W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Oświęcim
Miejsce końcowe: Oświęcim
Rodzaj: piesza
Trudność: Aktywny
Dystans: 4.7 km
Czas: 4.0 h

W skrócie...

Z pewnością wszystkim z Was Oświęcim kojarzy się z największym niemieckim obozem koncentracyjnym i ośrodkiem zagłady Auschwitz-Birkenau.
W trakcie naszej jednodniowej wyprawy zamierzam odwiedzić miejsca, które każdy obowiązkowo powinien odwiedzić.

Muzeum Zamek Oświęcim (2.6km)

Na początek zwiedzimy Zamek w Oświęcimiu. Historia obiektu jest dość odległa, ponieważ już w XII w. w miejscu, gdzie obecnie znajduje się zamek, istniał gród, który został zniszczony przez tatarów.
W miejscu grodu postawiono murowany zamek. Ten jednak spłonął w 1503 r. Gdy obiekt odbudowano po pożarze, zniszczyli go Szwedzi. Obiekt stopniowo niszczał, aż do początku XX w. kiedy to przeprowadzono w nim prace remontowe. Od 2010 r. obiekt pełni funkcję muzeum.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau (1.5km)

Kolejnym miejscem na trasie wycieczki jest Obóz Koncentracyjny Oświęcim-Brzezinka, gdzie nie powinno zabierać się dzieci. Obóz był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym i obozem zagłady.
Obóz został zorganizowany na terenie opuszczonych polskich koszar artyleryjskich, w piętrowych i parterowych ceglanych budynkach. Z czasem obóz był rozbudowywany siłami więźniów.

Obecnie w Muzeum, które jest jednocześnie Miejscem Pamięci, gromadzone są dokumenty oraz pamiątki będące symbolem zbrodni. Do tych należą m.in. budynki pełniące rozmaite funkcje: obozu kobiecego, męskiego lub rodzinnego, krematorium, zespoły oczyszczalni ścieków, komory gazowe. W skład zbiorów muzeum wchodzą też rzeczy osobiste przywiezione przez doportowanych (buty, garnki, pędzle do golenia, protezy, okulary, walizy), fotografie dokumentalne oraz narzędzia wykorzystywane przez załogę SS do znęcania się nad więźniami (pejcze i pałki do bicia czy kozioł do wykonywania kary chłosty).

Tunele w Oświęcimiu (0.7km)

Będąc w Oświęcimiu warto też zobaczyć tunele, które znajdują się pod wzgórzem zamkowym. Początkowo zbudowano tunel długi, zwany też austriackim. Tunel ten łączył wschodnią z zachodnią stroną zamku. Później zbudowano drugi tunel, który łączył stronę południową z północną. W czasie wojny, oba tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze.
Obecnie, ze względu na bezpieczeństwo, tunele nie są udostępniane turystom.

Rynek w Oświęcimiu

Kolejnym punktem wycieczki jest rynek w Oświęcimiu, gdzie zamierzamy trochę odpocząć po wrażeniach, jakie wywarł na nas obóz. Niewielki rynek wymierzony został podczas średniowiecznej lokacji miasta. Zabudowania w centrum miasta stanowią kamienice pochodzące (w większości) z XIX w.
W sąsiedztwie odrestaurowanych budynków funkcjonują niewielkie lokale gastronomiczne.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena