W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Domaszków
Miejsce końcowe: Domaszków
Rodzaj: rowerowa
Trudność: Aktywny
Dystans: 20.9 km
Czas: 6.0 h

W skrócie...

Trasa przeznaczona jest dla młodzieży szkolnej i dorosłych. Niedostępna w okresie zimowym. Przebiega mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi i szutrami. Prowadzi do bajkowego ogrodu dziecięcych marzeń w Międzygórzu.

Domaszków, stacja PKP - Międzygórze (8.0km)

Przygodę rozpoczynamy na stacji PKP Domaszków. W godz. 8.00 - 19.00 ruch pociągów pasażerskich w kierunku do i z Wrocławia jest wzmożony, zachęcamy do korzystania z tego taniego środka transportu.
Po wyjściu z budynku stacji skręcamy w prawo i po pokonaniu 100 metrów drogi ułożonej z kostki brukowej dojeżdżamy do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo i po pokonaniu 1,9 km docieramy do drogi krajowej nr 33, skręcamy w prawo i po 200 metrach znajdujemy się na rondzie. Po prawej stronie wznosi się Kościół p.w. św. Mikołaja z 1563 r. Na rondzie skręcamy w lewo i drogą asfaltową zmierzamy do Międzygórza. Droga biegnie wśród drzew i zagajników. O każdej porze roku jazda tutaj jest przyjemnością.

Międzygórze, Ogród Bajek (1.9km)

Poruszamy się drogą asfaltową, następnie z kostki brukowej, na 9 km trasy dojeżdżamy do "rynku" w Międzygórzu. Na prawo restauracja "Cafe Orańska", na lewo "Złoty Róg", na krzyżówce skręcamy w lewo, w górę. Po lewej stronie mijamy ośrodek wypoczynkowy "Gigant". Po pokonaniu 400 metrów docieramy do rozwidlenia dróg, skręcamy w lewo w górę żółtym szlakiem. Pamiętajmy o żółtym szlaku, doprowadzi nas do "Ogrodu Bajek" i Sanktuarium "Marii Śnieżnej". Po pokonaniu 200 metrów droga asfaltowa kończy się, dalej podążamy szutrem. Trasa biegnie starym lasem, liczne tablice informacyjne postawione przez leśników zapoznają nas z pięknem tutejszej flory i fauny.

Po pokonaniu 10,8 km trasy dojeżdżamy do skrzyżowania leśnych dróg, skręcamy w prawo w górę żółtym szlakiem. Jest bardzo stromo i ten odcinek trasy pokonujemy prowadząc rowery. Po przebyciu 200 metrów po lewej stronie z gęstwin wyłania się "Ogród Bajek".
Na wysokości 780 m n.p.m. i powierzchni 0,23 ha wśród krzewów ozdobnych i kwiatów zgromadzono setki bajkowych postaci wykonanych z szyszek, korzeni drzew, kamieni. "Ogród Bajek" jest czynny codziennie, w miesiącach październik - kwiecień w godz.: 10.00 - 16.00, maj - czerwiec w godz.: 10.00 - 18.00. Ceny biletów: normalny – 5 zł, ulgowy - 3 zł (dla młodzieży szkolnej i dzieci).

Ogród Bajek - Sanktuarium Marii Śnieżnej (4.1km)

Po zwiedzeniu ogrodu podążamy drogą szutrową, prosto łagodnie w górę. Po przejechaniu 200 metrów dojeżdżamy do skrzyżowania, skręcamy w lewo w górę. Po 100 metrach wjeżdżamy na "Polanę Śnieżną". Na polanie znajduje się krzyż, który został postawiony na pamiątkę koronacji figurki Matki Boskiej Śnieżnej z Góry Iglicznej 21 czerwca 1983 r. Dalsza trasa wiedzie drogą polną wzdłuż słupów telegraficznych. Po 400 metrach docieramy do szerokiej drogi szutrowej, skręcamy w lewo i podążamy w dół. Po pokonaniu 1 km docieramy do skrzyżowania dróg, podążamy w lewo w górę drogą z kostki brukowej. Po 300 metrach jesteśmy pod sanktuarium.
Kościół, w którym mieści się figura Marii z Dzieciątkiem był dwukrotnie odwiedzany przez Wielkiego Polaka Karola Wojtyłę, 20 sierpnia 1961 r. i 10 sierpnia 1968 r. Dziś kościół otacza schronisko z bufetem, budynek mieszkalny z pamiątkami, plac z ławkami, parking, mnóstwo tablic informacyjno-zakazujących. Na figurkę Matki Bożej spojrzeliśmy spoza krat odgradzających główne pomieszczenie kościoła od korytarza i zatęskniliśmy za klimatem tego miejsca z lat pobytu Papieża na Górze Iglicznej.

Sanktuarium Marii Śnieżnej - Marianówka (2.3km)

Po nasyceniu się widokiem Masywu Śnieżnika i Kotliny Kłodzkiej wracamy żółtym szlakiem, drogą brukowaną w dół 300 metrów do znajomego skrzyżowania, dalej skręcamy w lewo i po pokonaniu 3 kilometrów leśną szutrówką dojeżdżamy do wsi Marianówka. We wsi znajdują się liczne obiekty agroturystyczne, stadnina koni, baza harcerska Hufca ZHP w Bystrzycy Kłodzkiej.

Kościółek na Iglicznej ma do tej nazwy szczególne prawo. Przez długą część roku kościółek stoi w krajobrazie zimowym, spowity śniegiem w głębokiej ciszy i samotności. Przychodząc tu w słoneczny dzień, można zobaczyć górę, świerki i kościół błyszczące niezliczonymi brylantami i wówczas staje się jasne, jakie znaczenie ma porównanie błyszczącej czystości śniegu z ciałem i duszą Marii, Matki Boskiej.

Marianówka - Wilkanów (4.6km)

Wieś Marianówka pokonujemy asfaltową drogą, po przejechaniu 3,2 km dojeżdżamy do skrzyżowania dróg, skręcamy w lewo w górę, wąską, krętą drogą asfaltową po 1,9 km dojeżdżamy do Wilkanowa. Po dotarciu do skrzyżowania skręcamy w prawo i po 300 metrach w lewo zgodnie z czerwonym szlakiem, przez mostek nad rzeką Wilczka. Po prawej dostrzegamy ruiny pałacu, rezydencję letnią hrabiostwa von Althanów. Najpiękniejszy pałac w Kotlinie Kłodzkiej otoczony parkiem francuskim. Po kilkudziesięciu latach "gospodarowania" przez PGR zamienił się w odrapane mury bez dachów otoczone chaszczami.

Wspaniały budynek mieszkalny zespołu pałacowego od strony wschodniej, zachodniej i od południowego frontu otoczony był obszernym dziedzińcem gospodarczym. W jego narożach wybudowano pawilony, które wzorowane były na tzw. pawilonach kawalerskich francuskich pałaców okresu barokowego. Od południa do dziedzińca gospodarczego przylegał otoczony stajniami folwark. Na zachód od niego oddzielony wiodącą do Międzylesia drogą leżał Gaj z bażanciarnią. Prowadziła stamtąd w stronę Międzylesia aleja lipowa obsadzona czterema rzędami drzew, o długości określonej „na pół godziny”. W jej połowie znajdowało się przytulne mieszkanie rewirowego myśliwego. Od północy bażanciarnia graniczyła z budynkiem browaru. Przed północnym wąskim frontem budynku pałacowego i jego bocznymi pawilonami wraz z łącznikami rozpościerał się ozdobny ogród. Niegdyś park ten był na wzór włoski otoczony dość wysokim murem.

Obecnie oglądać można resztki wsporników pergoli, wśród których stojące na omszałych postumentach dwie na wpół zniszczone barokowe figury bogów i ozdobne wazy świadczące o bogatym kiedyś założeniu idyllicznego parku.

Jak wynika z zachowanego w archiwum pałacowym w Międzylesiu „inwentarza ogrodu w Wilkanowie” z roku 1774, w tamtejszej cieplarni hodowano najrzadsze południowe rośliny, jak np. drzewa kawowe, ananasy, aloesy, muszkaty, wawrzyny, cytryny, drzewa świętojańskie itd. Zatrudniony był pochodzący z Francji lub Holandii artysta – ogrodnik Ignacy Lamboy. Z tym rozległym ogrodem zewnętrznym graniczył położony na stoku niegdysiejszej Góry Szubienicznej zwierzyniec z danielami.

Wilkanów - Domaszków, stacja PKP

Po obejrzeniu ruin pałacu wyruszamy w dalszą drogę, prosto w górę asfaltem, zgodnie z czerwonym szlakiem. Po pokonaniu 2 km dojeżdżamy do drogi krajowej nr 33, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Po pokonaniu 2,4 km docieramy do skrzyżowania dróg w Domaszkowie. W głębi znajome rondo i kościół, skręcamy w prawo. Po pokonaniu 1,9 km znajdujemy się 100 metrów od stacji PKP Domaszków usytuowanej na prawo. Pokonujemy ostatnie 100 m drogi z kostki brukowej i kończymy naszą przygodę.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena