W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Informacje o trasie

Miejsce startu: Stalowy most kratownicowy, Brzeg
Miejsce końcowe: Cmentarz żydowski, Brzeg
Rodzaj: piesza, rowerowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 3.7 km
Czas: 3.5 h

W skrócie...

Trasa prowadzi przez zabytki miasta Brzeg. Pośród wielu ciekawych budowli, tym razem szczególną uwagę zwracam na kamienice mieszczańskie, których jest dość sporo jak na tak niewielką miejscowość.

ul. Krakusa między kanałem, a Odrą (0.1km)

Trasę zaczynamy od ul. Krakusa między kanałem, a Odrą. Miejsce to znajduje się na drodze nr 39 od strony Namysłowa do Brzegu.

Stalowy most kratownicowy (0.4km)

Idąc w stronę centrum, przechodzimy przez niezwykły obiekt nad Odrą. Jest to stalowy most kratownicowy. Został wybudowany w 1891 r. Most pierwotnie usytuowany był w Bydgoszczy, a następnie przeniesiony do Brzegu.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (0.0km)

Od strony mostu idziemy w lewo w ulicę Pańską, a następnie Górną, aż docieramy do Placu Zamkowego. Po lewej stronie stoi strzelisty kościół z XVIII w. pod wezwaniem Krzyża Świętego. Jest to okazała barokowa budowla z iluzjonistycznymi freskami. Warto jest wejść do wnętrza kościoła, aby móc przyjrzeć się tym niesamowitym malowidłom ściennym. Zostały on namalowane w latach 1697-1770 i miały na celu wydłużenie bądź podwyższenie realnego wnętrza.

Zamek Piastów Śląskich (0.2km)

Po przekątnej placu, na przeciw kościoła stoi jeden z najważniejszych zabytków w Brzegu, który stał się również jego symbolem. Jest to renesansowy zamek Piastów Śląskich zwany również Śląskim Wawelem, ponieważ był on wzorowany na Wawelu. Obiekt ten pochodzi już z XIII w i jest zabytkiem klasy zerowej. Szczególne wrażenie zrobił na mnie geometryczny dziedziniec, uznawany za najwspanialsze dzieło renesansowej architektury śląskiej. Powstał on w szczególny sposób, mianowicie w XVI w. książęca siedziba została przekształcona w tzw. Śląski Wawel, wtedy właśnie powstały skrzydła otaczające dziedziniec, który został ozdobiony kolumnowymi krużgankami. Będąc na terenie zamku koniecznie trzeba zwrócić uwagę na budynek bramny, na którym widnieją płaskorzeźby dwudziestu czterech przodków fundatora zamku. Na terenie zamku znajduje się też muzeum. Znajdują się tutaj min. sarkofagi Piastów! Warto jest śledzić wydarzenia na stronie internetowej, ponieważ organizowane są tutaj wystawy czasowe, tematyczne oraz inne ciekawe wydarzenia takie jak spotkanie poetyckie lub spotkania różnych kultur.

Widok na Ratusz (0.2km)

Idąc ulicą Zamkową w stronę rynku warto zwrócić uwagę na kamienice otaczające wieżę ratuszową, które od tej strony wyglądają szczególnie zjawiskowo.

Rynek z Ratuszem (0.1km)

Ciągnąca się od placu ulica Zamkowa kończy się tuż przy samym Rynku. Niezwykle bogata architektura sprawia, że znajdując się w tym miejscu przez moment możemy mieć poczucie, jakbyśmy znajdowali się w jakimś wielkim mieście, a nie kameralnym Brzegu. Ratusz pochodzi z XIV wieku oraz został przebudowany w latach 1569-1572. Jest on uznawany za najpiękniejszy renesansowy ratusz w Polsce. We wnętrzu kamienicy ratuszowej znajduje się Wielka Sala Stropowa z modrzewiowym stropem z 1648 r., a w skrzydle północnym wczesnorokokowa Sala Rajców z 1746.

Kamienica Mieszczańskie na Rynku (0.1km)

Poza piastowskim zamkiem miasto Brzeg to przede wszystkim jedyne w swoim rodzaju kamienice mieszczańskie. Będąc w Rynku warto zwrócić uwagę na te, które znajdują się po wschodniej stronie oraz kamienicę pod numerem 19 z 1621 roku. Wszystkie one posiadają elementy z XIV w. W jednej z nich ponoć mieszkał przez jakiś czas kiedyś nieżyjący już znany niemiecki dyrygent Kurt Masur w czasach kiedy to brzeg był jeszcze miastem niemieckim.

ul. Mleczna (0.1km)

Jedną z ulic odchodzących od Rynku jest ulica Mleczna. Wyróżnia się ona spośród innych tym, że na rogu graniczącym z Rynkiem znajduje się rzeźba mnicha trzymającego kufel. Przemierzając ulice Mleczną lewą stroną mamy możliwość obejrzenia pięknych zabytkowych kamieniczek.

Kościół p.w. św. Mikołaja (0.2km)

Ulicą Mleczną docieramy do placu, przy którym znajduje się kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Jest to gotycka bazylika z XIV w. Przed kościołem stoi pomnik Jana Pawła II. Budowla ma już swój początek w 1370 r. za czasów księcia Ludwika I. Została ona zaprojektowana wzorując się na dwóch kościołach wrocławskich. Przez wiele lat w kościele odprawiano nabożeństwa protestanckie. Ciekawostką były wówczas relacje dwóch brzeskich kościołów - katolickiego Podwyższenia Krzyża Świętego oraz protestanckiego św. Mikołaja. Tzn. jak tylko dobudowano wieżę w tym pierwszym, odpowiedzią kościoła protestanckiego było również nadbudowanie wieży. Stąd dziś możemy podziwiać strzeliste piękne budowle górujące nad miastem. Kościół św. Mikołaja jest zaliczany do jednej z największych gotyckich bazylik na Śląsku. Należy on także do tzw. Szlaku Polichromii Brzeskich.

Kamienice Mieszczańskie przy ul. Jabłkowej (0.2km)

Teraz idziemy ulicą Długą, równoległą do Rynku, a następnie skręcamy w prawo w ulicę Jabłkową. Znajdują się tutaj kolejne mieszczańskie kamieniczki - barokowa pod numerem 5 oraz we francuskim stylu empire z 1797 roku pod numerem 7.

Kamienice mieszczańskie przy ul. Chopina (1.9km)

Szczególnie interesująca kamienica mieszczańska na naszym szlaku znajduje się przy ulicy Chopina pod numerem 1. Aby tam dotrzeć, należy z ulicy Jabłkowej przejść przez Rynek, następnie przez ulicę Jagiełły wejść w ulicę Chopina. Znajduje się tutaj ładnie odrestaurowana renesansowa kamienica z 1597 roku. Wówczas w mieście panowała moda na wznoszenie budynków zwieńczonych szczytami. Nasza kamienica jest dwuszczytowa, a dodatkowo na elewacji znajdują się charakterystyczne dla epoki odrodzenia kolumienki oraz gzyms złożony z konsol wygiętych w kształt litery „S”. Jeszcze do niedawna kamienica ta była w nie najlepszym stanie, jednak prace konserwatorskie sprawiły, że teraz wywiera bardzo estetyczne wrażenie. Po kilku remontach nadal zachowała swój pierwotny charakter, a jedyne co zmieniało się od momentu jej powstania to kolor fasady. Jest ona jedyną, oryginalną renesansową kamienicą w Brzegu, która dotrwała do dziś. Specyficzne usytuowanie budynku sprawia, że kamienica jest pewnym wyzwaniem dla lubiących fotografować piękną architekturę.

Cmentarz żydowski

Na końcu udajemy się w miejsce o nieco innym klimacie, choć równie cennym pod względem światowego dziedzictwa. Jest to żydowska nekropolia z 1798 roku. Można tutaj dotrzeć podążając ulicą 3 maja, Armii Krajowej, następnie na rondzie w lewo w ulice Jana Pawła II. Chwilę później trzeba skręcić w prawo w ulicę Piastowską przechodzącą w ulicę 1 Maja i następnie w Makarskiego. Po lewej stronie tuż za kościołem znajduje się ogrodzony cmentarz żydowski. Jego początek należy wiązać z faktem kiedy to na terenach niemieckich nastąpił rozkwit drukarni żydowskich. Teren pod cmentarz żydowski w Brzegu został wtedy zakupiony, a pierwsze pochówki miały miejsce w 1801 r.. Ostatni pochówek odbył się w 1937 r. Nekropolia jest ogrodzona i uporządkowana, a granice pozostały oryginalne z 1939 r. Można się tutaj dostać przez otwartą zieloną bramkę z symbolem gwiazdy Dawida. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1806 r., a łącznie do dnia dzisiejszego pozostało około 100 macew z piaskowca i kamienia wapiennego. Na płaskich kamiennych tablicach nagrobnych zachowały się typowe zdobienia oraz inskrypcje w językach hebrajskim i niemieckim. Mimo kilku przewróconych i popękanych macew, nekropolia jest w bardzo dobrym stanie. Miejsce to jest szczególnie warte zobaczenia, ze względu na nagrobkową symbolikę i wyjątkową atmosferę.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Trasa kamienic mieszczańskich i zabytków Brzegu
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-29 21:21 bula napisał/a:

Coś dla piechurów...

Lubimy czynnie spędzac czas, więc skrupulatnie przeszlismy opisaną trasę, niesamowite wrażenie zrobił na nas Cmentarz Żydowski, to był efektywnie spędzony dzień, Waldek

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena