W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
0.0
0

Informacje o trasie

Miejsce startu: Polanica Zdrój
Miejsce końcowe: Polannica Zdrój
Rodzaj: piesza, rowerowa, samochodowa
Trudność: Aktywny
Czas: 1 dni

W skrócie...

1. Drewniany kościół w Kamieńczyku
W 1710 r. wzniesiono filialny kościół pod wezwaniem św. Michała. Jest to jeden z niewielu zachowanych zabytkowych kościołów drewnianych. We wsi znajduje się również kilka chat będących przykładem budownictwa wiejskiego z k. XVIII w.
2. Zespół zamkowo-pałacowy w Międzylesiu
Z pierwszego gotyckiego zamku zachowała się tylko Czarna Wieża. Rezydencja złożona jest z dwóch części renesansowej i barokowej, co razem stanowi, że jest to jeden z większych zespołów pałacowych na Dolnym Śląsku. Niestety obecnie tylko w jednej z części zlokalizowano hotel, a reszta pozostaje niezagospodarowana.
3. Kościół Bożego Ciała w Międzylesiu
Kościół mimo wielokrotnych zniszczeń i modernizacji zachował gotycko-barokową bryłę. Połączony jest krytym krużgankiem z zamkiem. We wnętrzu uwagę przyciąga bardzo oryginalna ambona z ok. 1750 r. w kształcie łodzi oraz późnogotycki kamienny portal do zachrystii.
4. Domy Tkaczy w Międzylesiu
Z zespołu tzw. Siedmiu Braci zbudowanych pod koniec XVIII w. zachowały się dwa drewniane podcieniowe domy. Niegdyś mieściły pomieszczenia mieszkalne i warsztaty tkaczy produkujących płótna i sukna w oparciu o uprawiany w okolicy len.
5. Solna Jama koło Gniewoszowa
Niewielka (ok. 40 m długości) jaskinia powstała w soczewie wapienia krystalicznego. Nazwa jej wywodzi się od nacieków kalcytowych przypominających wyglądem sól. Wnętrze jaskini zamieszkiwane jest przez endemiczny gatunek owada.
6. Kościół w Nowej Wsi
Ogromny kościół Wniebowzięcia NMP wzniesiono jako barokowy w latach 1702-4 przez znanego włoskiego architekta J. Carove, dzięki fundacji hr. von Althannów. Jest to drugi co do wielkości kościół Ziemi Kłodzkiej, założony na rzucie krzyża łacińskiego. Wewnątrz bogate wyposażenie m.in. ołtarz i figury dłuta l. Klahra.
7. Trójmorski Wierch w Masywie Śnieżnika
Szczyt Masywu Śnieżnika z charakterystycznym rumowiskiem skalnym, stanowiący dział trzech zlewisk: Odry, Łaby i Dunaju. Punkt wododziałowy znajduje się na płd.-zach. zboczu na wysokości 960 m n.m.p.
8. Ruiny zamku Szczerba
Pozostałości wieży, murów i budynków mieszkalnych powstałego w XIV w. gotyckiego zamku. Zniszczony podczas wojen husyckich w 1428 r. nigdy nie odbudowany.
9. Autostrada Sudecka w Górach Bystrzyckich
Malownicza szosa zbudowana w latach 30-tych XX w., prowadząca zboczami i wierzchowiną Gór Bystrzyckich z Zieleńca do Międzylesia przez Przełęcz Spaloną. Należy do najpiękniejszych widokowo górskich dróg w Polsce. Można z niej podziwiać rozległe panoramy Kotliny Kłodzkiej i Masywu Śnieżnika.
10. Uzdrowisko Długopole Zdrój
Najmniejsze, lecz pięknie położone w nasłonecznionej dolinie uzdrowisko Ziemi Kłodzkiej. Leczy się tu najczęściej zaburzenia pokarmowe oraz choroby układu krążenia przy wykorzystaniu trzech źródeł wód mineralnych.


11. Drewniany kościół w Nowej Bystrzycy
Drewniany kościół Wniebowzięcia NMP wzniesiono w 1726 r. o rozczłonkowanej bryle z potężną sygnaturką. Wewnątrz skromne wyposażenie barokowe. Zabudowania wsi tworzą ciekawy zespół architektoniczny typowy dla pogranicza. Godne uwagi są np. chaty z gankami- galeryjkami.
12. Drewniany kościół w Zalesiu
Oryginalny kościół drewniany św. Anny wzniesiono w 1718 r. Najcenniejszym wyposażeniem kościółka jest bardzo duży, interesujący zespół polichromii, przedstawiających sceny Starotestamentowe zw. "Biblią dla Ubogich".
13. Fort Wilhelma koło Zalesia
Zniszczony fort pruski z XVIII w. koło Huty. W pobliżu figurka - Strażnika Wieczności przy odcinku prostej drogi o nazwie Wieczność 5 km dł.
14. Wieża mieszkalna w Starej Łomnicy
Rycerska wieża mieszkalna zbudowana została pod koniec XV w., rozbudowana w 2 pół. XVII i przebudowana w XVIII w. Obok stoi dawny dwór. W całej łańcuchowej wsi zachowało się wiele ciekawych domów drewnianych.
15. Zespół parkowo-pałacowy w Gorzanowie
Jedna z największych i najwybitniejszych rezydencji pałacowych regionu, wzniesiona w XVI w. w
renesansowym stylu dla barona H.F. von Herbersteina. Obecnie nie jest zagospodarowana.
16. Tarasowa zabudowa miejska wraz z pozostałościami fortyfikacji miejskich, rynek oraz pręgierz na Małym Rynku w Bystrzycy Kłodzkiej
Miasto rozlokowało się na zboczu wzniesienia opadającego stromo do koryta Nysy Kłodzkiej. Najbardziej malownicza tarasowa zabudowa prezentuje się od mostu drogi wyjazdowej z Międzylesia. Relikty średniowiecznej zabudowy obronnej miasta: mury obronne, Wieża Rycerska, Brama Wodna, Baszta Kłodzka. Zachowany tu został średniowieczny układ urbanistyczny: czworoboczny rynek z prostopadłymi ulicami, dla lepszego odpływu wody usytuowany na stoku, ratusz wzniesiony na środku rynku w XIV w., wielokrotnie przebudowywano - pierwotna jedynie wieża. Obok piękna barokowa figura Św. Trójcy z XVIII, autorstwa A. Jörga. Pręgierz stanowi jeden z nielicznych przykładów autentycznych zabytków dawnego sądownictwa. Pochodzi z 1556 r., wykonany jest z kamienia. Na urokliwy Mały Rynek przeniesiono go na pocz. XVII w.
17. Kościół św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej
Kościół parafialny należy do najciekawszych założeń sakralnych na Śląsku, w wyniku przebudowy
pierwotnego późnoromańskiego kościółka w obecnej postaci jest to dwunawowa hala z rzędem filarów w środku i dwoma prezbiteriami. Zachowało się w nim sporo detalu kamieniarskiego, m.in. romańskie służki, gotyckie portale oraz cenne wyposażenie, np. chrzcielnica z herbami.
18. Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej
W dawnym kościele ewangelickim przy Małym Rynku założono w 1964 r. jedyne w kraju muzeum
posiadające kolekcję etykiet zapałczanych, zapalniczek i innych urządzeń służących nieceniu ognia.Prezentuje ono również historię Bystrzycy Kłodzkiej.
19. Sanktuarium Marii Śnieżnej na Iglicznej
Kościół pielgrzymkowy ze słynącą cudami figurką Matki Boskiej Śnieżnej. Wzniesiony w 1781-2 r. w stylu barokowo-klasycystycznym. Usytuowany na zboczu góry Igliczna (782 m), na której szczytprowadzi Kalwaria.
20. Wodospad Wilczki w Międzygórzu
Najwyższy wodospad na Ziemi Kłodzkiej i jeden z większych w całych Sudetach. Woda spada tu obecnie ze skalnego progu na wysokości 21 m i płynie dalej głębokim kanionem. Pierwotny las dolnoreglowy rosnący wokół wodospadu objęty jest ochroną i stanowi krajobrazowy rezerwat przyrody.
21. Zabudowa tyrolska wraz z drewnianym kościółkiem w Międzygórzu
Pensjonatom budowanym w XIX w. nadano cechy stylu alpejskiego i norweskiego, co w połączeniu z zachowanymi z wcześniejszych okresów drewnianymi domkami i pięknym otoczeniem nadaje miejscowości typowo górski charakter. Wybudowany w XVIII w. w centrum miejscowości kościółek Św. Józefa, stanowi cenny zabytek architektury drewnianej.
22. Ogród Bajek koło Międzygórza
Unikatowa kraina wyrzeźbionych w drewnie bajkowych postaci i leśnych domów l. Kriestena, który przez 20 lat tworzył swoje dzieło w hołdzie baśniom i Duchowi Gór Liczyrzepie. Po odnowieniu Ogród jest bardzo chętnie odwiedzany przez najmłodszych.
23. Schronisko turystyczne "Na Śnieżniku"
Schronisko położone jest na rozległej Hali pod Śnieżnikiem na wysokości 1218 m Roztacza się z tego miejsca rozległy widok na Kotlinę Kłodzką i otaczające je góry. Schronisko oferuje tanie noclegi, posiada też bufet z gorącymi posiłkami.
24. Pasterskie Skały koło Idzikowa
Grupa malowniczych skał zbudowanych ze zlepieńców kredowych znajdujących się na krańcu Wysoczyzny Idzikowa, których nazwa wywodzi się z legendy o pasterzach, którzy wzgardzili chlebem.

25. Rezerwat "Śnieżnik Kłodzki"
Najwyższy szczyt Ziemi Kłodzkiej 1425 m n.p.m. Z rozległej kopuły szczytowej oglądać można przepiękną panoramę całych Sudetów. Dawniej stała tu kamienna 33 m wieża widokowa, po której obecnie pozostały tylko ruiny. Szczyt porasta cenna roślinność alpejska, żyją tu rzadkie gatunki fauny, dlatego cały obszar chroniony jest jako rezerwat przyrody.
26. Ośrodek Narciarski "Czarna Góra" w Siennej
Najnowszy i największy ośrodek narciarski i snowbordowy w tej części Sudetów, oferujący 8 wyciągów orczykowych i 4 km sztucznie naśnieżanych tras. Jego główną atrakcję stanowi czynna cały rok kolej krzesełkowa, wwożąca turystów pod szczyt Czarnej Góry (1205 m), która wraz ze znajdującą się na niej wieżą stanowi doskonały punkt widokowy.
27. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Jedna z najpiękniejszych pod względem szaty naciekowej jaskiń Polski. W osadach na dnie jaskini odnaleziono wiele zachowanych szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, wśród których dominują kości niedźwiedzi jaskiniowych. Do zwiedzania udostępniono środkowe piętro jaskini, gdzie wraz z przewodnikiem przechodzimy labiryntem korytarzy, podziwiając unikalne stalaktyty i stalagmity, kaskady i kalcytowe draperie.
28. Rezerwat "Nowa Morawa"
Leśny rezerwat przyrody utworzony dla ochrony naturalnego lasu dolnoreglowego. Zobaczyć tutaj można piękne okazy rodzimego świerka sudeckiego i buka pospolitego.
29. Huta Szkła Kryształowego "Violetta" w Stroniu Śląskim
W czasie zwiedzania huty z przewodnikiem zapoznać się można z technologią produkcji szkła kryształowego. Uwagę zwiedzających przyciąga zwłaszcza ręczna praca hutników i zdobników, dzięki której z gorącej szklanej masy powstają urocze "szklane cuda".
30. Rezerwat "Puszcza Śnieżnej Białki"
Źródłową dolinę Białej Lądeckiej porastała urokliwa pierwotna puszcza sudecka, w której głównymi gatunkami drzew były buk, jodła, jawor i świerk. Jej zachowane fragmenty chroni rezerwat przyrody. Okolica jest jednym z najdzikszych obszarów Sudetów.
31. Wapiennik "Łaskawy Kamień" w Kletnie
W Starej Morawie stoi jeden z niewielu wapienników, w których dawniej wypalano wapno. W tym pięknie odrestaurowanym obiekcie urządzono prywatną galerię sztuki i centrum spotkań polskich i niemieckich artystów.
32. Rynek Lądka Zdroju
Jeden z niewielu płaskich rynków na Ziemi Kłodzkiej. Jego środek zajmuje neoromantyczny ratusz. Otaczają go piękne barokowe kamieniczki z podcieniami. Przy wschodniej stronie ratusza stoi ponad 3 m pręgierz, a po drugiej stronie pomnik Trójcy Świętej, wykonany przez zamieszkałego w kamienicy nr 1 Michała Klahra Starszego wybitnego śląskiego rzeźbiarza doby baroku.
33. Arboretum w Lądku Zdroju
Leśny ogród ponad 250 gatunków drzew i krzewów egzotycznych stanowi najcenniejszy zespół przyrodniczy lądeckiej zieleni parkowej. Otoczenie stanowią dorodne drzewostany mieszane rodzimego regla dolnego z bukiem, jaworem, świerkiem. W ogrodzie podziwiać zaś można florę pochodzącą z całego świata. Na wiosnę pięknie kwitną tutaj rododendrony i azalie.


34. Most św. Jana w Lądku Zdroju
Kamienny, dwuprzęsłowy most przerzucony przez Białą Lądecką w 1565 r. Na środku mostu stoi figura barokowa św. Jana Nepomucena - patrona strzegącego mostów i chroniącego od powodzi.
35. Park Zdrojowy w Lądku Zdroju
W rozległym parku najpiękniejsza jest zabytkowa aleja modrzewiowa. Kuracjusze relaksować mogą się w Domu Zdrojowym, połączonym z Kinoteatrem i muszlą koncertowa.
36. Zakład Przyrodoleczniczy "Jerzy" w Lądku Zdroju
Pierwsze drewniane zabudowania uzdrowiskowe uległy zniszczeniu w czasie najazdu mongolskiego w 1241 r. W 1498 r. zbudowano zakład "Jerzy", dzięki czemu zasługuje na miano najstarszego obiektu uzdrowiskowego w Polsce. Znajduje się tu emanatorium radonowe, a w nowej części wspaniała panorama części zdrojowej z pocz. XX w. Powyżej zakładu stoi wieża zegarowa i barokowa kaplica św. Jerzego.
37. Ruiny zamku Karpień koło Lądka Zdroju
Średniowieczny, kamienny zamek zbudowano dla ochrony Solnej Drogi w XIV i XV w. Stanowił on centrum małego państewka, został zniszczony przez Husytów w XV w. Później stał się siedliskiem rabusiów, a ostatecznie zdobyto i zniszczono go w XVI w. Dziś jest to romantyczna ruina powoli zarastająca lasem.
38. Skałki na Trojaku i Sztolne Skały
Trojak jest to dominująca góra nad uzdrowiskową częścią Lądka. W okolicach szczytu znajdują się skały, których wysokość dochodzi miejscami do 20 m. Na zboczu Królówki zobaczyć można interesującą grupę skałek, zw. Sztolnymi Skałami. Łatwy dostęp sprawia, że są często odwiedzane przez lądeckich kuracjuszy. Rejon ten znany jest z licznych dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.
39. Zakład Przyrodoleczniczy "Wojciech" w Lądku Zdroju
Pierwszy zakład w tym miejscu oddano do użytku w 1680 r., a obecnie podziwiany neobarokowy budynek na planie okręgu zbudowano 200 lat później. Jego centrum stanowi marmurowy basen podkopułą w którym odbywają się lecznicze kąpiele w termalnej wodzie. Otoczony jest pierścieniem kabin z zabytkowymi marmurowymi wannami przeznaczonymi do kąpieli. Na galerii udostępniono imponującą pijalnię wód.
40. Bazaltowe słupy koło Lutyni
W nieczynnym kamieniołomie przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności zobaczyć można pięknie wykształcone sześcioboczne słupy bazaltu, które stanowią pozostałość po trzeciorzędowym kominie wulkanicznym. Podobne słupy lub bazaltowe organy oglądać można po drugiej stronie doliny w Czarnym Urwisku, skąd roztacza się piękny widok na Lądek Zdrój.
41. Jaskinia Radochowska koło Radochowa
Jedna z największych jaskiń w Sudetach odkryta została ponad 200 lat temu. Łączna długość korytarzy to 265 m. Szata naciekowa została zniszczona, lecz podziwiać tu można urocze podziemne jeziorko. Grotę zwiedza się indywidualnie, niezbędne jest jednak posiadanie latarek. Do dyspozycji turystów pozostaje zadaszony schron z murowanym kominkiem. Jaskinia usytuowana jest poniżej góry Cierniak, na której zlokalizowano małe Sanktuarium Maryjne z kaplicą i Kalwarią
42. Romanowskie Źródło w Żelaźnie
Największe w Sudetach wywierzysko krasowe, o stałej temperaturze +10°C wypływającej wody wykorzystywanej do hodowli pstrągów. Żyją tu endemiczne wrotki i rzadki ślimak żródlarka karpacka
43. Wieża mieszkalna w Żelaźnie
Gotycka wieża z k. XV w., przebudowana w XVIII w. Niedaleko kościół św. Marcina z XIV w. z wyposażeniem gotyckim i barokowym, otoczony murem z obejściem podcieniowym i bramami
44. Założenie pałacowe-parkowe w Żelaźnie
Zespół pałacowy wzniesiony pod k. XVIII r. przez A. Hoffmanna o cechach barokowych i neobarokowych. Wewnątrz okazały hall wykładany marmurem. Obecnie mieści się w nim dom wczasowy. Pałac otacza duży, stary park.
45. Kościół św. Katarzyny w Starym Wielisławiu
Obronny kościół z prezbiterium z XV w. i wieżą z XVII w., przebudowany na barokowy, otoczony murem ze strzelnicami i drewnianym obejściem podcieniowym z XVI w., nadające kościołowi obronny charakter. Dawniej był to znany ośrodek kultu, związany z gotycką figurą Matki Boskiej Wielisławskiej. W sąsiedztwie kaplica - mauzoleum księcia Jana Ziębickiego.
46. Pałac w Piszkowicach
Barokowy pałac z drugiej połowy XVII w. wzniesiony na miejscu renesansowego dworu. Dwukondygnacyjna budowla nakryta 4-spadowym dachem mansardowym z lukarnami. Wokół pałacu rozciąga się zaniedbany park w układzie tarasowym.
47. Most gotycki na Młynówce w Kłodzku
Porównywany ze wspaniałym mostem Karola w Pradze połączył w średniowieczu wyspę Piasek ze Starym Miastem. Przetrwał nienaruszony liczne powodzie dotykające Kłodzko jak głosi legenda dzięki zaprawie z dodatkiem jajek. Kamienną balustradę wieńczy sześć grup z figurami świętych.
48. Twierdza Kłodzka i Labirynty
Najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce, zachęca do odwiedzenia swoją tajemniczością i ogromem. Zobaczyć tu można ogromne bastiony i komnaty oraz wraz z przewodnikiem przejść fragmentem ciągnących się kilometrami podziemnych chodników minerskich. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Ziemię Kłodzką.
49. Rynek w Kłodzku
W środku pochyłego pl. Chrobrego zbudowano już w XIV w. ratusz, który w następnych wiekach wielokrotnie przebudowywano. Obok w 1620 r. wzniesiono wotywną figurę maryjną na kolumnie w otoczeniu świętych. Przy wejściu do ratusza barokowa studnia z lwem z dwoma ogonami. Otoczenie stanowią zabytkowe kamieniczki miejskie.
50. Podziemna trasa turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku
Udostępniona trasa ukazuje zachowane relikty po kilkukondygnacyjnych wyrobiskach- piwnicach korytarzowo-komorowych przekopanych w średniowieczu pod miastem dla celów obronnych i na magazyny.
51. Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku
W barokowym obiekcie niegdysiejszego konwiktu jezuickiego zlokalizowano najważniejsze muzeum w regionie. Zainteresowania i działania muzeum skupiają się wokół tematyki miasta, regionu, jego historii, przyrody i sztuki. Do najpiękniejszych wnętrz należą: biblioteka, dwukondygnacyjna sala koncertowa z kopułą Salon Złoty, Sala konferencyjna. Największe kolekcje w zbiorach Muzeum stanowią: zbiór cyny, numizmatów, zegary śląskie z doby uprzemysłowienia na Dolnym Śląsku oraz szkło unikatowe, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku artystów działających na Ziemi Kłodzkiej po 1945 r. Muzeum organizuje wystawy stałe i czasowe o różnorodnej tematyce, w tym obrazujące istotne problemy regionu.
52. Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku
Najznakomitszy zabytek Ziemi Kłodzkiej skarbnica dzieł sztuki. Budowę gotyckiej bryły rozpoczęli Joannici w pół. XIV w., a Jezuici w XVIII w. zakończyli nadając barokowy wystrój wnętrzu świątyni. Uwagę przykuwa zwłaszcza piękny ołtarz główny, a także ołtarze boczne, figury, obrazy i sklepienia.
53. Kościół i klasztor Franciszkanów w Kłodzku
Kościół Matki Bożej Różańcowej wraz z klasztorem powstał w l poł. XVII w. jako barokowa budowla. W refektarzu klasztoru znajduje się olbrzymi fresk, autorstwa F.A. Schefflera.
54. "Bukowa Kalenica" w Górach Sowich
Leśny rezerwat przyrody położony w szczytowych partiach Gór Sowich. Rośnie tu uroczy pierwotny las buczynowy z cennym runem leśnym. Na szczycie Kalenicy stoi stalowa wieża widokowa. W okolicy duże skupiska cisów, a w lasach spotkać można sprowadzone z Korsyki muflony.
55. Centrum Sportów Zimowych w Sokolcu
Popularny ośrodek narciarski Gór Sowich o różnicy wzniesień wynoszącej ok. 80 m. Polecany dla osób rozpoczynających naukę jazdy na nartach.
56. Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Wieża im. Orłowicza stoi na szczycie Wielkiej Sowy (1015 m), najwyższym szczycie Gór Sowich.
Roztacza się z niej znakomity widok na całe Sudety i Przedgórze Sudeckie i miasta, takie jak m.in.: Świdnica i Dzierżoniów.
57. Tunel kolejowy w Świerkach
Pod Świerkową Kopą w 1880 r. wykuto jeden z najdłuższych w Sudetach tuneli o długości 1171 m. Prowadzi nim interesująca linia kolejowa z Kłodzka do Wałbrzycha, którą poprowadzono m.in. po wysokich stalowych wiaduktach.
58. Ratusz w Nowej Rudzie
Na środku rynku już w XV w. wzniesiono pierwszy ratusz. Obecny zbudowany pod k. XIX w. posiada rozczłonkowaną bryłę. W płn. narożniku kamienna figura św. Floriana umieszczona nad misą fontanny.
59. Muzeum Górnictwa Podziemnego w Nowej Rudzie
W byłym polu górniczym "Piast" kopalni "Nowa Ruda" udostępniono do zwiedzania 700 m podziemnych wyrobisk górniczych i XIX-wieczny kompleks obiektów przemysłowych. Dzięki temu zapoznać tu się można z bogatą, ponad 500-letnią historią górnictwa węglowego w regionie.
60. Muzeum prof. J. Wittiga w Nowej Rudzie
Ekspozycja poświęcona pamięci pisarza, teologa i piewcy Ziemi Kłodzkiej J. Wittiga (1879-1949) urządzona w jego byłym domu. Wystawy prezentują pamiątki osobiste, fotografie, dokumenty i książki autorstwa tego ważnego niemieckiego pisarza.
61. Wieże widokowe na Górze Św. Anny i Wszystkich Świętych w
Nowej Rudzie
Kamienne budowle wykonane z miejscowego czerwonego piaskowca wzniesione na pocz. XX w., wykorzystujące walory widokowe roztaczających się z nich panoram. Udostępniona wieża na Górze Wszystkich Świętych znana jest z jednej z najładniejszych panoram sudeckich, obejmującej Karkonosze ze Śnieżką, Góry: Suche, Wałbrzyskie, Sowie, Bardzkie po Masyw Śnieżnika oraz Orlickie, Bystrzyckie i Stołowe.

62. Kompleks pałacowo-parkowy w Bożkowie
W centrum wsi w 1708 r. wzniesiono barokowy pałac, który przebudowano w 2 poł. XIX w. Do pałacu przylega park z okazałymi drzewami i pawilonem ogrodowym. W pobliżu barokowy kościół św. Piotra i Pawła z oryginalną amboną w kształcie łodzi.
63. Zespół pałacowy w Ratnie Dolnym
Pierwsze wzmianki o wsi sięgają XIV w. Ze zbocza wzgórza nad rzeką malowniczo wyrasta renesansowy zamek z attyką na szczycie. Bryła zamku była wielokrotnie przebudowywana, obecnie zamek pozostaje nie użytkowany. U stóp zamku pozostałości starego tarasowego założenia parkowego.
64. Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach
Wambierzyce - zw. "Śląską Jerozolimą" - to znany sudecki ośrodek pielgrzymkowy, związane z kultem cudownej figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem z 2 poł. XIV w. Nad wsią dominuje ogromna bazylika mniejsza, do której wejścia prowadzą monumentalne schody. Wewnątrz bardzo bogaty i cenny wystój barokowy z XVIII w. m.in. ołtarz główny i boczne, ambona, obrazy i figury.
65. Kalwaria w Wambierzycach i zespół kaplic
Wieś posiada oryginalny układ przestrzenny z 9 bramami, kościołem i około 135 kaplicami i innymi obiektami przy trasie Kalwarii i Drogi Krzyżowej znajdujących się w centrum wsi i na okolicznych wzgórzach. Razem stanowi to największy tego typu zespół architektoniczno- krajobrazowy.
66. Ruchoma szopka w Wambierzycach
Największa szopka na Ziemi Kłodzkiej, której twórcą był miejscowy ślusarz L. Wittig. W ciągu 28 lat wyrzeźbił on ok. 800 figurek z drewna lipowego. Znaczna ich cześć poruszana jest mechanizmem zegarowym w rytm muzyki.
67. Skansen i mini zoo w Wambierzycach
Skansen powstał z inicjatywy pana Mariana Gancarskiego. Przeobraził on swoją zagrodę w muzeum. Eksponaty zbierał przez 30 lat i dzięki temu obecnie podziwiać można m.in.: urządzenia młyńskie, stare naczynia, kolekcję broni oraz niecodzienny żywy inwentarz.
68. Rynek i mury obronne w Radkowie
Miasto z zachowanym pierwotnym układem przestrzennym. Najciekawszy jest późnogotycki kościół św. Doroty z barokowym wyposażeniem. Na Rynku stoi renesansowy ratusz i figura MB Szkaplerznej. Wokół miasta oglądać można zachowane fragmenty murów obronnych z 1 poł. XV w.
69. Zalew w Radkowie
Jest to znane na Ziemi Kłodzkiej kąpielisko, przy którym znajduje się ośrodek rekreacyjny z
miejscami noclegowymi i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Atrakcyjność kąpieli podkreśla piękny widok na krawędź Gór Stołowych.
70. Szczeliniec Wielki
Wspinając się po kamiennych schodach z Karłowa zdobyć można wierzchowinę najwyższego szczytu Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Trasa zwiedzania prowadzi między piaskowcowymi formami skalnymi (posiadającymi własne nazwy utworzone od ich charakterystycznych kształtów) i głębokimi szczelinami - dochodzącymi do 17 m. Z punktów widokowych podziwiać można rozległe panoramy Sudetów.
71. Ścieżka dydaktyczna rzeźby skalnej i "Wrota Pośny" koło Radkowa
Szlak z Radkowa przez Ściankę, Pasterkę i Szczeliniec Wielki z 14 stanowiskami, obrazującymi budowę geologiczną, procesy erozyjne i szatę roślinną. Dawne wodospady Pośny (obecnie suche) w okresie opadów tworzą malowniczą kaskadę w skalistym wąwozie.
72. Wielkie Torfowisko Batorowskie
Obszar ochrony ścisłej wchodzący w skład Parku Narodowego Gór Stołowych. Na nieprzepuszczalnym podłożu margli, na skutek dużej wilgotności podłoża obszar ten porośnięty został torfowcami tworzącymi tu głębokie pokłady. W tych warunkach występujące na nim świerki i sosny nierzadko przyjmują skarlałe formy.
73. Skalne Grzyby
Zespół wolnostojących skałek powstałych na skutek wietrzenia ławic piaskowcowych o zróżnicowanej odporności. W ten sposób wykształciły się niesamowite formy skalne kształtem przypominające grzyby, młoty, maczugi.
74. Skałki Łężyckie
Spłaszczenie położone na krawędzi Gór Stołowych o dość znacznych rozmiarach, porośnięte cenną roślinnością łąkową. Na nim rozrzucone są skałki piaskowcowe tworząc specyficzny, piękny krajobraz przypominający sawannę.
75. Zamek "Leśna" na Szczytniku
Neogotycki zamek usytuowany na skalnej krawędzi nad Szczytną. Zbudowany w 1832 r. na miejscu fortu z XVIII w. Obecnie mieści zakład opieki społecznej. Obok zamku rozmieszczone są punkty widokowe, z których roztacza się widok na miasto i pobliskie góry.
76. Białe Skały
Zgrupowanie okazałych skał piaskowcowych. Nazwa ich wiąże się z jasnym zabarwieniem wynikającym ze znacznej zawartości kwarcu. Część z nich posiada własne nazwy, w większości nadane przez wspinaczy, jako że są jednym z atrakcyjniejszych miejsc wspinaczkowych w Górach Stołowych.
77. Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych w Polanicy Zdroju
Założenie parkowe o powierzchni 13 ha skupiające siedliska różaneczników oraz okazy drzew uznane za pomniki przyrody, przechodzące w naturalny las. W parku efektowne pokazy podświetlanej fontanny. Od 1991 wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury. Nieopodal wejścia do parku pijalnia wzniesiona w latach 1911-13 w stylu klasycyzująco- secesyjnym połączona z Teatrem Zdrojowym im M. Ćwiklińskiej. Przy głównej alei parku znajduje się charakterystyczne sanatorium "Wielka Pieniawa".
78. Etnograficzne Muzeum Misyjne w Polanicy Zdroju
Mieszczące się w zabudowaniach klasztornych o.o. Sercanów w Sokołówce - misjonarzy mających tutaj swoja siedzibę, ekspozycja egzotycznych wyrobów rękodzielniczych przywiezionych z Afryki, Oceanii i Ameryki Południowej.
79. Torfowisko pod Zieleńcem
Rezerwat utworzony jest na powierzchni 156,8 ha wierzchowiny gór, który krajobrazem przypomina tundrę. Na podmokłym podłożu wśród torfowców odnaleźć można rzadkie okazy flory takie jak np.: brzoza karłowata, sosna błotna, rosiczki oraz kosodrzewina.
80. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Budynek drewniano-kamienny wzniesiono w 1605 r. z wyraźnie barokowym akcentem. W kolejnych latach rozbudowywany, dziś stanowi jeden z najcenniejszych w kraju zabytków technicznych. We wnętrzach zlokalizowano Muzeum Papiernictwa i warsztaty produkujące papier ręcznie czerpany. Istnieje możliwość wzięcia udziału w lekcjach, dotyczących techniki produkcji papieru czerpanego połączona z zajęciami praktycznymi po uprzedniej rezerwacji

81. Kościół św. Piotra i Pawła w Dusznikach Zdroju
Barokowy kościół w obecnej postaci z pocz. XIX w., wyróżnia się oryginalną amboną w postaci wieloryba z rozwartą paszczą. Cenne wyposażenie barokowe stanowią m.in. ołtarz główny z obrazem P. Brandla, ołtarz boczny "14 Wspomożycieli" w Kaplicy Zmarłych.
82. Rynek w Dusznikach Zdroju
Rynek otacza wiele ciekawych kamieniczek, m.in. ratusz z XVI w. i dawny zajazd w którym gościł w 1669 r. król Jan Kazimierz. W środku placu stoi wotywna, barokowa kolumna Matki Bożej z Dzieciątkiem, w otoczeniu świętych Floriana i Sebastiana, dzieło L. Webera.
83. Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych w Dusznikach Zdroju
W malowniczym parku zlokalizowanych jest kilka znaczących obiektów: dworek z pocz. XIX w. mieszczący Teatr im. F. Chopina (który koncertował tu w 1826 r.), dwa pomniki Chopina, pijalnia wód mineralnych z halą spacerową. W sezonie wieczorami atrakcję stanowi kolorowo podświetlana fontanna.
84. Kompleks sportowy Jamrozowa Polana
Rozległa polana otoczona lasami świerkowymi i mieszanymi. Wytyczono tu trasy narciarstwa biegowego, zbudowano wielostanowiskową strzelnicę biathlonową, dzięki czemu polana stanowi znaczący ośrodek polskiego biathlonu. Rozgrywane są tu liczne zawody sportowe.
85. Stacja sportów zimowych Zieleniec
Osada założona na zboczach Gór Orlickich w 1719 r. Jest najwyżej położoną miejscowością w Sudetach. Obecnie zaopatrzona w rozbudowaną bazę noclegową oraz sieć 20 wyciągów narciarskich. W sezonie zimowym jest często odwiedzana.
86. Rynek w Lewinie Kłodzkim
Pochyły rynek otoczony jest starymi kamienicami, które sięgają XVIII w. W dolnej części rynku stoi figura kamienna przedstawiająca św. Jana Nepomucena z 1717 r., w górnej zaś kamienna kolumna maryjna.
87. Zespół parkowo-pałacowy w Jeleniowie
Zbudowany w XVI w. jako dwór renesansowy, przebudowany w 1788 r. na pałac barokowy przez hrabiego von Mitiusa. W latach 1961-1971 przeszedł gruntowny remont.
88. Ruiny zamku Homole
Kamienny zamek Homole wzniesiony został w XIII w. na miejscu grodu granicznego dla ochrony odnogi szlaku bursztynowego. Stanowił również centrum niewielkiego państewka. Do dzisiejszych czasów przetrwały już tylko skromne ruiny zamku w postaci resztek wieży i fragmentów murów.
89. Kamienny wiadukt kolejowy w Lewinie Kłodzkim
Wzniesiony został w 1903 r. przez włoskich budowniczych. Ma 120 m długości i 27 m wysokości, a oparty jest na wieloprzęsłowej, klasycznej konstrukcji.
90. Trasa kolejowa Kłodzko- Kudowa Zdrój
Lokalna linia kolejowa na Ziemi Kłodzkiej ukończona w 1905 roku, biegnąca przez uzdrowiska
Polanica Zdr., Duszniki Zdr., Kudowa Zdr. pomiędzy Górami: Bystrzyckimi, Stołowymi i Wzgórzami Lewińskimi. Szczególnie malownicza na odcinku Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój.
91. Park Zdrojowy i pijalnia wód mineralnych w Kudowie Zdroju
Park Zdrojowy założony został w XVIII wieku z charakterystycznym powstałym w tym samym czasie sanatorium "Zameczek". Pijalnia wód mineralnych zbudowana na początku XX w. ma cechy barokowe i połączona jest z nową halą spacerową. Obok charakterystyczny okazały budynek sanatorium "Polonia" z salą teatralno-widowiskową.
92. Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju - Czermnej
Jedna z nielicznych w Europie kaplica, której wystrój stanowią warstwowo ułożone czaszki i piszczele ok. 3 tyś. ludzi ofiar wojen i epidemii. W piwnicy zgromadzono jeszcze ok. 20 tyś. innych fragmentów szkieletów. Osobliwe miejsce wywołujące refleksje nad kolejami ludzkiego życia. Obok znajduje się skansen "Szlak ginących zawodów".
93. Ruchoma szopka w Kudowie Zdroju - Czermnej
W chatce będącej przykładem tradycyjnego budownictwa sudeckiego z przełomu XIX i XX w. podziwiać można wykonane w latach 1896-1924 przez Frantiska Stepana ok. 250 ręcznie struganych, niezwykle barwnych lipowych, ruchomych figurek. Układają się one w sceny z życia pasterzy, mieszczan i ich domostwa. Zagrać tutaj też można na zabytkowych organach.
94. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie -
Pstrażnej
Na górskim stoku byłej wsi Pstrążna zlokalizowano skansen. Przedmiotem prezentacji są w nim obiekty architektury i kultury ludowej Sudetów (budynki mieszkalne, dzwonnica, zajazd, kuźnia wraz z wyposażeniem w sprzęty i narzędzia). Latem organizowane są tutaj pikniki połączone z degustacją m.in., pieczonego na miejscu chleba ze smalcem, ziemniaków z ogniska i bigosu.
95. Błędne Skały
Ławica piaskowców położona na wysokości 852 m, spękana siecią szerokich szczelin, których
głębokość sięga do kilku metrów. Błędne Skały mają postać malowniczego labiryntu skalnego i stanowią nie lada atrakcję dla odwiedzających turystów.
96. "Róża kłodzka" (Pełnik europejski)
Ziemia Kłodzka jest obszarem występowania najbardziej licznych populacji tej rośliny w Polsce. Od przynajmniej 120 lat kwiat nosi lokalną nazwę "kłodzka róża". Szczególnie w Górach Stołowych na podmokłych łąkach pełnik europejski tworzy całe łany złocistożółtych kul, kołyszących się na wietrze wśród wiosennej zieleni traw.
97. Trasa kolejowa Kłodzko - Nowa Ruda
Atrakcyjny pod względem widokowym odcinek linii kolejowej Kłodzko - Wałbrzych, stanowiącej fragment niegdysiejszej Śląskiej Kolei Górskiej, który uruchomiony został w 1879 r.
98. Łowiska pstrągów
Jedna z najmłodszych i cieszących się coraz większą popularnością atrakcji Ziemi Kłodzkiej. Możliwość połowu i degustacji pstrąga oferują łowiska m.in. w: Radochowie, Konradowie, Nowej Morawie, Goszowie, Pstrążnej, Spalonej, Lądku Zdroju, Boguszynie, Korytowie i Długopolu Zdroju.
99. Przełom Nysy Kłodzkiej przez Góry Bardzkie
Malowniczy, antecedentny (tzn. starszy od gór) przełom górski. Nysa Kłodzka zatacza tu sześć dużych meandrów. Dobrze widoczny z okien pociągów na odcinku Kłodzko - Bardo. Rzeką odbywają się spływy kajakowe.
100. Radkowskie Skały
Mur skalny, otaczający baszty i filary skalne o blisko stumetrowej wysokości zaliczane do najokazalszych w Górach Stołowych. Poprowadzono tędy wiele dróg wspinaczkowych, a ich górna krawędź stanowi dobry punkt widokowy.
101. Droga "Stu Zakrętów"
Malowniczy odcinek drogi 387, biegnący w otoczeniu ciekawych form skalnych z Radkowa przez Karłów do Kudowy Zdrój.

ul. Parkowa 9 ( vis a vis wejścia do Parku Zdrojowego ) 57-320 Polannica-Zdrój
Tel. 74/ 8681 121 74/ 8681 033 www.pol-kart.pl e-mail polkart@polanica.pl

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena