W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Informacje o trasie

Miejsce startu: Jemielnica. droga wlotowa od strony Strzelec Opolskich
Miejsce końcowe: Kapliczka przydrożna w Jemielnicy
Rodzaj: piesza
Trudność: Aktywny
Dystans: 2.9 km
Czas: 2.0 h

W skrócie...

W piękny słoneczny dzień proponuję wybrać się na spacer po Jemielnicy. Jest to cicha, spokojna i zadbana wieś z wieloma cennymi zabytkami. Znajdują się tutaj również bardzo przyjemne przyrodniczo miejsca, a całość sprzyja wyciszeniu i kontemplacji.

Droga wlotowa od strony Strzelec Opolskich (0.8km)

Drogą od strony Strzelec Opolskich należy udać się do głównego skrzyżowania, przy którym znajduje się restauracja i skręcić w prawo.

Kościół i klasztor pocysterski (0.1km)

Idą ulicą, kilkaset metrów dalej po prawej stronie, nie można przeoczyć otoczonego murem potężnego obiektu sakralnego. Jest to kościół pocysterski św. Wniebowzięcia NMP wraz z pozostałościami po klasztorze. Został on założony prawdopodobnie przy istniejącym przed 1285 r. kościele Wszystkich Świętych. Pozostałości po klasztorze to dwa skrzydła o prostej architekturze, dom mieszkalny, spichlerz oraz młyn wodny. W ogrodzie klasztornym znajduje się kapliczka w kształcie kwadratowej latarni. Sam kościół posiada bardzo bogate barokowe wnętrze. Poza ołtarzem głównym, znajduje się tutaj dwanaście ołtarzy bocznych.

Spacer wokół stawu (0.8km)

Przy dawnym młynie znajduje się zabytkowa brama do jednego z pocysterskich budynków. Wychodząc nią, rozpościera się przed nami piękny widok na otaczającą nas przyrodę. Warto zrobić sobie spacer okrążając staw. Staw otacza ładnie wyremontowana droga pieszo-rowerowa. Możemy tutaj spotkać sporo łabędzi i kaczek. Są tu także mosty wraz z ciekawymi obiektami hydrotechnicznymi oraz drewniana altana z ławkami. Dochodząc do miejsca znajdującego się po drugiej stronie stawu od strony klasztornej bramy, mamy piękny widok na cały obiekt, który zjawiskowo odbija się w tafli wody.

Zabytkowy Rynek (0.1km)

Wracamy powrotem do głównego wyjścia z klasztoru. Idąc w prawo dochodzimy do pradawnego centrum osady w postaci prostokąta. Po jego bokach wzdłuż usytuowane są domostwa. Plac wraz z niemal identycznymi, usytuowanymi tu domkami zachwyca swoją geometrią. Jest on wpisany do rejestru zabytków. W jego centrum znajduje się figura św. Jana Nepomucena z 1756 roku.

Pomnik na mogile żołnierzy Wielkiej Armii (0.1km)

Również w centrum Rynku, nieopodal figury św. Nepomucena znajduje się Pomnik Żołnierzy Jemielnickich poległych w I i II wojnie światowej. Jest on postawiony na mogile zbiorowej żołnierzy Wielkiej Armii.

Kościółek cmentarny Wszystkich Świętych (1.1km)

W narożniku Rynku stoi brama prowadząca do kościoła cmentarnego. Jest to najstarszy zabytek Jemielnicy, znany od 1285 roku. Wokół kościoła wśród zieleni znajdują się stare groby oraz stara dzwonnica bez dzwonu i kapliczka św. Floriana.

Kapliczka przydrożna

Wracamy przez Rynek do głównego skrzyżowania we wsi, następnie skręcamy w prawo, w drogę na Dobrodzień. Około kilometra dalej, idąc wzdłuż ulicy, po lewej stronie na rozwidleniu dróg znajduje się mała kapliczka przydrożna. Jest to kaplica patronalna rzemieślników parafii Jemielnica p.w. św. Nepomuka i św. Józefa. W 1995 roku została odrestaurowana przez rzemieślników parafialnych.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Cysterski spacer po Jemielnicy
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-28 18:17 azulmarino napisał/a:

Jestem na TAK!

przyjemne miejsce

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena