W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Iłowa
Miejsce końcowe: Trzebiechów
Rodzaj: samochodowa
Trudność: Leniwy
Dystans: 85.9 km
Czas: 1 dni

W skrócie...

Zapewne Ziemia Lubuska większości kojarzy się z winoroślą. Ale zaskoczę Was, jest tu ogromna ilość pałaców i dworków. Prawdziwe zagłębie :)
Wybrałam kilka i okazało się, że wciąż jest ich sporo, dlatego podzieliłam trasę na 2 i zwiedziłam ją podczas 2 letnich weekendów.
Zatem zapraszam na pierwszą cześć, w której zapraszam do Iłowej, Żagania, Nawisk, Broniszowa Przytoku, Bojdał i Klenicy.

Pałac w Iłowej (16.6km)

Pałac w Iłowej jest pierwszym punktem na naszej trasie. Iłowa to czterotysięczne miasteczko, które kryje prawdziwą perełkę. Aby go zobaczyć przejeżdża się przez bramę przejazdową jednego z budynków gospodarszych.

Pierwsze wzmianki o rezydencji pochodzą z 1626 roku, ówczesny właściciel pałacu przebudował założenie. Późnorenesansowy budynek jest trzonem obecnego pałacu. w XVIII wieku skrzydło w stylu barokowym. Natomiast przebudowa z lat 1860-1905 wpłynęła na obecny wygląd pałacu, podczas której dobudowano barokową wieżę, tarasy i podcień nad głównym wejściem. Następnej przebudowy dokonał Friedrich Maximilian von Hochberg, który podwyższył skrzydło i dobudował północne wieże.

Jeśli traficie tu w ładny słoneczny dzień to zwróćcie uwagę na południową elewację. Jest tu zeraz słoneczny, sprawdźcie

Pałac otoczony jest dość sporym parkiem i zabudową gospodarczą, powoduje to, że jest to cenny zabytek na Ziemi Lubuskiej.

Obecnie w pałacu mieści się szkoła.

Żagań (22.0km)

Następnym punktem programu jest Żagań, zatem wsiadamy w auto po ok. 20 minutach jesteśmy na miejscu.

Początki Pałacu sięgają końca XIII wieku, gdy był siedzibą książąt żagańskich. Pierwotny kształt Pałac uzyskał w 1495 r., kiedy to został odbudowany po pożarze. W 1628 r. zaczęto przebudowywać pałac na rezydencję typu palazzo in fortezza z fosą. Jednak przerwano prace budowlane ponieważ zginął ówczesny właściciel pałacu. Pod koniec XVIII w. rozpoczęto prace mające na celu adaptację pomieszczeń pałacu dla rodziny książęcej. Część pomieszczeń uzyskała wtedy klasycystyczny wystrój, który częściowo zachował się do dziś.
Okresem największego rozkwitu rezydencji, był czas panowania najmłodszej córki księcia kurlandzkiego i żagańskiego - Doroty. Za jej czasów pałac odwiedzały największe persony nauki, kultury i polityki.

W latach 20-tych XX wieku, za czasów ostatniego księcia żagańskiego, znaczna część pałacowych mebli została sprzedana, natomiast część obrazów przewieziono do francuskiej rezydencji Talleyrandów w Valencay, bądź przekazano w depozyt do muzeów, a w 1935 roku władze III Rzeszy skonfiskowały pałac.

W latach 1965-1983 prowadzono tu długotrwałe prace zabezpieczająco-remontowe. Po remoncie umieszczono tutaj różne placówki kulturalne i urzędy.

Pałac w Nawiskach (7.9km)

Wyjeżdżamy z Żagania i początkowo jedziemy drogą 245, następnie w miejscowości Miodnica odbijamy na Niwiska.
Tutejszy zespół pałacowy znajduje się w południowo-zachodniej części wsi, przy drodze Zielona Góra – Żagań. Początkowo składały się na niego: zabudowania gospodarcze, park oraz naturalnie sam budynek pałacowy.
Obec­nie pałac jest w rękach prywatnych.

W wyniku barokowej przebudowy, pałac przyjął plan prostokąta z czterospadowym dachem. W 1826 roku w budynku wybuchł pożar, którzy częściowo strawił wyposażenie wnętrz. Podczas remontu po pożarze, obiekt stracił swój barokowy charakter.

Po II wojnie światowej, w latach 1958-1960 przeprowadzano tylko podstawowe naprawy dachu. Wymieniono wówczas także część stolarki okiennej i odświeżono tynki ze­wnętrzne. Budy­nek odremontowano ponownie w 1991 roku. Obecnie działania przy zabytku ograniczają się do niewielkich, koniecznych remontów.

Z Nawisk do Broniszowa będziemy jechać jakieś 10 min., także chwila moment i będziemy na miejscu.

Pałac w Broniszowie (21.7km)

Pałac w Broniszowie leży w południowej części wsi, tuż przy drodze z Zielonej Góry do Nowogrodu Bobrzańskiego. Budowla otoczona jest fosą od południa i zachodu, zaś na wschodzie zmienia się ona w staw. W 1700 roku założono tu park przypałacowy.

Pierwsza wzmianka o wsi i pałacu pochodzi z XIII wieku. Na przestrzeni upływającego czasu, pałac zmieniał właścicieli, którzy przebudowywali i rozbudowywali pałac. Po II wojnie światowej budynek przez pewien czas nie był użytkowany, następnie służył za magazyn, a następnie skład eksponatów archeologicznych.

Budynek jest murowany z cegły i częściowo kamienia. Posiada trzy kondygnacje i nakryty jest czterospadowym dachem. Dziedziniec znajdujący się pomiędzy skrzydłami otoczony jest murem z narożną basztą.

Na chwilę obecną w całym pałacu tylko część budynku jest użytkowana - jest tu mieszkanie prywatne. Każdego roku w pałacu odbywają się warsztaty dla pasjonatów fotografii.

Mimo że pałac nie jest w najlepszym stanie, warto go zobaczyć.

Po zakończonym zwiedzaniu ruszamy do Przytoku.

Pałac w Przytoku (12.8km)

Pałac w Przytoku to neorenesansowa budowla powstała w latach 1864-1867 na planie wydłużonego prostokąta.
Dziś w pałacu funkcjonuje ośrodek socjoterapii dla młodzieży.

Pałac w Przytoku parterowym obiektem murowanym. Jego wyróżnikiem jest bogato wyposażona elewacja oraz wnętrza, (szczególnie sala, sień oraz klatka schodowa). Na uwagę zasługuje również wieża z ażurową latarnią.

Po krótkim zastanowieniu, doszliśmy do wniosku, że jest to właściwa pora by coś przekąsić. Okazuje się, że jest tu gościniec "Stodoła". Oto nasz drugi cel w tej miejscowości.

Pałac w Bojdałach (4.9km)

Po szybkim obiadku ruszamy dalej.
Pałac w Bojdałach składa się budynku głównego, dwóch pawilonów, dwóch oficyn i parku.
Założenie zostało wzniesione w 1731 roku przez Adama von Kottwitza. Po pożarze został odbudowany w latach 1734-5. W czasie wojny siedmioletniej (1759-60) pałac był plądrowany przez wojska rosyjskie. W 1812 roku w pałacu wybuchł pożar, w wyniku którego zniszczeniu uległo rodzinne archiwum.

W 1904 roku spadkobierczyni Ewa von Bassewitz-Levetzow sprzedała pałac generałowi pochodzącemu z Berlina. Ten wyremontował elewację i na nowo urządził wnętrza rezydencji.

W pierwszej połowie lat 20. XX wieku dobra objął Adolf baron von Scheffer, który pozostawał ich właścicielem do 1945 roku. Po zakończeniu działań wojennych pałac przeszedł na własność Skarbu Państwa. W latach 50. XX wieku
w budynku mieścił się ośrodek zdrowia, a na przełomie lat 50. i 60. XX wieku szkoła podstawowa. Następnie mieścił się w pałacu ośrodek kolonijny, obecnie zaś jest on własnością prywatną.

Z Bojdał do Klenicy jedziemy tylko 10 min.

Pałac w Klenicy (4.7km)

Pałac w Klenicy to rezydencja stanowiąca trzon zespołu parkowo-folwarcznego. Wokół pałacu rozciąga się malowniczy park, za którym znajduje się folwark.

W 1787 roku dobra otyńskie wraz z Klenicą zostały zakupione przez księcia kurlandzkiego - Ernesta. Następnie dwór dziedziczyli jego potomkowie, którzy albo mieszkali w nim na stałe, albo korzystali z niego jako z letniej rezydencji. Na początku XX wieku zaczęła zmieniać właścicieli, aż w 1922 roku majątek został sprzedany Śląskiemu Towarzystwu Ziemskiemu we Wrocławiu. Towarzystwo podzieliło dobra i część (wraz z pałacem) sprzedało Johanowi Jacobowi Bowinckel z Berlina, który był właścicielem majątku do końca II wojny światowej.

Pałac został wybudowany w 1884 roku, budynek miał dwie kondygnacje. Znajdowały się tu apartamenty, mieszkania dla służby i sala myśliwska. Wnętrze pałacu dostosowane zostało do potrzeb księcia Radziwiłła, który przyjeżdżał tu na polowania. Prócz tego w budynku znajdowało się mieszkanie urzędnika prowadzącego majątek, gabinety biurowe oraz archiwum majątku.

Po 1945 roku pałac przejął Skarb Państwa. W latach 1946 – 1958 mieściły się w nim biura PGR-u. Później utworzono w nim Lubuski Uniwersytet Ludowy, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapeutyczny, a dziś pozostaje nieużytkowany.

Tutaj kończymy 1. część trasy, 2. niebawem :)

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena