W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
4.0
4

Informacje o trasie

Miejsce startu: Dworzec Opole Główne
Miejsce końcowe: Stacja kolejowa Opole Grotowice
Rodzaj: rowerowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 15.5 km
Czas: 6.0 h

W skrócie...

Poniższa trasa jest wspaniałą alternatywą dla wypadów poza miasto w celu aktywnego spędzania czasu na rowerze, blisko przyrody z daleka od zgiełku ulic miejskich. Mimo iż nie wychodzi poza granice Opola, na większości jej odcinków można korzystać z uroków natury, które pozwalają zapomnieć, że znajdujemy się w dalszym ciągu w granicach miasta. Podany czas wycieczki jest uśrednionym czasem biorącym pod uwagę korzystanie z większej części atrakcji na trasie.

Dworzec Opole Główne (0.5km)

Za punkt orientacyjny i początek trasy przyjmujemy ciekawy architektonicznie, odrestaurowany budynek dworca głównego PKP w centrum miasta. Budynek ma wspaniałą akustykę, perony zbudowane na łukach i konstrukcje zadaszeń z stylu korynckich kolumn. Wychodząc z dworca należy się kierować na wprost. Po lewej stronie znajduje się gmach poczty w berlińskim stylu Schinkla, a tuż za nim przechodząc przez jezdnię ciągnie się ulica Krakowska.

Krakowski Deptak (0.1km)

Większą część ulicy Krakowskiej stanowi deptak oraz wydzielona ścieżka rowerowa, a ruch samochodowy jest tutaj zabroniony. Jadąc cały czas prosto od dworca kolejowego zauważymy przed nami małe brukowane rondo. Po lewej stronie znajduje się ogromny pomnik nazywany pomnikiem "baby na byku', przyjmowany często przez opolan jako miejsce spotkań. Po prawej stronie będzie rozchodziła się włoska nuta z kawiarnio-lodziarni Dolce Vita. Na jej tarasie w upalne dni rześka mgiełka opada z zadaszenia, chłodząc leniwie przesiadujących smakoszy włoskich deserów. Warto się tu zatrzymać na filiżankę oryginalnej włoskiej kawy (latem koniecznie mrożonej z gałką lodów i bitą śmietaną), która smakiem zniewala najbardziej wybrednych koneserów kawy, zwłaszcza jeśli chcemy się wzmocnić się przed wyprawą.

Secesyjny Most Groszowy (1.4km)

Jeśli jesteśmy bardziej głodni, skręcając zaraz za pomnikiem "baby na byku" w lewo w ulicę Wolfganga Amadeusza Mozarta można dostrzec na wprost zielony mostek, przy którym, znajduje się drewniana chatka z pysznymi francuskimi naleśnikami. Naleśnikarnia posiada ciekawy ogródek porośnięty kwiatami i zawsze słychać w niej muzykę francuską. Lokal nosi nazwę Grabówka i położony jest w uroczym miejscu nad samym kanałem Młynówki, przy zielonym skwerku. Starsi panowie często przychodzą tu grać w szachy. Znajdują się tutaj także zrekonstruowane figurki rzeźbiarza Thomasa Myrtka. Zielony most nad kanałem, który wydaje się być prawie częścią naleśnikarni nazywany jest Mostem Groszowym. Historia jego nazwy pochodzi sprzed wielu lat - za nim znajduje się wyspa Pasieka położona między kanałem, a rzeką, aby się na nią dostać należało przejść przez Most Groszowy i za każdym razem zapłacić symboliczny "1 grosz". Przechodząc przez niego wieczorową, porą po lewej, stronie trudno przeoczyć pięknie oświetlone stare kamienice odbijające się w Młynówce, miejsce to nazywane jest opolską Wenecją. W przyszłości mają tutaj też zostać odtworzone gondole i łódki, niegdyś charakterystyczne dla tego miejsca, wraz z portem rzecznym. Dziś już nie trzeba płacić nikomu 1 grosza, można go w zamian wrzucić do pobliskiej fontanny wypowiadając życzenie.

Willowa Pasieka (0.3km)

Przejechaliśmy przez most i znajdujemy się na wyspie Pasiece. Wzdłuż brukowanych ulic, mieszczą się majestatyczne secesyjne wille, charakterystyczne dla całej wyspy. Warto zwrócić uwagę na dom "Pod Wilkiem" oraz willę pod numerem 11 przy ul. Powstańców Śląskich. Przy dawnym stawie zamkowym, niedaleko amfiteatru znajduje się "Domek Lodowy "niegdyś siedziba Towarzystwa Łyżwiarskiego założonego w Opolu w 1908 roku.

Rekreacyjno-sportowy bulwar Karola Musioła (1.7km)

Kierując się od Mostu Groszowego cały czas na wprost ul. Strzelców Bytomskich, w końcu dojedziemy nad rzekę Odrę. Tam należy skręcić w lewo. Na terenie parku podobnie jak przy rzece jest mnóstwo ścieżek rowerowo-rolkowych. Ta część wyspy wydaje się być centrum rekreacji ruchowej, ponieważ prócz rowerzystów i osób jeżdżących na rolkach wiele ludzi pływa kajakami po rzece.

Ogród zoologiczny (0.9km)

Jadąc bulwarem Karola Musioła, można dostrzec duży most. Co ciekawe nosi on nazwę ulicy Spacerowej. Zaraz za nim znajduje się wyspa Bolko, na której znajduje się słynny opolski Ogród Zoologiczny. Zachęcam do zwiedzenia go, bo naprawdę warto.

Śluza na Młynówce (0.9km)

Jadąc ścieżką rowerową wzdłuż rzeki docieramy w końcu do miejsca, gdzie Młynówka wpływa do Odry. Cały obiekt należy do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej i sam w sobie jest architektoniczną sztuką industrialną. Charakterystyczna dla obiektu jest elewacja z czerwonej cegły. Aby przedostać się na drugą stronę, należy przejechać wąskim mostkiem przez śluzę, a następnie odbić w prawo ładną drogą spacerową wzdłuż rzeki.

Cmentarz żydowski (0.1km)

Jedną z wąskich dróżek odbiegających od ścieżki spacerowej tuż przed budynkiem fabryki Nutricia Ovita można dostać się na bardzo klimatyczny żydowski cmentarz przy ul. Granicznej, na którym chłonąć można miniony czas.

Wzdłuż Odry (1.6km)

Od tego momentu wzdłuż rzeki ciągnie się nowo wybudowana ścieżka rowerowa mająca 6 km. Na całym odcinku trasy z kostki brukowanej znajdują się ławeczki, drewniane barierki, kosze na śmieci.

Kamionka Bolko (0.7km)

W pewnym momencie trasa zaczyna meandrować niczym rzeka, a w powietrzu unosi się zapach olejków eterycznych lasu iglastego. Rozciąga się tutaj cudowny widok, gdyż po jednej stronie znajduje się rzeka, natomiast po drugiej stronie, jezioro kamionkowe z krystalicznie turkusową wodą. Kamionka jest byłym wyrobiskiem marglowym. Są tutaj miejsca specjalnie przeznaczone na ognisko, czy grilla pod sosnami. Uważni powinni być turyści, którzy pokonują tę trasę na rolkach, ponieważ jest na niej sporo szyszek i patyków.

Plaża (0.3km)

Warto jest zrobić sobie przerwę na kąpiel w orzeźwiającej wodzie. Po drugiej stronie przy starym zabytkowym kominie znajduje się piaszczysta plaża, strzeżone kąpielisko, ruchome molo, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, a także przebieralnie i miejsca do przypięcia rowerów. Mimo dobrego zorganizowania miejsc plażowych przyroda sprawia, że wszystko wydaje się być bardzo dzikie i pozamiejskie. Wpływa na to bliskość lęgowisk mew śmieszek i kaczek oraz kolorowe ważki, a także bardzo bogata flora.

Łąki i starorzecza (0.6km)

Trasa nadal przebiega wzdłuż rzeki, jednak żeby otoczyć kamionkę skręca w prawo. Ze ścieżki rowerowej należy odbić w ścieżkę wiodącą przez łąkę, nadal równoległą do rzeki. Wiosną rozciąga się tutaj piękny zapach ogromnej ilości polnych kwiatów. Za drzewami znajduje się starorzecze odkrywając osobliwą faunę i florę.

Droga asfaltowa (0.2km)

Docierając do prawie nieuczęszczanej drogi asfaltowej należy odbić w prawo.

Droga Podmiejska (0.5km)

Droga asfaltowa w pewnym momencie przechodzi w drogę z płyt betonowych, po której mogą jeździć tylko rowery i pojazdy rolnicze. Po prawej stronie ciągną się meandry rzeki, a po lewej znajduje się otoczone drzewami składowisko popiołów.

Droga Polna (1.0km)

Następnie trasa rozdziela pola, przyroda tutaj w ciepłym okresie potrafi zmieniać się w każdym tygodniu. Od żółtych pól rzepaku, połaci czerwonych maków i niebieskich chabrów bławatków przez zielone łąki po złote łany żyta, pszenicy i owsa.

Osiedle (1.2km)

Na końcu drogi należy wjechać w osiedle domków, trzymać się prawej strony jadąc ul. Augustyna, tak aby za moment skręcić w ulicę Buhla i następnie znów jechać przy samej rzece ul. Brzegową.

Droga do głównej ulicy (1.6km)

Gdy ujrzymy odbijającą w górę, w lewo od rzeki, żwirową dróżkę należy nią pojechać. Przejechać przez osiedle ulicą Katarzyny, aż znajdziemy się przy głównej ulicy -Oświęcimskiej. Jest tam wyznaczona trasa rowerowa, trzeba skręcić w nią w prawo.

Metalchem (0.6km)

Jadąc nią po prawej stronie mijamy osiedle bloków "stary metalchem", a następnie należy skręcić w blokowisko “nowy metalchem" które znajduje się po lewej stronie.

Jezioro leśne (0.8km)

Jadąc wzdłuż bloków ul. Złotą, za garażami trzeba przejść przez most nad torami stacji kolejowej Opole Grotowice i wjeżdżając w jedną z dróżek lasu iglastego docieramy do pięknego leśnego jeziora. Letnim późnym popołudniem przyroda wydaje niesamowite dźwięki, miejsce sprawia wrażenie jakby należało tylko do niej, pomimo znajdujących się nieopodal bloków. Woń lasu oraz kolory kwiatów leśnych stają się bardzo intensywne, natomiast na samym jeziorku pływają śnieżnobiałe łabędzie.

Stadnina koni (0.4km)

Można otoczyć połowę jeziora dróżką, a następnie skręcić w las i udać się w pierwszą drogę leśną skręcającą w prawo. Doprowadzi nas ona z powrotem do torów kolejowych. Jednak wcześniej po lewej stronie znajduje się stadnina koni. Jeśli uczestnicy wycieczki nie są zbyt wyczerpani, mogą przesiąść się z roweru na konie i udać się na przejażdżkę konno po lesie.

Stacja kolejowa Opole Grotowice

Koniec trasy daje dwie możliwości powrotu. Pierwszy to powrót tą samą drogą, którą się przybyło, natomiast drugim sposobem jest poczekanie na pociąg przy stacji kolejowej, który kursuje do centrum miasta co pół godziny.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Przyrodniczo-zabytkowa trasa rowerowa po Opolu wzdłuż Odry
Oceń opinię: 0 5 0
2012-01-02 21:56 3Yaki napisał/a:

Wow.!!!

Świetna inwestycja w Opolu. Trasa jest odjazdowa. Nie dowiedziałabym się o niej gdybym jej nie znalazła tutaj na portalu mimo że mieszkam dość blisko.Już wiem, że w przyszłym roku będę tam jeździć na rolkach, które kupiłam właśnie w tym celu.

Przyrodniczo-zabytkowa trasa rowerowa po Opolu wzdłuż Odry
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-29 21:06 azulmarino napisał/a:

Doskonałośc sezonu

Trasa jest bardzo przyjemna, faktycznie można zapomnieć o tym, że jest się w mieście. Zwłaszcza ten nowy odcinek wzdłuż rzeki. To jedna w fajniejszych inwestycji w Opolu. W tym roku została otwarta i już wiem, że będę nią jeździć w kolejnym sezonie ze znajomymi jak tylko czas pozwoli, bo naprawdę warto!

Przyrodniczo-zabytkowa trasa rowerowa po Opolu wzdłuż Odry
Oceń opinię: 1 5 0
2011-12-29 21:00 bula napisał/a:

Na każdą porę roku

Byłam, przejechałam całość wraz z mężem i pieskiem w koszu rowerowym- wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni,Bułka

Przyrodniczo-zabytkowa trasa rowerowa po Opolu wzdłuż Odry
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-28 12:18 michal_ziel napisał/a:

fajna trasa na jesień i wiosnę

chociaż krótka, fajna trasa na jesien i wczesną wiosnę w niedziele, pojechalem z dziećmi, jest bezpiecznie, ładnie i nie trzeba się tłuc samochodem.
pozdrawiam.
michal.

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena