W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Poznań
Miejsce końcowe: Poznań
Rodzaj: piesza
Trudność: Aktywny
Dystans: 3.5 km
Czas: 4.0 h

W skrócie...

Dzisiaj wybieram się na wycieczkę po Poznaniu. Nie będę jednak reklamować Wam nietypowych miejsc, jak mam to w zwyczaju. Zamierzam odwiedzić te miejsca, które obowiązkowo powinien zobaczyć każdy turysta.

Stare Miasto (0.0km)

Na początek zamierzam odwiedzić Stare Miasto. Obszar Starego Miasta, który zajmuje powierzchnię 21 ha wyznaczają mury miejskie.

W centralnym punkcie Starego Miasta mieści się Stary Rynek, trzeci co do wielkości w Polsce. Zajmuje obszar 2 hektarów i jest prawie regularnym kwadratem o boku 141 m. Rynek otaczają głównie dwupiętrowe kamienice, w których znajdują się mieszkania, sklepiki, restauracje, kawiarnie i puby. Uwagę przyciąga renesansowy ratusz. Z wieży ratuszowej odgrywany jest codziennie hejnał Poznania.
Wśród urokliwych zabytków Starego Miasta należy także wymienić wagę miejską, jednopiętrowy budynek o bardzo wysokim, dwuspadowym dachu. Waga była siedzibą ważnika, który za drobną opłatą dokonywał pomiaru masy towaru. O kształcie starego Rynku decyduje też odwach - budynek z XVIII w., dawna siedziba straży miejskiej i policji. Obecnie mieści się w nim Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Domki budnicze położone na południe od ratusza to z kolei wąskie, kolorowe kamieniczki z XVI w., należały do biedniejszych kupców. W podcieniach handlowano solą, świecami i rybami, stąd dawna nazwa budynków - budy śledziowe. Domy budnicze są przykładem szeregowej zabudowy targowej i wdzięcznym obiektem do fotografowania. Ulubionym miejscem spotkań poznaniaków jest pręgierz, ale warto też obejrzeć fontanny - Prozerpiny, Marsa, Apollina i Neptuna oraz pomnik Bamberki.

Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu (0.3km)

Będąc w poznańskim rynku, warto też odwiedzić Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych, gdzie można obejrzeć varia muzealne (bogatą dokumentację z okresu powstania), zwiedzić wystawy czasowe, zakupić książkę związaną z historią powstania.

Baszta "Strażacka" i Baszta "Katarzynek" (1.1km)

Spacerując po Poznaniu warto też zobaczyć Basztę "Strażacką" i Basztę "Katarzynek". Baszty zwane armatnimi, będące elementami średniowiecznych obwarowań miejskich, przystosowane były do broni palnej.

Ostrów Tumski w Poznaniu (0.0km)

Ostrów Tumski w Poznaniu jest wyspą. Znajduje się między widłami Warty i Cybiny. Na tym niewielkim zielonym skrawku znajduje się wysoka, dominująca nad całością katera, niewielki kościół Najświętszej Marii Panny oraz ogrody kryjące zabytkowe domy kanoników.

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu (2.1km)

Zwiedzając Ostrów, warto też zajrzeć do Bazyliki Archikatedralnej św. Piotra i Pawła, która jest jedną z najstarszych bazylik w kraju. Mówi się też, że jest ona miejscem chrztu Mieszka I.
Obecna gotycka katedra powstała w XIV - XV w. Nie obyło się oczywiście bez zniszczeń, będących wynikiem II wojny światowej. Obecnie w świątyni podziwiać można m.in.: ambonę i chrzcielnicę z XVIII w., prezbiterium wraz z późnogotyckimi rzeźbami.

Zamek Cesarski w Poznaniu

Na trasie każdego turysty obowiązkowo powinien się też znaleźć Zamek Cesarski, który został wybudowany dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Budowę reprezentacyjnego obiektu rozpoczęto w 1905 r. Budowa zamku trwała do roku 1910. Cesarz osobiście ustalał wszystkie szczegóły dotyczące wyglądu zamku.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena