W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
0.0
1

Informacje o trasie

Miejsce startu: Krynica Morska
Miejsce końcowe: Biała Góra
Rodzaj: spływ
Trudność: Wymagający
Dystans: 156.1 km
Czas: 7 dni

W skrócie...

Trasa przebiega przez teren Żuław i Zalewu Wiślanego wraz z Mierzeją Wiślaną.

Punkty na trasie:
Krynica Morska - Elbląg - Malbork - Biała Góra - Tczew - Gdańsk.

Na trasie można poruszać się kajakiem, jachtem lub łodzią motorową.
W zależności od tego, ile czasu spędzimy dodatkowo na zwiedzaniu miejscowości, nasza wodna przygoda może trwać od kilku do kilkunastu dni.

Krynica Morska (23.8km)

Przygoda rozpoczyna się w porcie jachtowo-rybackim w Krynicy Morskiej. Miejscowość znajduje się na Mierzei Wiślanej. Na terenie Mierzei, w pobliżu Krynicy jest kilka miejsc wartych zobaczenia. Są to: Żuławska Kolej Dojazdowa, były obóz koncentracyjny w Sztutowie i kościół ryglowy w Stegnie.
Z samej Krynicy, po zobaczeniu portu i zwiedzeniu latarni morskiej możemy ruszać do Elbląga.

Elbląg (39.0km)

Wita nas największy port Zalewu Wiślanego. Pejzaż Elbląga można docenić szczególnie z wody, opływając m.in. system kanałów i obiektów portowych, czy licznych zespołów pofabrycznych. Port tworzy w mieście urokliwe świadectwo potęgi morsko–przemysłowej Elbląga. W pierwszych latach rozwoju Elbląg stał się, obok Gdańska, głównym portem morskim ziem polskich.
W trakcie spaceru po Starym Mieście warto zobaczyć obiekty historyczne, a wśród nich: katedrę pw. św. Mikołaja z 95-metrową wieżą i Bramę Targową. Spragnionych informacji mogą też zajrzeć do Muzeum Elbląskiego czy Centrum Sztuki Galeria EL.

Malbork (17.4km)

Przez kolejna miejscowość nie można przepłynąć bez dłuższego przystanku. W Malborku znajduje się największy w Europie zamek z cegły. Stoi na wzgórzu nad Nogatem. Jest otoczony murami obronnymi z bramami i składa się z trzech oddzielnych zamków: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego zwanego także Przedzamczem. W ciągu 40 lat do budowy warowni zużyto ok. 12 tys. ton kamieni fundamentowych i 3,5 mln ręcznie formowanych i wypalanych cegieł.
Na terenie zamku znajduje się Muzeum, a na terenie podzamcza odkryjecie także wystawę maszyn oblężniczych - największa tego typu atrakcja na świecie.
Dodatkowo warto wybrać się na spacer po mieście i poznać historyczne, m.in.: malborski ratusz, Brama Mariacka i Garncarska, wieża ciśnień.

Biała Góra (23.2km)

Węzeł wodny Biała Góra to punkt rozdziału wód Wisły na dwa główne ramiona, zwany Cyplem Mątowskim. Miejsce to od dawna było jednym z kluczowych punktów w działalności człowieka na Wiśle, zaś sposób rozdziału wód powodował w przeszłości liczne zatargi.

Tczew (52.7km)

Tczew to miasto zaliczane do najstarszych ośrodków Pomorza. Jeśli chcecie się przenieść w dawne czasy, pomoże Wam klimat wąskich ulic: Garncarskiej, Kościelnej, Podmurnej, Rybackiej i Zamkowej. Niewątpliwą atrakcję Tczewa stanowi Muzeum Wisły. Dokumentuje wiekowe tradycje wykorzystania Wisły jako podstawowej drogi komunikacyjnej.
Znaną i rozpoznawalną atrakcją Tczewa są także mosty na Wiśle. Rozwiązania techniczne i konstrukcyjne wykorzystane przy ich budowie sprawiają, że mosty tczewskie są postrzegane jako XIX-wieczny skansen mostowy.

Gdańsk

Przepływamy przez największe miasto polskiego wybrzeża. Mijamy Wyspę Sobieszewską, Stare i Nowe Miasto.
Sam Gdańsk to takie "never-ending-story" dla zwiedzających. Rzuca urok na swoich mieszkańców i przybyszów. Obowiązkowe atrakcje turystyczne to Trakt Królewski z gdańskim ratuszem, fontanną Neptuna i Dworem Artusa oraz Bramami: Wyżynną, Złotą i Zieloną. Na Długim Pobrzeżu można zobaczyć symbol miasta - Żurawia, zabytkowe spichlerze i sam port, liczący sobie około tysiąc lat. Do tego dochodzą liczne muzea, np. Muzeum Bursztynuczy statek-muzeum "Sołdek", zabytki sakralne: Kościół Mariacki i Katedra Oliwska, zabytek sztuki fortyfikacyjnej - Twierdza Wisłoujście i... mamy zwiedzania na ładne przysłowiowe parę godzin.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Pętla Żuławska
Oceń opinię: 0 5 0
2013-07-22 13:50 kajaki-sztum.pl napisał/a:

Wypożyczalnia kajaków

Witamy.

Dla chętnych przepłyniecia w/w trasy (i nie tylko) kajakiem proponuję wypożyczalnię umiejscowioną w Białej Górze, czyli u źródeł Nogatu. Obsługujemy trasy w rejonie Żuław, Pomorza Zachodniego oraz Pojezierza iławskiego. Więcej informacji na stronie: http://kajaki-sztum.pl

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena