W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Międzyzdroje
Miejsce końcowe: Wolin
Rodzaj: piesza, rowerowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 24.5 km
Czas: 4.0 h

W skrócie...

Niebieski szlak turystyczny liczy ok. 25 km. Przejście całej trasy w ciągu jednego dnia jest bardzo forsowne, dlatego można rozłożyć drogę „na raty” dochodząc np. pierwszego dnia do Wapnicy lub Lubinia, gdzie po spędzeniu noclegu możemy rozpocząć kolejny dzień wędrówki.
Do największych atrakcji szlaku należy: wyrzutnia pocisków V-3 w miejscowości Zalesie, Jezioro Turkusowe, punkty widokowe: Piaskowa Góra i Zielonka oraz wybrzeże klifowe nad Zalewem Szczecińskim.
Trasa ta jest bardzo atrakcyjna, gdyż pozwala turyście na spacerowanie w bliskim sąsiedztwie wód Zalewu Szczecińskiego.

Punkty na trasie:
- Brama dyrekcji WPN, Międzyzdroje
- Wyrzutnia pocisków V3
- Jezioro Turkusowe
- punkt widokowy Zielonka
- kościół w Lubiniu
- dąb Wolinian (wybrzeże klifowe)
- Karnocice – Dargobądź
- Dargobądź
- Mokrzyca Mała
- Wolin

Międzyzdroje, Muzeum Przyrodnicze WPN (3.4km)

Niebieski szlak dookoła Zalewu Szczecińskiego rozpoczynamy w centrum Międzyzdrojów, od bramy dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego, skąd wychodzą wszystkie szlaki piesze wiodące przez teren Parku. Brama ta otwiera jednocześnie wejście na „posesję” Parku, na której znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Przyrodnicze WPN oraz woliera z bielikami i puchaczami.

Muzeum - godziny otwarcia:
- w dniach 01.05 do 30.09
od 09:00 do 17:00
wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków
- w dniach 01.10 do 30.04
od 09:00 do 15:00
wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem niedziel i poniedziałków

Bilety normalne: 6 zł
Bilety ulgowe: 4 zł

Wyrzutnia pocisków V3 (2.0km)

Na wyspie Wolin, na południe od Międzyzdrojów zainstalowano trzy działa V-3. Wyrzutnia V3, którą znajdujemy w okolicy wsi Zalesie ma postać betonowej konstrukcji. Znajduje się na wysokim stoku, naprzeciw Jeziora Wicko Małe. Jest ona dobrze widoczna od strony drogi asfaltowej prowadzącej do wsi Wapnica (Jezioro Turkusowe) i Lubin (punkt widokowy Zielonka).
Od 2005 r. obok wyrzutni istnieje mini muzeum, zlokalizowane w bunkrze amunicyjnym. To jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej.
Obok mini - muzeum jest zlokalizowany Punkt Informacji Turystycznej Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie prezentowana jest oferta i ciekawostki przyrodnicze Parku.

Jezioro Turkusowe (0.7km)

Jezioro Turkusowe jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych WPN. Zbiornik cieszy się popularnością wśród turystów. O jego pięknie decyduje w głównej mierze turkusowa barwa wody, która jest niczym innym jak efektem świetlnym powstałym na skutek odbicia wiązki świetlnej od białego kredowego dna jeziora. Akwen powstał na skutek zalania działającej niegdyś w tym miejscu kopalni węglanu wapnia.

Punkt widokowy Piaskowa Góra (0.5km)

Na południowym wysokim brzegu jeziora Turkusowego wznosi się Piaskowa Góra, punkt widokowy na jezioro, Wapnicę i Pagórki Lubińsko-Wapnickie.

Punkt widokowy Zielonka (0.6km)

Dalej na trasie mamy drugi punkt widokowy - Zielonka. O jego niezwykłości i atrakcyjności świadczy chociażby fakt, iż widok jaki się z niej rozpościera, został uznany przez Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody, „Krajobrazem roku 1993/94 ”. Możemy podziwiać rozległą, bardzo malowniczą panoramę części Zalewu Szczecińskiego wraz z rozlewiskami wstecznej Delty Świny oraz wodami jeziora Wicko Wielkie. Warte podkreślenia jest to, iż obszary wyspiarskie Świny zaliczane są do tzw. „ europejskich ostoi ptakow”, stanowiąc tym samym jeden z ważniejszych faunistycznie obszarów Wolińskiego Parku Narodowego. Sama geneza powstania wysp jest również niezwykle zajmująca, dlatego też punkt widokowy Zielonka wyposażono w tablicę informacyjno – dydaktyczną.

Kościół w Lubiniu (5.4km)

Z okolic jeziora Turkusowego przemieszczamy się do miejscowości Lubin. Tam mieści się neogotycki kościółek zbudowany na miejscu istniejącego niegdyś kościoła św. Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy. W XII w. znaleziono tam skarb monet arabskich z 2 połowy X w. Przy wejściu do kościoła obecna chrzcielnica wykonana z neolitycznych żaren z czasów misji biskupa bamberskiego Św. Ottona oraz fragmenty dawnego przykościelnego cmentarza niemieckiego. W okolicach kościoła są także stare, okazałe lipy o wdzięcznej nazwie „Babki Proszalne” oraz słabo już widoczne fragmenty słowiańskiego grodziska. W dolnej części wioski są pozostałości ”portlandzemmentfabrik” – jednej z największych cementowni czynnej do 1945 r.

Dąb Wolinian (2.0km)

Kolejny przystanek to jeden z najstarszych dębów w Wolińskim Parku Narodowym: Dąb Wolinian. Został zniszczony w czasie sztormu. Okaz liczy sobie 750-letni, a jego obwód wynosi 510 cm. Drzewo znajduje się przy obszarze ochrony ścisłej im. Adama Wodziczki. W pobliżu dębu rozpoczyna się trasa ścieżki dydaktycznej „ Nad Zalewem Szczecińskim”.

Karnocice (9.8km)

Przed nami Karnocice. Pokonujemy ładną krajobrazowo trasę (ok. 2 km). Możemy obserwować Zalew Szczeciński. Warto zwrócić uwagę na przyrodę - pięknie prezentujące się kępy oczeretów jeziornych i trzciny oraz malownicze widoki akwenu.
Z Karnocic trasa wiedzie w kierunku wsi Dargobądz i dalej do Mokrzycy. Jest to krajobraz typowo wiejski.

Wolin

Docieramy do miasta Wolin. To miejscowość mająca do zaoferowania szereg atrakcji o charakterze historycznym. Są nimi m.in. cmentarzysko całopalne na wzgórzu Młynówka, grodzisko wczesnośredniowieczne na Srebrnym Wzgórzu, Rezerwat archeologiczny na Wzgórzu Wisielców, kaplica cmentarna z początku XX w., neogotycki ratusz z XIX w. czy też Muzeum archeologiczne oraz wiatrak holenderski.
W Wolinie szlak niebieski kończy swój bieg.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena