W pobliżu

Może Cię zainteresować

Podobne

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
na listę
0.0
0

Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska to jedna z największych jaskiń w Sudetach położona jest na południowych zboczach Bzowca, na wysokości około 465 m.
Jej długość wynosi 502 metry, wliczając w to liczne nisze i zagłębienia, a temperatura wewnątrz jest stała i utrzymuje się w okolicach 9 stopni. Jeszcze kilka lat temu prowadziły do niej trzy wejścia, dzisiaj dostępne są tylko dwa. W jaskini znajdują się trzy korytarze biegnące mniej więcej równolegle i jeden poprzeczny łączący pozostałe. 

Najciekawszym fragmentem jaskini jest Komnata Gotycka z podziemnym jeziorkiem. Z powodu łatwej dostępności, jaskinia pozbawiona jest ciekawszych nacieków, tak charakterystycznych w innych tego typu formacjach, które stosunkowo wcześnie objęto ochroną. 

Do Jaskini Radochowskiej można dojść zielonym szlakiem z Radochowa, który dalej prowadzi przez Przełęcz Jaworową do Złotego Stoku oraz szlakiem niebieskim z Lądka Zdroju (dalej wiedzie na Przełęcz Kłodzką).

Jaskinia posiada trzy otwory (środkowy jest obecnie zasypany), wszystkie są tworami sztucznymi. Powstała we wkładce czystego marmuru, częściowo na kontakcie z łupkami łyszczykowymi. Posiada charakter horyzontalny, powstały pod erozyjnym działaniem wód krasowych wypełniających cały przekrój korytarzy i posiadających duża siłę przepływu  Pod koniec pliocenu nasilenie erozji doprowadziło do pogłębienia doliny, a w związku z obniżeniem koryta potoku obniżył się i poziom wód krasowych, doprowadzając do odwodnienia strefy przyotworowej jaskini. Rozwój korytarzy postępował wzdłuż pęknięć tektonicznych i szczelin, a sale powstawały na skrzyżowaniu korytarzy. Gruz skalny na dnie największej Sali Gotyckiej dowodzi, ze powstała ona przez zawalenie się ściany pomiędzy dwoma korytarzami. Jaskinia składa się z długiego Korytarza Łącznikowego (jego zach. część nosi też nazwę Zygzakowatego Korytarza, a wsch. Długiego Korytarza), krzyżującego się z krótkimi, prostopadłymi korytarzami poprzecznymi, kończącymi się zawałami lub syfonami. Od zach. znajduję się Korytarz Błotny. Największy jest Korytarz Środkowy, zakończony Salą Gotycką.

Odległości

4km do autobusu PKS

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena