W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Jaracz
Miejsce końcowe: Wolsztyn
Rodzaj: rowerowa, samochodowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 105.1 km
Czas: 3.0 h

W skrócie...

Dzisiaj zamierzam zwiedzić zabytki techniki znajdujące się w okolicach Poznania. Wierzcie mi, jest wiele atrakcji wartych poznania. Wielkopolska bowiem bogata jest w zabytkowe cukrownie, gorzelnie, cegielnie, dworce i inne ciekawe obiekty. Część z nich wpisana została do rejestru zabytków, dzięki czemu podlegają ochronie.

Jaracz (33.4km)

Moją wycieczkę rozpoczynam w Jaraczu, gdzie znajduje się Muzeum Historii Młynarstwa i Urządzeń Wodnych Przemysłu Wiejskiego. Młyn w Jaraczu utworzono na rzece Wełnie. Nie wiadomo, kiedy został zbudowany. Wiadomo jednak, że młyn spłonął w XIX w. Wówczas na potrzeby nowego młyna przebudowano spichlerz.
W 1981 r. utworzono muzeum, na potrzeby którego zaadaptowano dawną osadę młyńską. Obecnie w muzeum można prześledzić dzieje przetwórstwa zbożowego na przełomie wieków.

Poznań (13.9km)

Jadę dalej. Po pokonaniu ponad 40 km dojeżdżam do Poznania, gdzie przu ul. Półwiejskiej znajduje się Stary Browar. W wielowiekowym browarze, obecnie znajduje Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu.
Historia Browaru sięga 1844 r., kiedy to do Poznania przyjechał piwowar z Wirtembergii - Ambrosius Hugger. Piwowar wykorzystał dawną winiarnię i utworzył browar. Tradycje piwowarckie po ojcu kontynuowali jego synowie, którzy w XIX w. zbudowali w Poznaniu warzelnię, słodownię i suszarnię z charakterystycznym kominem.
W XX w. browar produkował prawie 72 000 hektolitrów piwa rocznie.
Najtragiczniejszym okresem w historii browaru był okres wojny, w trakcie któregu budynki zostały bardzo zniszczone.
Obecnie zabudowania dawnego browaru Huggera są częścią nowoczesnego kompleksu handlowo-biznesowo-kulturalnego.

Szreniawa (27.9km)

Z Poznania jadę do Szreniawy. Będąc w miejscowości zamierzam odwiedzićMuzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Muzeum, które powstało w 1964 r. zajmuje teren o powierzchni 10 ha. Będąc w muzeum, można zobaczyć, jakie zmiany zachodziły w rolnictwie na przestrzeni lat. Na ekspozycję składają się m.in.: cepy do maszyn i urządzeń, stare radła, narzędzia garncarskie, kowalskie, garbarskie czy tkackie.
Tych z was, dla których samo oglądanie przedmiotów jest nudne, zachęcam do odwiedzenia muzeum w okresie, kiedy organizowane sa imprezy ilustrujące życie na dawnej wsi.

Sielinko (18.8km)

Kolejnym punktem na trasie jest miejscowość Sielinko, która oddalona jest od Szreniawy o jakieś 35 km. W miejscowości można zwiedzić Muzeum Gospodarki Mięsnej. W obiekcie zobaczyć można eksponaty związane z przetwórstwem mięsa m.in.: secesyjne lodówki z okresu międzywojennego, maszyny służące do produkcji konserw czy urządzenia do wytopu tłuszczu. Eksponaty przez wiele lat gromadzone były przez prof. Wincentego Pezackiego.

Rakoniewice (11.2km)

Jadę do Rakoniewic, gdzie znajduje się Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa. To atrakcja nie tylko dla tych małych chłopców, ale i dla tych trochę większych. W muzeum znajduje się prawie 4000 eksponatów związanych z działalnością straży pożarnej. w zbiorach znajdują m.in.: sikawki konne, stare wozy, hełmy strażackie, mundury, medale i książki.

Wolsztyn

Z Rakoniewic jadę do Wolsztyna (ul. Fabryczna). Aby tam dojechać musicie pokonać jakieś 12 km. W Wolsztynie znajduje się parowozownia, która powstała w 1907 r. Jest to ostatnia czynna parowozownia w Europie. Najstarszy parowóz jaki można tu podziwiać pochodzi z 1908 r. Na ekspozycję muzeum składa się prawie 30 lokomotyw. Część z nich jest sprawna i kursuje między Wolsztynem, Poznaniem i Lesznem. W muzeum są tez specjalne pociągi turystyczne.
Teraz pora sprawdzić, czy naprawdę jeszcze jeżdżą :-)

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena