W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Szczecin, Zygmunta Moczyńskiego
Miejsce końcowe: Szczecin, Kopalniana
Rodzaj: piesza
Trudność: Aktywny
Dystans: 10.5 km
Czas: 6.0 h

W skrócie...

Chociaż Szczecin kojarzy się głównie z portem, to trzeba przyznać, że jest też ważnym ośrodkiem gospodarczym regionu i ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą zabytków. Dla tych z Was, którym jednak marzy się zieleń i kwiaty, mam propozycję trasy po Szczecinie, obfitującą w róże, lasy łęgowe i bory sosnowe.

Park im. Jana Kasprowicza (0.3km)

Park im. Jana Kasprowicza w Szczecinie jest największym parkiem miejskim w mieście. Do parku można się dostać od strony ulic: J. Słowackiego, B. Zaleskiego, S. Wyspiańskiego i P. Skargi. Powierzchnia tej zielonej oazy wynosi ponad 50 ha. Park położony jest na zboczach tzw. Doliny Niemierzyńskiej nad jeziorem Rusałka. Tutaj występują rzadko spotykane w Polsce gatunki drzew, takie jak: sosna żółta, platan, jesion mannowy, świerk serbski i cis.

W parku jest też amfiteatr, gdzie znajdują się 4500 miejsc. Tutaj latem odbywają się liczne koncerty i imprezy plenerowe. W parku są ławeczki, klomby wypełnione kwiatami i rzeźby.

Ogród Różany (0.8km)

Kolejnym miejscem na trasie jest Różanka, czyli dwuhektarowy ogród różany. Miejsce to powstało w 1928 r. z okazji zjazdu ogrodników.
Obecnie znajduje się tutaj ponad 9 000 róż w 99 odmianach. Oprócz róż, których woń jest naprawdę niezwykła, znajdują się tutaj także egzotyczne drzewa i krzewy, m.in.: grab amerykański, świerk serbski, kasztanowiec gładki czy korkowiec amurski.

Do atrakcji ogrodu należy też ptasia fontanna, która została odtworzona na wzór przedwojennej budowli. Głównymi elementami fontanny są 4 betonowe gęsi.

Park rekreacyjny Jasne Błonia (9.3km)

Pora poznać kolejny park w Szczecinie-Jasne Błonia. Niezwykłe jest to, że teren ten, z trzech stron otoczony jest ulicami kompozytorów: Michała Kleofasa Ogińskiego od zachodu, Karola Szymanowskiego od południa oraz Stanisława Moniuszki od wschodu. Nie wiem, czy był to zabieg celowy, ale pomysł bardzo mi się podoba.
Jasne Błonia to duży trawiasty teren, otoczony alejkami platanowymi. Jest tu sporo ławeczek, pomnik Jana Pawła II i fontanna.

Jezioro Szmaragdowe

Ostatnim miejscem wycieczki będzie Jezioro Szmaragdowe, które uważa się za jeden z najpiękniejszych zakątków Szczecina. Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla. Podobno na dnie jeziora znajdują się pozostałości górniczych maszyn i urządzeń.
Kolor jeziora jest wynikiem dużego nasycenia wody węglanem wapnia i odbijaniem się światła od kredowego dna.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena