W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Informacje o trasie

Miejsce startu: Droga Strzelce Opolskie - Gogolin
Miejsce końcowe: Amfiteatr na Górze Św. Anny
Rodzaj: rowerowa, motorowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 9.5 km
Czas: 5.0 h

W skrócie...

Trasa prowadzi po najpiękniejszych rejonach Opolszczyzny, mianowicie po zachodnio-północnej części Parku Krajobrazowego Góry Świętej Anny. Znajduje się na niej pałac, dwa wiatraki typu holenderskiego, sanktuarium, rezerwat geologiczny oraz największy amfiteatr w Europie, a wszystko to usytuowane na malowniczych pagórkach parku.

Droga Strzelce Opolskie - Gogolin (3.6km)

Do Parku Krajobrazowego wjeżdżamy od strony drogi nr 409 prowadzącej ze Strzelec Opolskich do Gogolina. Na wysokości Kalinowa należy skręcić w lewo na Górę Św. Anny.

Wiatrak holenderski w Kadłubcu (1.1km)

Wjeżdżając do Kadłubca po prawej stronie najpierw mijamy pomarańczową kapliczkę z XIX wieku. Chwilę potem, po prawej stronie na wzgórzu można zauważyć obiekt o walcowatym kształcie. Są to dość dobrze zachowane ruiny młyna wiatrakowego typu holenderskiego. Jedna z dróżek od drogi głównej we wsi prowadzi na wzgórze gdzie tuż nad autostradą stoją jego ruiny. Skrzydła młyna zostały zdjęte po tragicznym wydarzeniu, w którym zostało przez nie porwane dziecko właścicieli wiatraka. Na owalnej ścianie został wmurowany krzyż upamiętniający to wydarzenie. Jest to jeden z nielicznych zachowanych tego typu obiektów na Opolszczyźnie.

Wiatrak typu holenderskiego w Wysokiej (1.8km)

Jadąc dalej główną drogą w Kadłubcu po kilku kilometrach dotrzemy do Wysokiej. Należy skręcić w lewo i jechać cały czas prosto przez wieś do momentu, kiedy dotrzemy do miejsca gdzie znajduje się wiadukt nad autostradą. Przed wiaduktem mała dróżka odbiegająca w lewo prowadzi do wzgórza, na którym stoi kolejny młyn wiatrakowy typu holenderskiego. Budowla pochodzi z XIX wieku i ponoć podczas Powstania Śląskiego stanowiła punkt oporu przeciwko grupie powstańców z oddziału karabinów maszynowych.

Sanktuarium, Grota Lurdzka i zespół kaplic na Górze Św. Anny (0.2km)

Wracamy do wiaduktu przez który należy przejechać. Zaraz za nim znajduje się wieś o nazwie Góra Św. Anny. Jadąc prosto główną drogą dojedziemy do schodów prowadzących wysoko na wzgórze. Które stanowi najwyższe wzniesienie na wyżynie Śląskiej. Najlepiej zatrzymać się gdzieś w pobliżu i wejść na wzgórze schodami. Na samym szczycie znajduje się tutaj bazylika św. Anny z XV wieku. Jest to miejsce wielu pielgrzymek krajowych i zagranicznych. Tuż obok stoi klasztor franciszkanów, a także Grota Lurdzka otoczona czternastoma kaplicami skalnymi, które tworzą kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Bezpośrednio przed bazyliką znajduje się dziedziniec, który jest nazywany Rajskim Placem. Na placu znajdują się stacje Drogi Krzyżowej oraz murowany krzyż przedstawiający Jezusa Chrystusa.

Rezerwat geologiczny na Górze Św. Anny (0.4km)

Tuż obok sanktuarium znajduje się rezerwat geologiczny, który stanowi dowód na istnienie wulkanu w tym miejscu. Ostatnia erupcja miała tutaj miejsce 23-28 mln lat temu, dzięki niej powstały tu dość spore pokłady jaspisu.

Amfiteatr w Górze Św. Anny oraz Pomnik Czynu Powstańczego (2.3km)

Schodząc ze wzgórza należy kierować się dalej wzdłuż głównej drogi, by po chwili skręcić w lewo, w dół. Stoi tu drogowskaz prowadzący do Pomnika Czynu Powstańczego. Podchodząc bliżej, ogromne wrażenie robi naturalny, ogromny amfiteatr, który może pomieścić nawet ponad siedem tysięcy osób. Warto zejść schodkami na teren amfiteatru oraz przejść się pobliskimi ścieżkami leśnymi. Przyroda tutaj jest zachwycająca, jesienią lasy mienią się złocisto-miedzianymi barwami.

Pałac i inne atrakcje w Żyrowej

Wyjeżdżając z Góry Św. Anny należy kierować się na Zdzieszowice, a następnie odbić w prawo na Żyrową. Jest to mała urocza wioska, w której znajduje się największa i najokazalsza śląska budowla wczesnobarokowa. Zabytek pierwszej klasy, czyli pałac, który z zewnątrz wygląda dziś niemal tak samo jak na obrazie z 1644 roku. Historia pałacu sięga 1300 r., gdy stanął tu murowany klasztor Cystersów. Na zamek obronny przebudowali go Żyrowscy, którzy panowali tu w latach 1447-1631. Z pałacem wiąże się wiele ciekawych historii z czasów sekularyzacji dóbr kościelnych. Jedna z nich mówi o tym, że podczas jednej z rewizji pałacu, żona hrabiego Damiana została ukryła w studni. Tam hrabina odnalazła zapomniane tajne przejście, którym uciekła do okolicznych lasów. Mieszkańcy twierdzą, że tunel istnieje do dziś.
Za przyzwoleniem stróża można wejść na teren pałacu i obejrzeć go z zewnątrz. Pałac ma być wyremontowany i zaadaptowany na hotel.
Jako ciekawostkę dodam, że Żyrowa w 2004 roku wygrała konkurs na najpiękniejszą wieś Opolszczyzny. Jest tutaj malowniczy staw z altaną, a zaraz za nim znajduje się piękna brama wjazdowa przy pałacu oraz zabytkowy gotycki kościół. Zachował się także budynek plebanii z XIV wieku oraz dwa pomniki przyrody - klon i cis jagodowy. Natknęłam się tu także na ogrodzone pastwisko z końmi.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

W krainie św. Anny
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-29 13:20 Magdalenka napisał/a:

Trasa godna polecenia

Piękna okolica. Naprawdę warto ją zobaczyć.

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena