka po śląskiej Szwajcarii

Naprawdę cieszę się ,że znalazłem inspiracje , ciekawe info, no i interesujące zdjęcia . To mnie tak zaciekawiło ,że pozostało tylko zobaczyć te miejsca . Warto było ! Mariusz

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena