W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Informacje o trasie

Miejsce startu: Wójcice
Miejsce końcowe: Sidzina
Rodzaj: samochodowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 39.6 km
Czas: 8.0 h

W skrócie...

Jeśli ktoś uwielbia zabytkowo-historyczne trasy, ta wycieczka jest stworzona dla niego. Samo centrum Nysy jest dosłownie najeżone zabytkami. Na niewielkiej powierzchni znajduje się ponad 25 obiektów zabytkowych, gdzie dodatkowo każdy z nich zawiera w sobie wiele godnych uwagi detali. W okolicy nie brakuje też miejsc atrakcyjnych dla miłośników przyrody takich jak jeziora i stawy, rezerwaty czy parki dworskie.

W drodze do Nysy - sanktuarium i kopalnia w Wójcicach (9.0km)

Po drodze do Nysy na drodze nr 46 ciekawym pomysłem jest zatrzymanie się w Wójcicach, gdyż znajduje się tutaj zabytkowe Sanktuarium Repatriowane św. Apostoła Andrzeja, którego początki sięgają roku 1302. Dla miłośników turystyki industrialnej proponuję zajrzeć do kopalni surowców mineralnych, która jest atrakcyjnie położona nad samym jeziorem Nyskim. Do pewnego momentu można bez problemu wjechać na teren kopalni.

Nysa Rynek i okolice - perła Śląska Opolskiego (3.3km)

Jadąc dalej droga nr 46 docieramy do Nysy, jednego z najstarszych miast Śląska, które przez kilkaset lat było stolicą księstwa biskupów wrocławskich. Należy kierować się drogowskazami na centrum. Jak tylko ujrzymy wysoką ceglaną wieżę Ziębicką, wokół której ruch uliczny odbywa się okrężnie, należy poszukać sobie miejsca parkingowego. Wieża jest udostępnionym dla turystów punktem widokowym.
W Nysie aż roi się od zabytków. Jednak co ciekawe, do niedawna miasto nie posiadało ratusza. Został on wybudowany w zeszłym roku, z jednej strony wysoki, nowoczesny, mocno strzelisty, z drugiej zaś komponuje się z zabytkowym rynkiem. W budynku ratuszowym mieści się Sąd Rejonowy. Aby się tam udać, należy od wieży Ziębickiej przejść przez deptak i zaraz za nim znajdziemy się w rynku.
Nieopodal ratusza znajduje się słynna bazylika św. Jakuba i Agnieszki z kamienia i cegły, którą trudno ominąć spacerując po Nysie. Znajduje się w niej 16 gotyckich i dwie barokowe kapilce oraz bardzo cenna dzwonnica i skarbiec. Tuż obok, przy ul Wrocławskiej znajduje się unikatowa studnia miejska - arcydzieło barokowej sztuki kowalskiej. Idąc dalej przez rynek w ul. Św. Piotra można dotrzeć do efektownego barokowego kościoła św. Piotra i Pawła. Nieopodal przy ul. Brackiej i Celnej można zahaczyć o barokową Fontannę Trytona z marmuru wzorowaną na styl rzymski. Następnie wchodząc w ulicę Celną dojdziemy do Rynku Solnego, przy którym stoi piękny kościół Jezuicki. Nie sposób ominąć także piękne kamienice - barokowy pałacyk przy ul. Grodzkiej - Dom Komendanta oraz renesansowy Dom Wagi Miejskiej przy pl. Kościelnym.

Twierdza Nyska (4.2km)

Nysa to także pruska twierdza z prawdziwego zdarzenia, są tu nagromadzone fortyfikacje, bastiony i obwałowania. Systematycznie otaczana murami stała się jedną z najpotężniejszych twierdz śląskich. Wybierając się tam warto zasięgnąć wcześniej informacji na stronie internetowej, gdyż w niektóre dni latem organizowane są Dni Twierdzy Nysa. Podczas imprezy odbywa się niezwykle widowiskowa inscenizacja bitwy oraz można zwiedzać poszczególne fragmenty obwarowań, które na co dzień nie są dostępne w całości.

Jezioro Nyskie (11.0km)

Jeśli wolicie kontakt z przyrodą, drogowskaz z centrum zaprowadzi nas na kąpielisko, którego ogromnym atutem jest atrakcyjne położenie oraz bogata flora i fauna. W sezonie letnim organizowane jest tu wiele imprez związanych z aktywnym wypoczynkiem np. „taniec brzucha na piasku„. Niedaleko jeziora przy głównej drodze okalającej jezioro Nyskie, w południowo-wschodniej części znajduje się również rezerwat Przełęk i parki dworskie np. Biała Nyska z neogotycką brama wjazdową.

Pałac Frączków (10.7km)

Wyjeżdżając z Nysy należy kierować się na Radzikowice, a następnie na Frączków. Znajduje się tutaj XVIII-wieczna rezydencja z przepięknym stawem wśród zieleni, wspaniałymi salami pałacowymi, domkiem myśliwskim i powozownią. Na terenie parku rosną 300-letnie dęby połączone alejkami. Dobrym wyborem może być zatrzymanie się tutaj na obiad.

Powrót przez Sidzinę

Dla wracających droga nr 46 w kierunku Opola, można zatrzymać się w miejscowości Sidzina i odwiedzić kościół św. Piotra i Pawła z XVII w, natomiast prawdziwie magiczne miejsce znajduje się 1,5 km za Sidziną. W szczerym polu stoi uroczy kościółek, do którego prowadzi alejka drzew lipowych. Kościół ma ciekawa historię, został postawiony w miejscu popełnionej zbrodni, a jego wybudowanie miało stanowić pokutę za popełniony czyn. Warto przystanąć tutaj na moment i cieszyć się panującym sielankowym klimatem.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Nysa i okolice, czyli wycieczka po „śląskim Rzymie”
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-28 01:42 KamilaSkorwielko napisał/a:

bardzo fajna trasa

Przemierzyłam ten szlak z grupką przyjaciół, jest świetny.

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena