W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Szpital Psychiatryczny, Gniezno
Miejsce końcowe: b
Rodzaj: piesza
Trudność: Aktywny
Dystans: 3.3 km
Czas: 6.5 h

W skrócie...

Gniezno - niewątpliwie kojarzy się z polskością, chrztem Polski, świętym Wojciechem. To nieduże 70-tysięczne miasto skusiło mnie, by poznać je nieco lepiej. Zatem postanowiłam odwiedzić Szpital Psychiatryczny, katedrę ze słynnymi drzwiami, rynek i parowozownię.

Szpital psychiatryczny (1.8km)

Pierwszym punktem naszej wycieczki jest miejsce dość nietypowe, a już na pewno nie jest żelaznym punktem zwiedzania Gniezna. Jest to muzeum w Szpitalu Psychiatrycznym zwanym też Dziekanką. Właśnie pod tą druga nazwą jest znany chyba w całej Wielkopolsce.

W jednym z budynków należących do szpitala urządzono wystawę traktującą o historii szpitala. Zgromadzone tu zostały dokumenty, zdjęcia, aparaturę medyczną oraz różnego rodzaju przyrządy stosowane podczas terapii zajęciowej. Znalazło się tu również łóżko starego typu, które jest przytwierdzane do podłogi.
Jednak eksponatem wywierającym największe wrażenie na zwiedzających (nie ukrywam, na mnie też) jest... trumna wielokrotnego użytku. Podczas II wojny światowej służyła ona zmarłym pacjentom tylko do chwili zakończenia ceremonii pogrzebowej, następnie otwierano dno i zwłoki "luzem" zrzucano do grobu.
Zimą 1939/1940 r. Niemcy wymordowali ok. 1,2 tys. pacjentów szpitala na Dziekance.

Niestety muzeum może zwiedzić wyłącznie grupa zorganizowana.

Dalej ul. Poznańską udajemy się w kierunku archikatedry. Jednak zanim do niej dojdziemy po prawej stronie mijamy Jezioro Jelonek, zwane przez mieszkańców Gniezna Wenecją. Niegdyś miejsce to tętniło życiem, dziś jest opuszczone i omijane przez mieszkańców szerokim łukiem. Nie zmienia to faktu, archikatedra pięknie się prezentuje odbijając się w tafli jeziora.

Archikatedra (0.2km)

Gnieźnieńska archiatedra jest jedną z najsłynniejszych świątyń w Polsce. Wszystko za sprawą tego, że do XIII w. koronowano tutaj królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysława II i Wacława II.

Gotycką świątynię zaczęto budować w II poł. XIV w. Kilkakrotnie była niszczona przez pożary, po których konsekwentnie była odbudowywana. W XVII w. otrzymała styl barokowy, a w XVIII - klasycystyczny. Podczas II wojny światowej została uszkodzona, co spowodowało kolejny remont, podczas którego otrzymała gotycki charakter.

W 999 r. pochowano tu św. Wojciecha, srebrna trumna zawierająca relikwie świętego znajduje się w prezbiterium. Obok sarkofagu św. Wojciecha, najbardziej znanym zabytkiem katedry są romańskie Drzwi Gnieźnieńskie, znajdujące się przy południowej wieży. Powstały ok. 1175 r. i zostały odlane z brązu. W 18 kwadratach przedstawiono sceny z życia św. Wojciecha.

W podziemiach zostały wyeksponowane fragmenty niegdyś mieszczących się w tym miejscu kościołów: romańskiego i przedromańskiego. Zachowały się tu również pozostałości paleniska kultowego, pochodzącego prawdopodobnie z VIII w. Natomiast w bibliotece katedralnej przechowywany jest najstarszy zabytek języka polskiego - bulla papieża Innocentego II z 1136 r., zwana złotą bullą języka polskiego. Jej tekst zawiera ponad 400 polskich nazw, osób i miejscowości.

Tuż obok katedry stoi dzwonnica, w której wisi jeden z największych dzwonów w Polsce - św. Wojciech. Jego waga jest niebagatelna i wynosi ponad 6 ton. Władysław IV przywiózł go w 1621 r. z wyprawy do Moskwy.

Rynek (0.4km)

Następnie idziemy wzdłuż ul. Tumskiej, która dochodzi do Rynku.
Gnieźnieński Rynek Starego Miasta mieści się na jednym z siedmiu pagórków w mieście - Wzgórzu Panieńskim.

W późnym średniowieczu, ten główny plac w mieście otaczały mury. Jego obecny wygląd jest efektem wielkiego pożaru miasta w 1819 r. Po nim obniżono poziom Rynku, usunięto pozostałości fundamentów po spalonych budynkach, dawną fosę i resztki murów obronnych.

Tutejsza zabudowa jest bardzo różnorodna, wynika to z faktu, że poszczególne budynki były wznoszone w różnych okresach. Niektóre są proste, inne natomiast reprezentacyjne z ozdobnymi gzymsami, balkonami i fryzami.

Ciekawostką jest to, że na żywo można podejrzeć co się dzieje na Rynku wchodząc na ten link: http://gniezno.com.pl/kamery/pokaz/3819/gniezno_rynek.html

Stary Ratusz (1.0km)

Idąc ulicą Chrobrego kierujemy się do budynku Starego Ratusza. Obecnie mieści się tu Urząd Stanu Cywilnego, więc jest szansa żeby zobaczyć nowożeńców ;)

Ratusz powstał w 1830 r. w stylu klasycystycznym. Zaprojektował go Schildner. Następnie został rozbudowany w 1899 i kolejny raz 1916 r. Na pietrze ratusza znajduje się Sala Kryształowa, jest to reprezentacyjne miejsce, w którym odbywają się Uroczyste Sesje Rady Miasta Gniezna.

Parowozownia

Ostatnim punktem wycieczki jest parowozownia, jej historia jest związana z powstaniem bardzo ważnej linii kolejowej z Poznania do Torunia na przełomie lat 60. i 70. XIX w.
Parowozownia powstała w kilku etapach. Najstarszą częścią jest 4-stanowiskowa hala wachlarzowa (powstała w 1875 r.), która została rozbudowana do 16 stanowisk. Pod koniec XIX w. zaczęto budować dłuższe parowozy, dlatego dobudowano kolejne 12 stanowisk.

Na początku II wojny światowej, w wyniku bombarodwania, zostały zniszczone 4 najstarsze tory. Do końca wojny kompleks przetrwał z zachowanymi pozostałymi torami oraz halą wachlarzową, która obecnie jest największa w Europie.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena