W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Rybnik - Stodoły
Miejsce końcowe: Ruda Kozielska
Rodzaj: spływ
Trudność: Aktywny
Dystans: 11.1 km
Czas: 7.0 h

W skrócie...

Na pewno dla wielu z Was będzie zaskoczeniem fakt, że na Górnym Śląsku można uprawiać kajakarstwo na rzekach, a co najciekawsze – na rzekach naturalnych, nieuregulowanych. Niedowierzającym chciałbym zaproponować spływ krętą rzeką Rudą, od zapory Zalewu Rybnickiego w Rybniku – Stodołach do Rudy Kozielskiej.

W ciągu ostatnich lat stan czystości wód w rzekach Śląska uległ poprawie, głównie w wyniku ogromnych inwestycji w rozwój systemów oczyszczania ścieków. O ile rzeki Górnego Śląska (nawet te niewielkie) kojarzą się nam z prostym, często wybetonowanym kanałem, w przypadku Rudy czeka nas niespodzianka. Najciekawsze odkrycie, jakiego ja sam doświadczyłem podczas spływu Rudą jest takie, że rzeka ta poniżej Zalewu Rybnickiego nie jest uregulowana i płynie swym naturalnie ukształtowanym biegiem. Będziemy więc mogli płynąć silnie meandrującym korytem, na którym na przemian woda podcina brzeg tworząc skarpy, by za chwilę osadzić osunięty piasek na znajdujących się wewnątrz meandru tzw. odsypach meandrowych, tworzących swego rodzaju plaże. Meandry odcięte od nurtu rzeki tworzą starorzecza.

Jeśli do tej pory nie próbowaliśmy swoich sił w spływie kajakiem potrzebne będzie zapoznanie się z technikami spływu i zasadami zachowania bezpieczeństwa. Podczas spływu Rudą w kilku miejscach, na których znajdują się sztuczne progi nie obędzie się bez zejścia z kajaka i przeniesienia go przez krótki odcinek brzegiem.

Mapę i informacje o dodatkowe przyrodzie Rudy można znaleźć pod adresem internetowym: http://www.aktywni.net.pl/aktywni-w-kajaku,ruda.html (mapę opracowali pracownicy firmy "Aktywni" z Rybnika). Zabranie ze sobą mapy jest niezbędne głównie dlatego, że oznaczono na niej miejsca niebezpieczne, gdzie trzeba przenieść kajak.

Start – zapora Zalewu Rybnickiego w Rybniku – Stodołach (4.0km)

Zalew Rybnicki powstał przez przegrodzenie zaporą koryta rzeki Rudy i gromadzi wodę na potrzeby technologiczne Elektrowni Rybnik. Wielkość zrzutów może być ograniczona, czy podczas okresów suszy, czy np. w wyniku potrzeb technicznych elektrowni, a to może spowodować ograniczenie wysokości wody w odcinku Rudy, którym będziemy spływać. Sytuacje te nie powinny zdarzać się często, a nawet jeśli poziom wody nie będzie wysoki technika spływu umożliwi jego sprawny przebieg.

Oprócz ośrodków sportów wodnych w Stodołach znajduje się kilka innych atrakcji. Zaliczyć można do nich pocysterski dwór, przy którym działa dziś stadnina koni. Stoi tu także, w którym mieszkała Stefania Wojtyła, wielokrotne odwiedzana przez swojego bratanka, późniejszego papieża Jana Pawła II.

Tuż poniżej zapory znajduje się most na Rudzie, obok którego można zwodować kajaki. Początkowy odcinek ok. 60 m jest szeroki i prosty, lecz już za pierwszym zakrętem koryto rzeki staje się bardzo kręte. Brzegi są dosyć wysokie (ok. 2 – 3 m), na zakrętach utworzone są skarpy, na których czasem spotkać można wypoczywające rodziny lub wędkarzy. W miejscach za zakrętami rzeki, gdzie prąd jest słabszy, osadzają się łachy piasku. Jeśli jest to nasz pierwszy spływ rzeką, szybko zorientujemy się, że płynięcie zbyt blisko tych „plaż” spowoduje utknięcie na „mieliźnie”. Pod skarpami, na zewnętrznej stronie zakrętu (czyli meandru) rzeki prąd jest trochę wolniejszy, a dno głęboko wyżłobione. Takie wyżłobienia dna nazywane są plosami. Za plosem, najczęściej po zewnętrznej części nurtu (czasem na jego środku) prąd jest szybszy, a dno płytsze. Takie odcinki nazywa się bystrzami. Płynąc kajakiem starajmy się unikać płytszych „plaż” i obrócenia kajaka prostopadle do nurtu. Istnieje kilkanaście technik pływania kajakiem, umiejętność sprawnego spływania można też wykształcić samodzielnie, metodą prób i błędów, co może dodatkowo być powodem do sporej satysfakcji.

Meandrujące, kręte koryto Rudy stanowi cenny przyrodniczo obszar. Proponowane jest utworzenie na odcinku od Stodół do Paproci obszaru chronionego jako użytek ekologiczny i zespół przyrodniczo – krajobrazowy.

Paproć (4.1km)

Po około 1,5 kilometra od wodowania kajaków Ruda wpływa w obszary leśne. Możemy obserwować kolejny dowód na dzikość tego odcinka rzeki - efekty działalności bobrów. Rzeka poprzegradzana jest powalonymi drzewami, czasem mocno utrudniającymi przepłynięcie, szczególnie przy niewysokim stanie wody. Samych bobrów niestety nie zobaczymy, zwierzęta te prowadzą tryb nocny życia i są bardzo płochliwe. Zostały one introdukowane w dolinie Rudy w latach 90 – tych i są one objęte ochroną.

Kiedy las się skończy, wypływamy na otwarte, łąkowe tereny w pobliżu miejscowości Paproć. Jest to dawna kolonia fabryczna, założona przez cystersów. Prowadzi przez nią trasa kolejki wąskotorowej z Gliwic do Raciborza. Dużą atrakcją jest przyjazd do Paproci kolejką z Rud, gdzie znajduje się główna stacja wąskotorówki.

Przed nami pierwsza przeszkoda – próg rzeczny. Zachowajmy szczególną ostrożność, jeżeli nie czujemy się pewnie lub jest to nasz pierwszy spływ bezpieczniej będzie przeprowadzić kajak brzegiem. Koryto rzeki nadal wije się pośród łąk, czasem tylko brzegi porośnięte są drzewami. Powoli dopływamy do Rud.

Rudy – pocysterski Zespół Klasztorno – Pałacowy (0.3km)

Kiedy w Rudach przepłyniemy pod sporym mostem, przez który przebiega ruchliwa ulica po krótkim czasie dookoła rzeki pojawia się okazały las. Brzegi rzeki przez chwilę stają się wyższe. Przepływamy pod niewielką kładką dla pieszych i ostre zakole rzeki. Jesteśmy w angielskim parku przy Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach.

Początki klasztoru cysterskiego w Rudach sięgają średniowiecza. Prócz modlitwy obowiązkiem każdego zakonnika była również praca – zajmowali się oni m. in. leśnictwem, hodowlą ryb, myślistwem, edukacją. Wytyczali dukty leśne, budowali stawy, dworki i prowadzili gospodarkę leśną opartą na zasadach, które dziś nazwalibyśmy „ekologicznymi”. To właśnie im zawdzięcza swoją nazwę Park Krajobrazowy, przez który dziś przepływamy - „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Warto na chwile zatrzymać się i wysiąść z kajaka, by zobaczyć odrestaurowane budynki poklasztorne i otaczający je piękny, zadbany park pełen ciekawych gatunków roślin.

W Rudach czekają nas dwa utrudnienia na trasie spływu. Na szczęście są to ostatnie utrudnienia (nie licząc nieprzewidywalnej działalności bobrów...).

Przeszkoda – bystrze w pocysterskim Parku (0.7km)

Za kładką dla pieszych w Parku przy pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym napotkamy na sztuczne, utworzone przez człowieka kamieniste bystrze. Przepłynięcie przez to bystrze może być bardzo trudne, z uwagi na niski poziom wody. Można też wywrócić się na mokrych kamieniach, dlatego też szczególnie przy niższych stanach wody lepiej będzie przenieść kajak i zwodować go za bystrzem.

Jest to też bezpieczne miejsce, w którym możemy zostawić kajaki pod opieką jednego z uczestników naszej wyprawy bez obawy, że odpłyną, a następnie udać się na zwiedzanie zabytkowych zabudowań pocysterskich.

Przeszkoda – próg wodny pod mostem w Rudach (2.0km)

Druga przeszkoda, która obowiązkowo wymaga przeniesienia kajaków to most drogowy w Rudach. Kiedy zobaczymy przed sobą charakterystyczną budowlę mostu, szukajmy miejsca do wyciągnięcia kajaku po lewej stronie brzegu. Brzeg za mostem po lewej stronie jest zabudowany betonem, ze zwodowaniem kajaków nie będzie kłopotów.

Ruda Kozielska

Bieg rzeki za mostem w Rudzie jest już uregulowany, początkowo Ruda płynie prostym odcinkiem, następnie zaczyna łagodnie zakręcać - regulacja rzeki zapoczątkowana została prawdopodobnie już przez „białych braci” - jak nazywano niegdyś cystersów. Krętość rzeki nie jest już tak duża, jak na pierwszym odcinku za Stodołami, szybko docieramy więc do końca naszej dzisiejszej wycieczki – Rudy Kozielskiej. Po kilku zakrętach po lewej stronie zaczynają się zabudowania, a przed nami pojawia się most. Przed nim, po prawej stronie znajduje się niewielka zatoczka, która ułatwi nam wyjście z kajaków.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena