W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Most na ul. Nyskiej, Prudnik
Miejsce końcowe: Park Miejski, Prudnik
Rodzaj: piesza, rowerowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 2.6 km
Czas: 3.0 h

W skrócie...

Trochę inna niż zazwyczaj, trasa skupiająca uwagę na historiach poszczególnych, zabytkowych willi prudnickich. Większość z nich związana była z przemysłem włókienniczym. Z wyjątkiem dwóch wież, budynki te często są pomijane przez turystów, którzy nie wiedzieć czemu, nawet nie mają okazji się o nich dowiedzieć. Jednak wielu mieszkańców Prudnika jest zgodnych - by poznać miasto trzeba odwiedzić te miejsca oraz poznać zabytki związane z prudnickim przemysłem włókienniczym.

Stacja kolejowa PKP (0.4km)

Trasę zaczynamy na stacji kolejowej PKP, która mieści się przy ul. Dworcowej. Należy wspomnieć, iż została ona wybudowana między innymi dzięki wkładowi finansowemu dwóch rodzin przemysłowców włókiennictwa prudnickiego - rodzinie Frankel i Pinkus. Z ulicy Dworcowej idziemy w prawo w ulice Kolejową, a następnie w lewo przez most ulicą Nyską.

Kamienica dawnego przedszkola Frotexu (0.4km)

Przy ulicy Nyskiej mieszczą się obiekty, które pod wieloma względami można by nazwać kwintesencją historii prudnickiej ostatnich dwóch wieków. W roku 1845 Samuel Frankel wybudował w Prudniku fabrykę tkanin lnianych. Tak to się zaczęło, firma wkrótce stała się rozpoznawalna za sprawą produkcji ręczników, którymi wycierała się cała Europa. Za sprawą kolejnego właściciela fabryki, śląskiego przemysłowca, filantropa i mecenasa kultury - Maxa Pinkusa została wybudowana i szkoła, szpital zakładowy, a także łaźnia, stacja kolejowa i biblioteka śląska. Efektem jego działalności jest wiele cennych obiektów, takich jak kamienica dawnego przedszkola zakładowego przy ul. Nyskiej. Ten jasny, sporych rozmiarów budynek przykuwa uwagę swoją piękną jońską kolumnadą. Jest także wdzięcznym obiektem do fotografowania, pamiętajmy jednak, że jest własnością prywatną i trzeba to uszanować.

Kamienica Liceum Medycznego (0.3km)

Na skrzyżowaniu ulic Nyskiej i Piastowskiej znajduje się kolejny ciekawy budynek. Jest to kamienica należąca do Liceum Medycznego, to kolejny przyzakładowy pałacyk wybudowany dla rodzin Frankel i Pinkus, który został przez nich później podarowany miastu. Ciekawym elementem kamienicy jest oszklona, walcowata dobudówka nad kolumnadą.

Wieża Woka (0.3km)

Idąc dalej, ulicą Piastowską dochodzimy do Zamkowej. Nad którą wznosi się ciekawy element architektoniczny zwany Wieżą Zamkową. Wieża ta zwana jest również Wieżą Woka, ponieważ została ona zbudowana przed 1262 rokiem przez Woka z Rosenbergu. Budowniczy Wok von Rosenberg z południowych Czech, był także marszałkiem dworu króla Przemysła Ottokara II. Budowla jest pozostałością po średniowiecznym murowanym zamku. Posiada trzy kondygnacje, najwyższa ma kształt ośmioboku. Dziś budowla służy jako punkt widokowy z którego rozpościera się panorama na miasto.

Kamienica Muzeum Ziemi Prudnickiej (0.2km)

Z Zamkowej udajemy się ulicą Królowej Jadwigi, aż do jej końca dochodząc do ul. Chrobrego. Stoi kolejny interesujący budynek. Należy on do Muzeum Ziemi Prudnickiej. Budowla posiada dwie baszty z XV w. murowane z ciemnej cegły i kamienia, w tym jedna z interesującym kształtem podstawy - podparta jest ona koncentrycznie przez masywne, kamienne wsporniki. Niegdyś budowla użytkowana była jako arsenał, wieża ciśnień, schronisko młodzieżowe i więzienie, a w roku 1959 przystosowana została na potrzeby muzealne. W narożnej baszcie umieszczono ekspozycję militariów, w której licznie reprezentowana jest broń z okresu wojen napoleońskich. W dziale archeologicznym na szczególną uwagę zasługują formy odlewnicze narzędzi i ozdób z brązu. Ostatnim działem jest dział etnograficzny, który prócz strojów ludowych i przedmiotów używanych w gospodarstwach domowych, gromadzi narzędzia związane z obróbką lnu i tkactwem.

Wieża Bramy Dolnej (0.5km)

Idąc na przód ulicą Batorego, na skrzyżowaniu z ulicą Wandy stoi kolejna wieża prudnicka zwana Wieżą Bramy Dolnej. Pierwsze wzmianki na jej temat mówią o roku 1481. Jest to wieża murowana z trzema kondygnacjami. Dwie kondygnacje są na planie kwadratowym oraz jedna ukształtowana ośmiobocznie. Do wysokości drugiej kondygnacji jest ona wtopiona w mury późniejszych kamienic. Na wieży umieszczona jest chorągiewka z datą 1580, która upamiętnia przebudowę wieży. Przebudowa ta była ściśle związana ze zmianami techniki wojskowej i wprowadzenia broni palnej. Dodatkowo był to okres zagrożenia tureckiego, dlatego w całym regionie przeprowadzano prace modernizujące wszystkie elementy obronne. Ostatni remont wieża przechodziła w 2006 roku.

Willa Biały Dom (0.3km)

Z ulicy Stefana Batorego udajemy się w ulicę Armii Krajowej, a następnie w Kościuszki. Po lewej stronie tuż przed Urzędem Miejskim stoi dawna rezydencja rodziny Franklów, jedna z najkosztowniejszych willi wzniesionych w Polsce przez XIX-wiecznych fabrykantów. Nie sposób poznać miasto Prudnik pomijając ten pałacyk. Willa zwana jest Białym Domkiem lub też Domem Włókniarza, gdyż w późniejszych latach stanowiła ona siedzibę zakładów przemysłu włókienniczego. 5 listopada 2011 roku została ona ponownie oddana do użytku i zachwyca swoim wyglądem zwłaszcza nocą, kiedy jest pięknie podswietlona. W przyszłości ma tutaj zostać utworzony Dom Kultury.

Kamienica dawnej Łaźni Miejskiej (0.2km)

Zaraz za Urzędem Miejskim należy skręcić w lewo i po chwili znajdziemy sie przy ulicy Parkowej. Prócz parku pełnego zieleni można zauważyć tutaj zabytkowe kamienice. W jednej z nich znajdowała się niegdyś Łaźnia Miejska, która została zbudowana w 1908 roku. Oczywiście spory wkład w powstanie łaźni miał przemysłowiec - filantrop Max Pinkus. Obecnie znajduje się w niej Pływalnia Miejska.

Park Miejski

Po przebyciu trasy zabytkowych kamienic, czas na odpoczynek w toni zieleni parku miejskiego…

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena