W pobliżu

Może Cię zainteresować

Podobne

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy Faktoria Pruszcz Gdański

Między I-V w n.e. przez Pruszcz Gdański przebiegał bursztynowy szlak. Na obszarze miasta usytuowana była faktoria handlowa - starożytne grodzisko - które według badań archeologicznych stanowiło zakończenie północnego szlaku i było jednym z silniejszych ośrodków nad Bałtykiem. 

W tym okresie teren Żuław znajdował się pod wodą, a obszar dzisiejszego Pruszcza Gdańskiego usytuowany był nad samym brzegiem Zalewu, co pozwalało docierać do faktorii zarówno drogą wodną, jak i lądową. Było to miejsce, w którym następowało zderzenie kultur ówczesnego świata cywilizowanego - reprezentowanego przez rzymskich kupców przybywających szlakiem bursztynowym - i barbarzyńskiej osady handlowej, której kultura nawiązywała do zwyczajów i kultów religijnych późniejszych wikingów. 

Rekonstrukcja Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim jest wyjątkowym przedsięwzięciem w skali całego kraju. 

Faktoria Handlowa, w skład której chodzą: Chata Wodza – ekspozycja muzealna, Hala Targowa – miejsce spotkań z żywą archeologią, Chaty Bursztyniarza i Kowala zostały pomyślane jako miejsce połączenia nowych technologii z bogactwem zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów. Efektem tego przedsięwzięcia jest niezwykle interesujący obiekt, w którym można zarówno odpocząć, jak i dowiedzieć się o życiu sprzed niemal 2 tysięcy lat.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena