W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Informacje o trasie

Miejsce startu: Świebodzice, ul. Jana Mikulicza
Miejsce końcowe: Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich
Rodzaj: piesza
Trudność: Aktywny
Dystans: 7.3 km
Czas: 6.0 h

W skrócie...

Czy pokonaliście już nowy Szlak Przyrodniczo – Edukacyjny „Ścieżkę Hochbergów”.
Wytyczenie tej trasy nie jest naszym pomysłem, ale jak najbardziej polecamy ją turystom. Na trasie zobaczycie liczne zabytki, wyjątkowe walory krajobrazowe i dużo zwierząt. Co najważniejsze, po takim spacerze będziecie bardzo zmęczeni.

Atutem Szlaku Hochbergów jest to, że przebiega przez tereny dwóch miast: Świebodzic i Wałbrzycha, a także Park Krajobrazowy Gór Sowich, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Książański Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody „Przełomy pod Książem k. Wałbrzycha” oraz obszary Natura 2000. Całodniowa wycieczka z pewnością wpłynie na Wasze poczucie piękna.

Kościół św. Anny w Świebodzicach (0.7km)

Wyprawę rozpoczynamy w Świebodzicach, przy ul. Jana Mikulicza, gdzie znajdują się ruiny kościoła św. Anny. Pozostałości są pamiątką po najstarszym obiekcie sakralnym na terenie Świebodzic. Okrągła świątynia zbudowana została najprawdopodobniej na przełomie XII i XIII wieku. Do jej budowy użyto gliny i różnej wielkości kamieni, które zbierane były na okolicznych polach. Legenda głosi, że kościół spłonął od uderzenia pioruna.
Oglądamy przez chwilę pozostałości, które niestety nie przypominają kościoła i ruszamy w dalszą drogę. Idziemy ul. Jana Mikulicza, a następnie skręcamy w Moniuszki. To już będzie koniec ładnej asfaltowej drogi, przed nami las i ściany wąwozu Pełcznicy.

Cis Bolko (1.8km)

Cały czas kierujemy się wzdłuż rzeki. Następny przystanek robimy koło oznaczonego drzewa, zwanego Cisem Bolko. Drzewo jest najprawdopodobniej najstarszym cisem w Sudetach. Obwód pnia ma 285 cm. Wiek Bolka szacuje się na około 600 lat.

Mijamy pomnik przyrody i ruszamy w dalszą drogę. Uważajcie na liczne jaszczurki, które można spotkać po drodze, my mieliśmy nadzieję na spotkanie salamandry plamistej, ale zamiast tego były komary i zaskrońce.

Zamek Stary Książ (1.8km)

Zgodnie z mapą idziemy po terenach rezerwatu przyrody „Przełomy pod Książem” a następnie Książańskim Parku Krajobrazowym. Po lewej stronie cały czas mamy rzekę, zmierzamy do ruin zamku Stary Książ. Obiekt spłonął w 1945 r. i od tamtej pory pozostaje jedynie zabezpieczany, jako trwała ruina. Za czasów świetności, były w nim ekskluzywne pokoje gościnne. Dżentelmeni i damy spotykali się w romantycznej rezydencji podczas wielu organizowanych tu imprez.
Obecnie na terenie ruin znajduje się punkt widokowy, z którego widać Zamek Książ i panoramę okolicy. Robimy krótką sesję zdjęciową i idziemy dalej.

Kościół św. Anny w Wałbrzychu (2.9km)

Następnym etapem naszej wycieczki jest gotycki Kościół św. Anny, który znajduje się na terenie Wałbrzycha. Zabytkowa świątynia powstała w XV wieku, niestety nas obiekt nie zachwyca, ale to z pewnością kwestia gustu. Elewacja jest trochę zaniedbana.

Zamek Książ

Trochę zawiedzeni wracamy tą sama trasę w okolice Starego Książa. Kierujemy się w stronę Bramy Parku Książańskiego. Teraz po prawej stronie mamy Stado Ogierów a po lewej słynny Zamek Książ, który jest jednym z największych zamków w Polsce. Perła Dolnego Śląska w latach 20 i 30. XX wieku był rezydencją Hochbergów.

I to niestety będzie koniec naszej wyprawy, jeśli macie ochotę, możecie wybrać się jeszcze do pobliskiej Palmiarni Lubiechowskiej, która znajduje się w odległości około 2 km na południowy zachód.

Nie martwcie się, że macie do pokonania taki dystans i tak mało wskazówek, w którą stronę iść przez las, ponieważ ścieżka docelowo ma być bardzo dobrze oznakowana, już stoi kilka znaków informacyjnych.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Ścieżką Hochbergów
Oceń opinię: 0 5 0
2011-09-05 14:23 mkozlowska napisał/a:

Pszczyna

Do szlaku warto byłoby dodać Zamek Pszczyński, który przez długi czas należał do Hochbergów:)

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena