W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
3

Informacje o trasie

Miejsce startu: Boryszyn
Miejsce końcowe: Mostki
Rodzaj: piesza
Trudność: Aktywny
Dystans: 11.6 km
Czas: 3.0 h

W skrócie...

Dzisiaj na celowniku mam Lubrzański Szlak Fortyfikacji MRU a konkretnie Pętlę Boryszyńską. Międzyrzecki Rejon Umocniony jest jedyną na świecie linią fortyfikacji, która prze nieskończony czas pozwalała stawiać opór wrogowi. Jednocześnie jest to jeden z największych obiektów architektury militarnej XX w. w Europie.
Szlak ten jest opcją dla zmotoryzowanych. Ci z Was, dla których odległość jest przeszkodą, mogą zwiedzić pojedyncze atrakcje.
Trasa w okolicy Lubrzy obejmuje odcinek: Boryszyn – Staropole – Lubrza - Nowa Wioska – Mostki.

Boryszyn (1.2km)

Zanim jednak rozpoczniecie wyprawę, zaopatrzcie się w odpowiednią odzież, obuwie, latarkę i światło zapasowe, tak, na wszelki wypadek. Wybierając się na wycieczkę autem, pamiętajcie, że po lesie poruszamy się tylko dozwolonymi drogami i korzystamy z wyznaczonych miejsc do parkowania.
Trasę rozpoczynamy od umocnień baterii pancernej nr 5, które znajdują się w odległości około 100 m na wschód od Boryszyna. Podziemia udostępniane są tutak okresowo, a wstęp dozwolony wyłącznie z przewodnikiem. Jak mówi przewodnik, trasę można pokonać na kilka sposobów. Można wybrać wersję dłuższą, krótszą lub naziemną. My wybieramy wersję krótszą, trwającą około 70 minut. Idziemy podziemnym bunkrem, schodzimy klatką schodową i korytarzem, trafiamy do szybu wieży. Dalej idziemy przez dworce podziemnej kolejki i dochodzimy do miejsca, w którym weszliśmy.
Trzeba przyznać, że przewodnik był bardzo przydatny, ponieważ na trasie znajdują się stuszienki, pomieszczenia z oberwanymi stropami, czy też zalane wodą zapadnie.

Staropole (4.5km)

Dalej udajemy się do Staropola, gdzie znajduje się m.in. schron główny, zbudowany na szczycie pagórka.

Lubrza (1.5km)

W Lubrzy znajduje się pancerwerk Pz.W.694. Obiekt oraz przyległy mu teren jest własnością prywatną. Na ogrodzeniu wiszą tabliczki, mówiące o zakazie wstępu. Jest to jedyny obiekt, który doczekał się remontu. Prywatny właściciel odnowił elewację i przywrócił jego pierwotny wygląd.

Nowa Wioska (4.3km)

W miejscowości Nowa Wioska zobaczyć można forteczny most rolkowy, który jest częścią Międzyrzeckiego Rejonu Umocnieniowego. Most wybudowany został w latch 1936-1937. Trzeba przyznać, że nie jest to zwykły most. Zabezpieczały go bowiem szlabany ze stalową liną w środku. Tak silne szlabany uniemożliwiały przedarcie się wroga. Dodatkowo most wyposażony był w specjalny mechanizm, dzięki któremu most można było przesunąć i podnieść.

Mostki

Jedziemy do miejscowości Mostki, gdzie znajduje się m.in. dobrze zachowany Pz.W.669. Można do niego wejść, nie radzę jednak korzystać z wejścia, ponieważ funcjonują jeszcze zapadnie. Można skorzystać z dawnej strzelnicy obrony wejścia.
Koniecznie trzeba uważać na otwory w podłogach, które nie są zabezpieczone.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Międzyrzecki Rejon Umocniony
Oceń opinię: 0 5 0
2013-12-23 14:09 ZnaneNieznane napisał/a:

Słuszna uwaga :-)

Dziękujemy za opinię, oczywiście poprawiliśmy błąd.

Międzyrzecki Rejon Umocniony
Oceń opinię: 0 5 0
2013-12-21 21:57 konto usunięte napisał/a:

Międzyrzecki Rejon UMOCNIONY!

Jeżeli już...

Międzyrzecki Rejon Umocniony
Oceń opinię: 1 5 0
2013-09-26 18:59 konto usunięte napisał/a:

MRU

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Oder-Warthen-Bogen) naprawdę robi wrażenie! Sama długość jego potern pod ziemią jest zaskakująco duża,a i rozwiązania techniczne na ówczesne czasy robią niesamowite wrażenie.Klatki schodowe,windy,kaponiery,zbiorniki mieszanek paliwowych do miotaczy płomieni umieszczonych w stalowych kopułach poszczególnych panzerwerków,dworce kolejowe,pomieszczenia techniczne,pomieszczenia obsady,pętla boryszyńska czy pętla nietoperska to tylko niektóre z atrakcji tego bądź co bądź stworzonego przez Niemców,mogącego samodzielnie funkcjonować militarnego "podziemnego miasta".Bardzo interesująca jest też część naziemna,która praktycznie zaczyna się już za Zieloną Górą,a kończy pod Gorzowem Wielkopolskim.Panzerwerki,śluzy,jazy,zwodzone/obrotowe mosty,zapory przeciwpancerne,a nawet potykacze przeciwpiechotne rozmieszczone w pobliżu obiektów,to atrakcje z którymi warto się zapoznać.Budowniczowie doskonale wykorzystali naturalne i korzystne warunki terenu między Odrą a Wartą.Wszak to wszystko miało bronić najkrótszej drogi dotarcia wrogich wojsk do Berlina.Unikat zarówno w skali krajowej jak i europejskiej.Miejsce jak najbardziej godne polecenia i uwagi.

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena