W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Informacje o trasie

Miejsce startu: Dworzec Główny w Opolu
Miejsce końcowe: Wyspa Pasieka
Rodzaj: piesza, rowerowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 3.8 km
Czas: 6.0 h

W skrócie...

Trasa jest propozycją dla osób chcących zobaczyć najważniejsze zabytki Opola oraz kilka dodatkowych interesujących miejsc. Znajdziemy tutaj wiele inspirujących obiektów dla miłośników fotografii i architektury. Ponieważ jest to trasa piesza zaczynająca się od dworca głównego, może stanowić ciekawą alternatywę dla osób przejeżdżających przez Opole, lub mających w tym mieście przesiadkę. Podany czas jest czasem orientacyjnym zakładającym dokładną eksplorację wybranych miejsc. Jednak jeśli nie mamy na tyle czasu, możemy go skrócić do dwugodzinnej pieszej wycieczki po starym mieście.

Dworzec Opole Główne (0.1km)

Początkowym punktem trasy jest ciekawy architektonicznie, odrestaurowany budynek dworca głównego PKP w centrum miasta. Budynek zbudowany z czerwonej cegły ma wspaniałą akustykę, perony zostały zbudowane na łukach, a zadaszenia są w stylu korynckich kolumn. Wychodząc z dworca należy się kierować na wprost.

Gmach Poczty Głównej (0.4km)

Po lewej stronie znajduje się piękny zabytkowy gmach poczty w berlińskim stylu Schinkla. Przechodząc przez jezdnię idziemy wzdłuż ulicy Krakowskiej.

Plac Daszyńskiego (0.3km)

Z ulicy Krakowskiej skręcamy pierwszą ulicą w prawo w ul. K. Damrota i po chwili znajdujemy się przy Placu Daszyńskiego. Najlepiej przejść się po przekątnej placu wijącymi się ścieżkami wśród dywanów kwiatowych, mijając rzeźby i fontannę z 1907 roku. Fontanna ma symbolizować opolskie rybactwo, rolnictwo oraz przemysł wapienniczy, dlatego znajdują się tutaj takie symbole jak rybacy z siecią, skalnik z kilofem oraz kobiety ze snopami zboża.

Kofeina (0.5km)

Przechodząc przez plac, skręcamy w prawo w ulicę Kościuszki przy której znajduje się mnóstwo zabytkowych kamienic, a następnie docieramy do skrzyżowania z ulicą Reymonta. Proponuje przejść przez jezdnię i iść dalej ulicą Kościuszki, by po chwili napić się najlepszej kawy w mieście w kawiarni Kofeina. Obsługa jest zawsze bardzo zaangażowana, odpowie Wam na wszystkie pytania dotyczące kawy. Za każdym razem kiedy tutaj przebywam, odnoszę wrażenie, że pracują tu sami pasjonaci. Kawiarnia prócz świeżo mielonej kawy jest zarazem centrum kultury i małą galeryjką, w której możemy podziwiać prace różnych artystów.

Pauza (0.2km)

Alternatywą dla Kofeiny jest Pauza, równie przyjemne miejsce znajdujące się na trasie. Wystrój i klimat dla odmiany jest nieco inny niż w poprzedniej kawiarni. Aby tutaj dotrzeć należy zaraz za Placem Daszyńskiego na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki z Reymonta skręcić w lewo. Następnie znów należy skręcić w lewo w ulicę Ozimską oraz w prawo w małą uliczkę Studzienną i pójść kilka metrów w górę.

Collegium Maius i Collegium Minus (0.1km)

Idąc dalej pod górę dojdziemy do Placu Kopernika, a po lewej stronie będziemy widzieć piękny odremontowany budynek Uniwersytetu Opolskiego. Przed budynkiem znajduje się park w ciekawymi odlewami żeliwnymi oraz interesującym zagospodarowaniem przestrzennym przypominającym łamigłówkę. Najlepiej jest wejść na teren parku i poznać wszystkie jego tajemne zakamarki. Następnie od głównej ulicy tuż przed centrum handlowym należy skręcić w lewo, w wąską uliczkę imitującą most. Idąc tą uliczką będziemy przez moment znajdować się między Collegium Maius i Collegium Minus, jest to bardzo ciekawe architektonicznie miejsce.

Bazylika Podwyższenia Świętego Krzyża (0.1km)

Idąc dalej wąską uliczką nie sposób ominąć Bazyliki Podwyższenia Świętego Krzyża. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w 1005 roku, natomiast po pożarze w 1415 roku został on odbudowany na nowo w stylu gotyckim. Wewnątrz znajduje się wiele cennych zabytków.

Kamienica Czynszowa i Muzeum Śląska Opolskiego (0.1km)

Schodząc w dół schodami po lewej stronie będziemy mijali Muzeum Śląska Opolskiego i znajdującą się nieopodal Kamienicę Czynszową przy ul. św. Wojciecha 9, w której niegdyś prowadzony był pensjonat dla dziewcząt opolskiej mieszczańskiej klasy średniej. W kamienicy do dziś prezentowane są style meblarskie, sposoby ogrzewania, przygotowywania potraw i inne obyczaje z 1890 roku. Samo muzeum powstało w 1900 roku, choć wielokrotnie zmieniało swą siedzibę. W muzeum znajduje się wiele ciekawych stałych wystaw, są też wystawy czasowe. Wejście do muzeum znajduje się zaraz za rogiem od strony ulicy Muzealnej.

Herbata po drodze na Plac Św. Sebastiana (0.2km)

Idąc dalej ulicą Muzealną po lewej stronie mijamy mały sklepik z herbatami. Warto tu wstąpić i wybrać sobie coś spośród najróżniejszych rodzajów herbat. Sklepik ma bardzo przyjazną, kameralną atmosferę, fachową obsługę, a pyszna herbata zaparzona w domu po długim dzisiejszym spacerze będzie smakować wyśmienicie.

Barokowy kościół z legendą (0.2km)

Zaraz za sklepikiem z herbatą należy przejść przez ulicę, iść cały czas prosto ul. Malczewskiego, a następnie skręcić w lewo i przejść przez Plac św. Sebastiana. Znajduje się tutaj barokowa świątynia p.w. św. Sebastiana. Ma ona swoją legendę, kiedyś znajdowała się tutaj karczma. W 1680 roku miasto nawiedziła epidemia i przeżyli ponoć jedynie ci, którzy schowali się w gospodzie. W ramach podziękowania za ocalenie życia, na miejscu karczmy wybudowano niewielki kościółek.

Rynek z Ratuszem (0.2km)

Chcąc poznać zabytki Opola nie można pominąć opolskiego Rynku z ratuszem. Należy za barokową świątynią udać się w lewo wzdłuż ulicy Książąt Opolskich. Po drodze jeśli nie zdążyliśmy jeszcze skosztować kawy, znajduje się kawiarnia Pożegnanie z Afryką. Idąc cały czas prosto w końcu dotrzemy do Rynku. Zachował on swój średniowieczny kształt. Początkowo zabudowa była drewniana, a od XIV wieku zaczęły się pojawiać murowane kamienice. Po wojnie zostały one odbudowane nawiązując stylem do baroku. W centrum znajduje się ratusz, który kiedyś był drewnianym domem kupieckim. W1936 roku został odbudowany w stylu neorenesansowym na wzór florenckiego pałacu Vecchio.

Powrót do PRLu przez Krakowski deptak (0.2km)

Z Rynku udajemy się w odchodzącą od niego ulicę Krakowską. Jest to deptak, przy którym wiele lat temu powstał sklep rybny o nazwie Rybex. Opolanie bardzo chętnie się w nim zaopatrują ze względu na bardzo duży wybór i jakość towaru. Jednak to co przyciąga tutaj, zwłaszcza młodzież to specyficzny klimat miejsca. W tym samym pomieszczeniu sklepowym znajduje się także bar, w którym na papierowej tacy dostaniemy wyśmienitą smażoną rybę oraz barszczyk do picia.

Szachowy skwerek, zjawiskowa biblioteka i najlepsze naleśniki w mieście (0.1km)

Idąc dalej ulica Krakowską dochodzimy do placu, przy którym znajduje się zielony skwerek. Okoliczni mieszkańcy często przychodzą tu grać w szachy. Na skwerku znajdują się także zrekonstruowane figurki rzeźbiarza Thomasa Myrtka. Mieści się tutaj też drewniana chatka z pysznymi francuskimi naleśnikami. Naleśnikarnia posiada piękny ogródek latem porośnięty kwiatami i zawsze słychać w niej muzykę francuską. Lokal nosi nazwę Grabówka i położony jest w uroczym miejscu nad samym kanałem Młynówki. Obok naleśnikarni widać ładny, ciemnografitowy, odrestaurowany budynek. To Miejskaj Biblioteka Publiczna. Wewnątrz jest bardzo nowoczesna i robi ogromne wrażenie. Organizowane są tutaj także systematycznie różne imprezy kulturalne, zabawy, łamigłówki i gry kryminalne.

Most Groszowy z widokiem na Opolską Wenecję (1.2km)

Zaraz przy naleśnikarni znajduje się zielony mostek nad kanałem Młynówka, którym należy się udać w dalszą część wycieczki. Nazywany jest Mostem Groszowym. Historia jego nazwy pochodzi sprzed wielu lat - aby się dostać się na drugą stronę, należało przejść przez Most Groszowy i za każdym razem zapłacić symboliczny "1 grosz". Dziś zamiast płacić symboliczny grosz można go wrzucić do kanału lub pobliskiej fontanny wypowiadając życzenie. Przechodząc przez most wieczorową porą, roztacza się piękny widok na oświetlone stare kamienice odbijające się w Młynówce. Miejsce to nazywane jest opolską Wenecją. W przyszłości mają tutaj też zostać odtworzone gondole i łódki wraz z portem rzecznym, niegdyś charakterystyczne dla tego miejsca.

Willowa Pasieka z herbaciarnią Jasminum

Po drugiej stronie za mostem znajduje się piękna wyspa pełna zabytkowych secesyjnych willi i brukowanych ulic. Jest to wyspa Pasieka. Warto zwrócić uwagę na dom "Pod Wilkiem" oraz willę pod numerem 11 przy ul. Powstańców Śląskich. Przy dawnym stawie zamkowym, niedaleko amfiteatru znajduje się "Domek Lodowy "niegdyś siedziba Towarzystwa Łyżwiarskiego założonego w Opolu w 1908 roku. Wszyscy którzy zamiast kawy preferują dobrą herbatę, mają okazję trafić do niezwykłego, pełnego magicznego nastroju miejsca na zakończenie spaceru. Z boku ulicy Piastowskiej znajduje się herbaciarnia Jasminum. W miejscu tym prócz najwyższej jakości herbat parzonych w profesjonalny sposób można rozkoszować się panującym tutaj klimatem. Wnętrze jest bardzo naturalne, pełne drewna, na regałach znajdziemy wiele ciekawych książek oraz płyt muzycznych z możliwością przesłuchania. Na ścianach wiszą prace tworzone przez członków Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawy te są regularnie zmieniane co miesiąc i zapoczątkowywane wernisażem.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Jesienna propozycja w centrum Opola
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-30 21:50 bula napisał/a:

Ciekawe miasto

Wielokrotnie słyszałam opinie, że Opole jest ciekawym miastem, rzeczywiście- opisana tutaj trasa pozwala poznac ciekawe miejsca,prosze o nastepne:-)

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena