W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
5.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Strzepiec
Miejsce końcowe: Tłuczewo
Rodzaj: rowerowa
Trudność: Leniwy
Dystans: 42.5 km
Czas: 6.0 h

W skrócie...

W województwie pomorskim, na terenie gminy Linia utworzono szlak turystyczno-przyrodniczy. Można na nim spotkać kaszubskie duchy i diabły. W 13 wioskach gminy Linia stanęło 13 trzymetrowych rzeźb, które wykonał artysta ludowy Jan Redźko, a zainspirowały go opisy mitycznych postaci z książeczki Labudy.
Jedziemy obejrzeć ulubione wsie samego diabła...

Cała trasa ma 85 km. Przy każdym drewnianym duchu można odpocząć przed następnym odcinkiem szlaku – stoją przy nich ławeczki, nie zapomniano też o stojakach rowerowych. Szlak jest efektem projektu opracowanego w Urzędzie Gminy Linia, powstał dzięki funduszom unijnym.

Malowniczości krajobrazów, jakie podziwiać można w okolicach Lini może pozazdrościć wiele innych gmin na Kaszubach.

Strzepcz (2.5km)

Wyprawę zaczynamy w Strzepczu, gdzie znalazł miejsce Grzenia, duch snu i sennych marzeń. Jego władzy podlega każde żywe stworzenie. Grzenia wyprowadza dusze ze śpiących ciał i pokazuje im to, co było, lub to, co nastąpi.

Wieś leży nad jeziorem Strzepcz. Znad jeziora od strony Dargolewa i Rybakówki widać ciekawe panoramy wsi. Ponadto Strzepcz leży na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Łeba.

Lewinko (1.7km)

W Lewinku stoi Pùrtk – demon swarów i kłótni. Jego obecność poznać można po smrodzie, dlatego wierzono, że Pùrtk mieszka w śmieciach lub gnoju. Głównym zajęciem Pùrtka są psoty.

Na skraju lasu w pobliżujeziora Lewinko znajduje się cmentarzysko kurhanowe (z kurhanami z XI w.).

Lewino (4.1km)

Pikòn – złośliwy demon zsyłany przez czarownice, sprawca kołtuna i ułomności gnębiących ludzi – znajduje się we wsi Lewino.

Smażyno (2.8km)

W Smażynie stoi Bòrowô Cotka, opiekuńczy duch borów, leśnych zwierząt i ptaków. Szczególną opieką otacza dzieci – chroni je przed czarownicami, daje orzechy i słodycze.

We wsi jest także XIX-wieczny dworek szlachecki oraz kościół z 1864 r.

Pobłocie (4.5km)

We wsi Pobłocie stoi dobrotliwy duszek sprowadzający na świat ciszę i łagodny szum. Szëmich mieszka w lesie i śpiewa swym cichym głosem drzewom i leśnym stworzeniom.

Miłoszewo (4.2km)

We wsi Miłoszewo zamieszkał duch tajemnic Damk, który opiekuje się milczkami i odludkami. Na Kaszubach obawiano się milczków i ludzi bez poczucia humoru, przypisując im kontakty z Damkiem.

W Miłoszewie, poa domami kaszubskimi, można zobaczyć Dwór Gerlachów.

Kobylasz (2.4km)

W sołectwie Kobylasz-Potęgowo stoi duch Lubiczk – opiekun miłości i seksu. Wierzono, że Lubiczka przekazują sobie zakochani, a on sprawia, iż nie mogą już żyć bez siebie.

W tej wsi znajdują się także kaszubskie, drewniane domy. W okolicy występują żurawie i można usłyszeć ich charakterystyczny klangor. Kierując się na południe od wsi Kobylasz znajdziemy także rezerwaty przyrody Jezioro Lubogoszcz, Szczelina Lechicka i Żurawie Błota.

Linia (3.4km)

W Lini mieszka muzykalny Rétnik. Atakuje grajków, podtykając im zaczarowane instrumenty lub czarując ich własne. Szczególnie aktywny jest w poście i adwencie, gdy nie urządza się zabaw.

Niepoczołowice (3.8km)

We wsi Niepoczołowice stoi zły duszek Nëczk, kaszubski wodnik żyjący w morzu, jeziorach i rzekach. Przypisuje się mu tworzenie na jeziorach wirów i niebezpiecznych dla pływaków prądów wodnych.

Ludzie osiedlali się w okolicach Niepoczołowic już w czasach prehistorycznych. Świadczą o tym wykopaliska z okresu brązu. Jedna z popielnic z grobu skrzynkowego odkrytego w Niepoczołowicach stanowi ozdobę ekspozycji w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

Zakrzewo (5.9km)

We wsi Zakrzewo stoi Jigrzan – opiekun zabaw i tańców, który dawniej odpowiadał za uroczystości ku czci Słońca, światła i ognia. Jego świętem jest Sobótka, gdy ludzie świętują najkrótszą noc w roku.

Kętrzyno (1.9km)

Wieś Kętrzyno upodobał sobie Wëkrëkùs – samotny duszek i opiekun samotników. Sprzyja też tym, którzy umieją się jedynie wyśmiewać z innych lub przeżywają wszystkich.

Osiek (2.5km)

We wsi Osiek stoi Jablón – mieszkaniec sadów i opiekun drzew, krzewów owocowych oraz ogrodów, a także domniemany sprawca kradzieży owoców i warzyw.

Na uwagę zasuguje także dworek, który zajduje się na terenie wsi.

Tłuczewo

Wędrówkę kończymy w Tłuczewie, gdzie mieszkają córki Aleksandra Labudy. Naprzeciwko ich domu rodzinnego króluje piękna bogini Pólnica. Wyobrażano ją sobie jako wyjątkowo urodziwą dziewczynę, która przystrojona w wianek, latem objeżdża na koniu pola, doglądając, czy rośliny dobrze rosną. Spotkanie Pólnicy przynosi nieszczęście – jej uroda urzeka każdego mężczyznę, który później z tęsknoty marnieje i umiera.

W Tłuczewie znajduje się również czynny przedwojenny młyn na Łebie.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena