W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Stargard Szczeciński
Miejsce końcowe: Stargard Szczeciński
Rodzaj: piesza
Trudność: Leniwy
Dystans: 3.0 km
Czas: 4.0 h

W skrócie...

Stargard Szczeciński jest jednym z 34 miast, które znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego (EuRoB).
Na trasie znajdują się gotyckie kościoły, klasztory, bramy, baszty, ratusze. Już sama nazwa szlaku wskazuje, że cegła była podstawowym budulcem tych obiektów.
Gotyk ceglany to również zjawisko artystyczne na terenie Niżu Środkowoeuropejskiego oraz południowej części basenu Morza Bałtyckiego. Jest to także styl architektoniczny, który wytworzył typowe dla tego obszaru formy i sposób dekoracji elewacji ścian.

Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata (0.1km)

Zwiedzanie ślasami ceglanych zabytków Stargardu Szczecińskiego rozoczynamy od kolegiaty. Jest to najcenniejszy zabytek Pomorza Zachodniego i Środkowego, najwyżej sklepiony kościół w Polsce (32,5 m) i najpiękniejszy gotycki kościół ceglany. Budowę kościoła drewnianego rozpoczęto w 1292 r., przebudowano go na przełomie XIV i XV w. Kościół jest dwuwieżową bazyliką z wieńcem kaplic. Wieże są zdobione tzw. blendą stargardzką.
Wewnątrz zachowały się oryginalne polichromie z XV w., witraże z XIX i pocz. XX w. oraz XV-wieczny ołtarz główny.

Ratusz miejski (0.5km)

Ratusz w Stargardzie Szczecińskim jest największym spośród średniowiecznych (pochodzi z XIII w.) obiektów tego typu na Pomorzu. Budynek jest niezwykle zdobiony kunsztownymi maswerkami sieciowymi.
W 1635 r. pożar strawił wraz z Ratuszem archiwum miejskie. Po tym kataklizmie powstał wschodni szczyt Ratusza. W końcu XIX w. przywrócono bryle elementy gotyku nadając nowe detale. Ratusz został zniszczony ponownie w 1945 r. Odbudowany go w latach 1948 – 1961 i od tej pory jest siedzibą Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego.

Baszta Tkaczy (0.2km)

Baszta Tkaczy została wzniesiona w poł. XV w. Wysoka na 31 m cylindryczna budowla wewnątrz dzieli się na osiem poziomów, przystosowanych do obserwacji i obrony. W przyziemiu zaś mieści się loch więzienny. Jest jednym z cenniejszych najcenniejsze elementów obwarowań Stargardu.
Basztę Tkacką nazywa się także Basztą Lodową. Skąd ta nazwa? W XVIII w. w pomieszczeniach dawnego lochu magazynowano lód. Ot cała historia :)

Brama Pyrzycka i Dom Kletzina (0.1km)

Dochodzimy do skrzyżowania ulic Sukienniczej i Mieszka I. Przed nami stoi sporych rozmiarów bram wjazdowa (jedna z czterech, które wzniesiono w Stargardzie jeszcze w okresie średniowiecza i które przetrwały do dzisiaj. Architektura (formy ostrołukowe, koliste i półkoliste) oraz dekoracyjność budowli robią wrażenie.
W 2010 r. rozporządzeniem Prezydenta RP Brama Pyrzycka, kolegiata Mariacka i pozostałe mury obronne zostały uznane za pomnik historii.

Kościół pw. św. Ducha (0.2km)

Na ulicy Popiela po prawej stronie znajduje się Kościół św. Ducha. Zbuudowano go w latach 1874 – 1877 i reprezentuje styl neogotycki. We wnętrzu ceglanej świątyni można znaleźć charakterystyczne dla kościołów protestanckich empory.

Baszta Morze Czerwone (0.1km)

Kolejna na trasie gotycka baszta jest najokazalszą basztą miejską w Polsce. "Wyrasta" w Parku Bolesława Chrobrego na wysokość 34 m. Posiada siedem kondygnacji i trzy galerie obronne. W sezonie letnim jest tu punkt widokowy.
Nazwa pochodzi od czerwonego (rudy darniowe) koloru bagna przed basztą. Inną wersję podają legendy. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648) w pobliżu budowli rozegrały się walki, powodujące rozlew morza krwi. Mówi się też o zrzucaniu skazańców ze szczytu wieży, po których zostawały czerwone ślady.

Wieża Ciśnień i Cerkiew św. Piotra i Pawła (0.1km)

Na trasie mijamy stargardzką Wieżę Ciśnień - największy wodozbiór w Polsce (67 m) oraz Cerkiew św. Piotra i Pawła. Cerkiew zbudowano w latach 1890-1891 w stylu neogotyckim, na planie krzyża greckiego, z wieżą o wysokości 33 m.

Tunel Neogotycki (0.1km)

Przechodzimy przez Tunel Neogotycki i widzimy Kościół św. Jana Chrzciciela.

Kościół św. Jana Chrzciciela (0.4km)

Za Tunelem Neogotyckim mijamy Kościół św. Jana z XIII w. Budowlę wznieśli joannici. Strzelista wieża mierzy 99 m.
W świątyni warte uwagi są organy z 1731 r. zbudowane przez organomistrza Wagnera, Ołarz Ojczysny, prezbiterium oraz XV-wieczne stalle. W nawie głównej znajduje się sklepienie gwiaździste (jedyne na Pomorzu).

Brama Młyńska (0.3km)

Brama Młyńkato obok Bram: Pyrzyckiej, Wałowej i Świętojańskiej, jedna z czterech średniowiecznych bram miasta. Ceglana budowla stoi na końcu Alei Słowiczej, ponad korytem Kanału Młyńskiego, szerokość przepływu wynosi ok. 6 m. Posiada dwie ośmioboczne wieże o wysokości 28 m, w ktorych można dostrzec otwory strzelnicze
Nazwa Bramy Młyńskiej pochodzi od młyna, który w latach 1240-1268 został wybudowany w pobliżu Kanału Młyńskiego. Brama spełniała funkcje kontrolne oraz była uprawniona do pobierania myta za przewóz towarów na rzece. Jej rysunek zamieszczony był na dawnych pieczęciach i w starym herbie miasta, który był w użytku jeszcze w XX w.

Spichlerz (0.1km)

Mijamy Spichlerz z XVI w. W XVIII w. pełnił on funkcję królewskiego magazynu solnego. Jako jedyny z czterech istniejących do 1945 r. został odbudowany.
Podążamy dalej wzdłuż murów obronnych miasta i docieramy do Baszty Białogłowki.

Baszta Białogłówka (0.7km)

Kolejna baszta na trasie została zbudowana w zakolu rzeki Iny w XV w. Budowla na podstawie kwadratowej mierzy ok. 30 m. Jej nazwa pochodzi od białego stożka, który zwieńcza jej hełm. Legenda mówi o tym, że stożek pomalowano na biało na cześć dzielnych mieszkanek Stargardu, które w trakcie ataku wroga zebrały się pod basztą, odparły atak nieznanych wojsk i ocaliły miasto.

Arsenał Miejski

Ostatni przystanek spaceru znajduje się na ulicy Basztowej i jest nim Miejski Arsenał. Wzniesiony został ok. 1500 r. Ściany z cegły o nieregularnym układzie zostały udekorowane, podobnie jak Baszta Morze Czerwone, pasami rombowymi, układanymi z cegły zendrówki. Pierwotnie pełnił kilka funkcji: magazynu, warsztatu naprawczego i produkcyjnego broni. W XIX w. służył jako więzienie kryminalne.

Zatoczyliśmy kółko i jesteśmy przy stargardzkiej kolegiacie.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena