W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Osiecznica
Miejsce końcowe: Żagań
Rodzaj: samochodowa
Trudność: Leniwy
Dystans: 31.4 km
Czas: 5.0 h

W skrócie...

Wybierz się na wielką kulinarną przygodę. Przekonaj się jak smakuje natura. Szlak kulinarny „Leśnymi smakami” to możliwość zapoznania się z dorobkiem i tradycją kuchni Borów Dolnośląskich. Smak lasu przeniesie Cię w podróż, której głównym przewodnikiem są potrawy i produkty oparte na naturalnych, niczym nie skażonych owocach lasu.

Dziczyzna z Borów Dolnośląskich (10.3km)

Zaczynamy w miejscowości, w której znajduje się Zamek Kliczków. Dokładniej położony jest na skraju Puszczy Zgorzeleckiej, wśród malowniczych jeziorek powstałych w wyrobiskach kopalni kwarcytu. Neorenesansowa rezydencja dworska o początkach sięgających XIII w., otoczona jest starym zabytkowym parkiem zaprojektowanym przez Eduarda Petzolda. Wokół Zamku rozciągają się gęste lasy Borów Dolnośląskich. To położenie sprzyja wypoczynkowi a sąsiedztwo centrów turystycznych czyni zeń idealną bazę wycieczkową. Na zamku odbywa się także szereg imprez sportowych, muzycznych, myśliwskich i jeździeckich.

Rozpoczynamy ucztę! Wyśmienity pasztet z dzika podany na cieście francuskim w tonacji musu borowikowego to niepowtarzalny smak i aromat dla wszystkich miłośników wykwintnego smaku. Polecany comber z jelenia w śliwowicy przygotowywany w Restauracji Zamkowej niejednokrotnie był nagradzany w kategorii „Wyroby z dziczyzny” w konkursie na Najlepszy Produkt Lokalny Borów Dolnośląskich.

Dania dostępne są w:
Restauracji Zamku Kliczków
Kliczków 8, 59-724 Osiecznica
tel. 75 734 07 11

Miody z Borów Dolnośląskich (21.0km)

Z Kliczkowa jedziemy przez Przejęsław, by poznać kolejny smak. Około 12 kilometrów od Osiecznicy na północ znajduje się Luboszów. Jest to najmniejsza wieś w Polsce, zameldowane są w niej dwie osoby! Gospodarstwo to jeden budynek mieszkalny i 3-hektarowy ogród. Gospodarze prowadzą tu hodowlę pszczół. Cisza, spokój, śpiew ptaków...
Tym razem będzie słodko... Miód gryczany, akacjowy, spadziowy a szczególnie miód lipowy i wrzosowy stanowią trzon szlaku kulinarnego „Leśnymi smakami”. Jest też piwo miodowe dla smakoszy złocistych trunków.

Pasieka Państwa Krystyny i Jerzego Słoneckich
Luboszów 1, 59-724 Osiecznica, tel. 75 732 16 82
Materiał o najmniejszej wsi w Polsce i Państwie Słoneckich:
http://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/najmniejsza-polska-wies,227864.html?playlist_id=14337

Ekologiczny miód dostępny jest również u Pana Przemysława Urbana:
ul. Sosnowa 19/2, 68-100 Żagań, tel. 608 59 89 44

Chleb z Borów Dolnośląskich

Dalej kierujemy się na północ, mijając miejscowości Świętoszów, Rudawicę oraz Trzebów. W Żaganiu poznajemy trzeci smak Borów Dolnośląskich. Smakujemy cieszącego się ogromną popularnością chleba starowiejskiego. Taki bochen prawdziwego chleba, a także pasztet z dziczyzny i kiełbasę chłopską nabyć można w sklepach firmowych Pana Władysława Gizy.

Sklepy firmowe „Chłopskie wyroby”:
• ul. Szprotawska 9a, 68-100 Żagań
tel. 508 414 209
• Oś. Słoneczne 15, 67-300 Szprotawa
tel. 508 414 209
• Bukowina Bobrzańska 51, 68-100 Żagań
tel. 508 414 209
• Oś. XXX-lecia, 68-100 Żagań
tel. 508 414 209

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena