W pobliżu

Może Cię zainteresować

Podobne

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Muzeum Filumenistyczne powstało w 1964 roku. Jest to jedyne w Polsce muzeum tego typu i należy do nielicznej na świecie grupy muzeów związanych z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. Podobne muzea znajdują się w Jonkoping w Szwecji, w Susicach w Czechach oraz w Londynie w Anglii.
Muzeum posiada bogate zbiory różnych przedmiotów do niecenia ognia. Są to zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne oraz chemiczne, a także krzesiwa metalowe i skałkowe oraz starożytne lampy oliwne. Następną część kolekcji tworzą zbiory opakowań zapałek i etykiet zapałczanych, w tym z różnych krajów, nawet tak odległych jak Japonia i Chiny. Do cennych zbiorów należą też polskie etykiety zapałczane począwszy od najstarszych do współczesnych. W swoich zbiorach Muzeum posiada około pół miliona etykiet oraz tysiąc czterysta zapalniczek. Dodatkowo w Muzeum istnieje dział regionalny, który poświęcony jest głównie historii miasta i okolicy. Do ciekawych eksponatów tego działu należą zbiory starych książek, różnych widokówek, rycin oraz dokumentów.

Od stycznia 2011 roku w Muzeum Filumenistycznym oglądać można 70 prac satyrycznych autorstwa Andrzeja Mleczki. Wszystkie prace pochodzą z kolekcji Muzeum Filumenistycznego, na którą składa się ponad 200 rysunków znanego krakowskiego satyryka. Pomimo iż powstawały kilka lat temu, nie straciły nic na swojej aktualności. Zaprezentowane rysunki dotyczą różnych sfer życia społecznego takich jak polityka, wiara, życie małżeńskie, a także szeroko pojęte stosunki międzyludzkie. Wystawa została przygotowana jako ekspozycja stała.

 

Odległości

300m do dworca kolejowego

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena