W pobliżu

Może Cię zainteresować

Podobne

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Panorama Racławicka

Czy wiecie, z czego słynie Panorama Racławicka we Wrocławiu? Otóż jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Malowidło o wymiarach 15x114m, powstało dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich, na którą składały się specjalna perspektywa i technicznych - oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście. Wszystko to "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas.
Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.

Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925), który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka (1857-1942). Pomagali im: Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański.

Po II wojnie światowej, w 1946 roku malowidło wraz z częścią zbiorów Ossolineum trafiło do Wrocławia. Tu kolejne Społeczne Komitety czyniły starania o konserwację i ekspozycję płótna. Oczekiwania wielu Polaków spełniły się dopiero po wstrząsie sierpnia 1980. Ponowne udostępnienie Panoramy nastąpiło 14 czerwca 1985. Ogromna atrakcja starego Lwowa stała się natychmiast główną atrakcją Wrocławia. Współcześni widzowie także mogą uczestniczyć w niecodziennym spektaklu złudzeń. 

Wśród licznych Gości zwiedzających Panoramę Racławicką znaleźli się: papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix i Czesław Miłosz.

Pamiętajcie, że bilet wstępu do Panoramy Racławickiej upoważnia Was też do zwiedzenia Muzeum Narodowego i Muzeum Etnograficznego.

Na miejscu

Akceptacja kart kredytowych
Parking niestrzeżony
Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Odległości

450m do autobus komunikacji miejskiej
900m do centrum
1.7km do dworca kolejowego
1.9km do autobusu PKS

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena