W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Mosina
Miejsce końcowe: Puszczykowo
Rodzaj: rowerowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 153.7 km
Czas: 2 dni

W skrócie...

Pierścień Rowerowy jest jednym z najbardziej popularnych szlaków rowerowych na Wielkopolsce. Daje fantastyczne możliwości, gdyż Poznań występuje tu jako centralny punkt, z którego można zorganizować krótką wycieczkę do każdej ze wskazanych na trasie miejscowości. Wytrwały cyklista może pokusić się o przejechanie całej pętli, zatrzymując się po drodze na nocleg.

Na trasie znajduje się wiele atrakcji, m.in.: dęby rogalińskie, zamek w Kórniku, Dziewicza Góra, Puszcza Zielonka, liczne jeziora, kilka muzeów i obiektów sakralnych.

Mosina (10.8km)

W miejscowości Mosina warto zwiedzić Galerię Miejską zlokalizowaną w dawnej synagodze (budynek z 1876 r.), kościół pw. św. Mikołaja wzniesiony w latach 1852-54, dwór z II poł. XIX w. Po wizycie w Mosinie na pewno zapamiętacie również pomnik eleganta.

Stęszew (11.6km)

Kolejna miejscowość to Stęszew. W podcieniowym domu szczytowym z II poł. XVIII w. mieści się Muzeum Regionalne. Na trasie mijamy także kościół pw. Świętej Trójcy z II poł. XV w., pierwotnie gotycki, lecz po dwóch przebudowach nabrał barokowego charakteru.

Dąbrówka (4.2km)

W Dąbrówce odkrywamy zespół pałacowo-parkowy z przełomu XIX/XX w. oraz ruiny neogotyckiej kaplicy grobowej rodu von Tempelhoff.

Skórzewo (8.0km)

Skórzewo to mała wieś na zachód od Poznania. Tu znajduje się kościół pw. św. Marcina z 1928 r. z ciekawą wieżą oraz kolekcją XVII–wiecznych portretów trumiennych we wnętrzu.

Lusowo (6.3km)

Lusowo to wieś nad Jeziorem Lusowskim (zaledwie 5 kilometrów od stolicy wielkopolski). Nad brzegiem jeziora widać neogotycki pałac wzniesiony ok. 1855 r. (obecnie pałac jest w rękach prywatnych).
Na plaży jest wypożyczalnia sprzętu wodnego. Można zatrzymać się na dłużej, odpocząć i wzmocnić siły przed dalszą drogą.

Rogierówko (1.6km)

Kolejny przystanek znajduje się w zabytkowym wiatraku. Mowa o Punkcie Etnograficznym Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Poza oddziałem w Rogierówku w skład muzeum wchodzą grody na Ostrowie Lednickim, w Gieczu i Grzybowie, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach oraz Ostrów Radzimski - grodzisko, gdzie prowadzone są badania archeologiczne. To jedyny w Polsce skansen łączący walory archeologiczne, etnograficzne oraz przyrodnicze. Odkryjecie tam pozostałości grodu pierwszych Piastów z drugiej połowy X w. Obiekty te świadczą o istnieniu już w X w. dobrze ukształtowanej państwowości polskiej, której kolebką była Wielkopolska. Od 1994 r. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zostało uznane przez Prezydenta RP za pomnik historii.

Kiekrz (13.3km)

Z Rogierówka do miejscowości Kiekrz jest tzw. "rzut beretem". Przy okazji mijamy dwa malownicze jeziora: Kierskie i Kierskie Małe. Sam Kiekrz to dzielnica letniskowa Poznania. Nad pobliskim jeziorem mieszczą się liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko. Co do zwiedzania na uwagę zasługuje późnobarokowy kościół św. Michała z II poł. XVIII w.

Biedrusko (5.1km)

Droga do Biedruska jest przyjemna. Okolica została włączona do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 jako specjalny obszar ochrony siedlisk. Znaczna część ostoi znajduje się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu "Biedrusko". W samej wsi atrakcją jest zespół pałacowo-parkowy z ciekawym drzewostanem z II poł. XIX w.

Murowana Goślina (5.2km)

Murowana Goślina to już nieco większa miejscowość. Wśród tutejszych zabytków wymienia się późnogotycki kościół pw. św. Jakuba z XV/XVI w. Obiekt ten leży na szlaku św. Jakuba, prowadzącym z Gniezna przez Poznań do Głogowa. To fragment europejskiej sieci szlaków pielgrzymich prowadzących do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Jezioro Kamińskie, Puszcza Zielonka (8.1km)

Na terenie Puszczy Zielonka położone jest Jezioro Kamińskie. Nad jeziorem znajdują się „Mokradła nad jeziorem Kamińsko”

Na noc można zatrzymać się nad jeziorem na polu namiotowym (wersja dla oszczędnych) lub kilka kilometrów dalej, w miejscowości Kamińsko, w hotelu*** Rezydencja Dwa Stawy.

Dziewicza Góra (10.6km)

W dalszej drodze koniecznie należy zdobyć Dziewiczą Górę, która stanowi swoisty punkt wyjścia i chrzest bojowy dla turystów. Na jej szczycie znajduje się niedawno zbudowana 40-metrową wieża widokowa. Choć jej głównym zadaniem jest ochrona przeciwpożarowa Puszczy Zielonka to niewątpliwą atrakcją jest wspaniała panorama okolicy, rozciągająca się z tarasu widokowego na wysokości 30 metrów. Aby się tam dostać należy pokonać 172 schody.

Można skorzystać ze ścieżki dydaktycznej, na której znajdują się m.in. sosny - pomniki przyrody, mrowisko, skrzynki lęgowe.

Zielonka (8.8km)

W miejscowości mieści się placówka badawcza Uniwersytetu Przyrodniczego. Atrakcją, które nie wolno pominąć jest arboretum, a obok urokliwe jezioro Zielonka.

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka został utworzony w 1993 r. dla ochrony najbardziej cennych fragmentów największego kompleksu leśnego środkowej Wielkopolski o charakterze zbliżonym do pierwotnego. Rzeźba terenu jest urozmaicona, a najwyższym punktem jest mijana wcześniej na trasie Dziewicza Góra (143 m n.p.m.). Przy okazji jest drugim pod względem wysokości wzniesieniem w okolicy Poznania.

Wronczyn (8.6km)

Wronczyn to niepozorna wieś pełna zabytków. Droga znad jeziora Wronczyńskiego Małego nad jezioro Wronczyńskie Duże wiedzie obok dworku Jackowskich z XIX/XX w. Przy dworze zachowała się gorzelnia z II poł. XIX w.
Warto odszukać kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Drewniana świątynia z XVIII w. podczas okupacji została zamieniona na magazyn sprzętu lotniczego dla pobliskiego lotniska w Bednarach i w 1945 r. podpalona. Obecny murowany kościół pochodzi z 1975 r.
Na przykościelnym cmentarzu znajdują się groby zasłużonych Wielkopolan, m.in. grobowiec rodziny Jackowskich. Odznaczają się one ponadprzeciętną wartością artystyczną oraz zabytkową.

Uzarzewo (9.1km)

W Uzarzewie (ok. 15 kilometrów od Poznania) zatrzymujemy się na dłużej. Tu mieści się kościół św. Michała Archanioła wzniesiony w 1749 r. To świątynia o konstrukcji szachulcowej, czyli tzw. "kościół w kratkę". W 1868 r. dostawiono do niego ośmiokątną wieżę zakończoną ostrą iglicą hełmu. W 1900 r. dobudowano murowaną, neobarokową kaplicę grobową Żychlińskich, właścicieli tutejszego majątku.
Obiekt w Uzarzewie jest jednym z dwunastu drewnianych kościołów znajdujących się na szlaku wokół Puszczy Zielonka.

Z kolei w eklektycznym pałacu z II poł. XIX w. w 1977 r. otwarto Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie z bogatą kolekcją zbiorów myśliwskich z całego świata. Placówka znajduje się przy Szlaku Piastowskim. Ekspozycje mieszczą się w zabudowaniach pałacowych rodu Żychlińskich. Pałac pochodzi z poł. XIX w., otacza go park krajobrazowy, w którym rośnie około 1000 drzew (w tym 6 pomników przyrody). Muzeum jest jednym z pięciu oddziałów Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Pozostałe oddziały to:
- Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu,
- Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu,
- Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu,
- Muzeum Gospodarski Mięsnej w Sielinku.

Kostrzyn Wielkopolski (11.9km)

Kolejny obiekt sakralny na trasie położony jest na południe od kostrzyńskiego rynku - późnogotycki kościół pw. śś. Piotra i Pawła z XVI w. Na jednym z zabytkowych dzwonów znajduje się łacińska inskrypcja z 1712 r. upamiętniająca odbudowę kościoła po wojnach ze Szwecją: „Co wroga ręka Szwedów zburzyła, szczodrobliwością mieszczan kostrzyńskich zostało odbudowane".

Tulce (10.4km)

Przejeżdżając przez Tulce przystajemy na chwilę przy późnoromańskim kościele pw. Narodzenia NMP z I poł. XIII w. To jedna z najstarszych ceglanych budowli na terenie Wielkopolski. Drugą atrakcją tej niewielkiej wsi jest pałac wybudowany w 1920 r. przez hrabiego Alfreda von Radolin.

Kórnik (2.9km)

Docieramy do fantastycznej budowli. Zamek w Kórniku jest siedzibą biblioteki rodowej Działyńskich, obecnie Polskiej Akademii Nauk. We wnętrzach obiektu znajduje się muzeum. Historia zamku w postaci murowanej sięga XV wieku. Zamek został przebudowany w XIX w. Właścicielami zamku byli kolejno: Górkowie, Czarnkowscy, Grudzińscy, Działyńscy, Szołdrscy, Działyńscy i Zamoyscy. Spośród wszystkich z zamkiem najbardziej kojarzy się Teofila z Działyńskich Szołdrska Potulicka (1714-1790), znana jako Biała Dama, która przekształciła swoją siedzibę w rezydencję barokową. Dobudowała od strony północnej dwa ryzality z kopulastymi dachami i szczytem pomiędzy nimi, nowy murowany most i reprezentacyjny dziedziniec z trzema oficynami. Od strony południowej założyła ogród francuski.
Obiekt otoczony jest fosą, znajduje się w sąsiedztwie jeziora Kórnickiego. Dookoła zamku rozciąga się park - arboretum.

Bnin (10.8km)

W Bninie kierujemy się w stronę rynku, gdzie znajduje się barokowy ratusz z poł. XVIII w. Miejscowość jest malowniczo położona pomiędzy dwoma jeziorami: Bnińskim oraz Kórnickim.

Rogalin (6.4km)

W Rogalinie mamy okazje zobaczyć tzw. Dęby Rogalińskie - największe w Europie skupisko kilkusetletnich dębów szypułkowych. Skupisko liczy ponad 2000 okazów i leży na terenie Ragalińskiego Parku Krajobrazowego. Dęby Rogalińskie są jednym z symboli Wielkopolski. Najpotężniejsze mają pnie o obwodzie sięgającym 9 m, a wszystkie o obwodzie pow. 2 m są chronione. Wśród najsłynniejszych dębów można wyróżnić: Lecha, Czecha i Rusa, które mają ponad 700 lat.

Ponadto atrakcją jest barokowo-klasycystyczny pałac w Rogalinie wybudowany w XVIII w. przez Kazimierza Raczyńskiego. Do 1939 r. pałac pozostawał rezydencją rodziny Raczyńskich. W pałacu gościł sam Henryk Sienkiewicz, który właśnie tutaj pisał fragmenty "Rodziny Połanieckich". Podczas wojny pałac został zajęty przez Niemców, którzy zniszczyli jego wyposażenie. Po wojnie pałac przekazano Muzeum Narodowemu w Poznaniu, które odrestaurowało go umieszczając w jego wnętrzach zabytkowe meble, obrazy i rzemiosło artystyczne z różnych okresów stylowych. Wśród licznych obrazów znajdziecie prace takich artystów jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat, Olga Boznańska, Aleksander Gierymski, Claude Monet. Zwiedzający mogą więc obcować nie tylko z architekturą i pałacowymi wnętrzami, ale również ze sztuką uznanych malarzy.

W skład zespołu pałacowego wchodzą także budynki dawnej ujeżdżalni, stajni, powozowni oraz czworaków. Od strony zachodniej do pałacu przylega piękny ogród francuski, który dalej przechodzi w ogród w stylu angielskim.

Puszczykowo

Ostatni przystanek to znana miejscowość letniskowa z Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera.Muzeum rozpoczęło działalność w 1974 r. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie. Co kryje? M.in. ekspozycję książek i pamiątek po pisarzu oraz wspaniałe trofea z wypraw do różnych zakątków świata, replikę Santa Marii (w skali 1:1) statku Krzysztofa Kolumba i replikę Hawkera Hurricane Mk I - brytyjskiego myśliwca z II wojny światowej (skala 1:1).
Do końca 2000 roku placówkę odwiedziło ponad milion gości z Polski i zagranicy. Sporo osób przyjeżdża tu wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego, kolejną ciekawostkę. Podejmuje ich rodzina Fiedlerów.

W Puszczykowie możemy podjechać na stację kolejową i wrócić pociągiem do Poznania lub wsiąść na rower i przebyć drogę ok. 12 kilometrów, by znaleźć się w stolicy Wielkopolski.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena