W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Śląskie Planetarium im. Mikołaja Kopernika - z Chorzowa do gwiazd
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Szybkie fakty

 • Największy i najstarszy obiekt w Polsce.
 • Seanse dla dorosłych i dzieci.
 • Gigantyczna luneta.
 • Stacja meteorologiczna i sejsmologiczna.
 • Interesujące wystawy i sympozja naukowe.

Dlaczego warto przyjechać do Śląskiego Planetarium w Chorzowie?

Nad koronami drzew Chorzowskiego Parku Kultury i Wypoczynku góruje majestatyczna, 23-metrowa kopuła Śląskiego Planetarium. Ten największe i najstarsze planetarium w Polsce. Corocznie przyciąga tysiące miłośników gwiezdnych podróży.

Pod gigantycznym ekranem, wiernie odwzorowującym firmament, przez sześć dni w tygodniu odbywają się seanse dydaktyczne ukazujące niezwykłości wszechświata. Każdorazowo, na widowni może zasiąść czterysta osób! Tematyka dostosowana jest do różnych grup wiekowych. Zarówno dorośli jak i dzieci przeżyją tu niezapomnianą przygodę.

Planetarium to jednak nie tylko możliwość podglądania tajemnic nieba podczas seansów. W trakcie zwiedzania, zajrzyjcie koniecznie do obserwatorium astronomicznego. Największa w Polsce luneta o 30-centymetrowym obiektywie zrobi wrażenia nawet na laikach. W pogodne dni można obserwować słońce, wieczorami ciekawe obiekty na niebie w 750-krotnym powiększeniu.

Na dziedzińcu stoi zegar słoneczny (aby odczytać wskazywaną godzinę, stańcie na tarasie okalającym dziedziniec). Jest tu również stacja meteorologiczna i sejsmologiczna, która oprócz bliskich i dalekich trzęsień ziemi mierzy bardzo istotne dla bezpieczeństwa Ślązaków wstrząsy kopalniane.

W pierścieniu otaczającym salę projekcyjną znajdują się wystawy „Skarby Ziemi” oraz ”50-lat Planetarium Śląskiego”. Można tu również zobaczyć portrety słynnych astronomów. Planetarium jest miejscem pracy wielu naukowców. Odbywają się tu zloty i sympozja naukowe. Jest to również siedziba Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Obecnie obiekt przechodzi gruntowną modernizację, czekając na wpis na listę zabytków.

Historia

Budowę Planetarium rozpoczęto jesienią 1953 r., z okazji Roku Kopernikowskiego. Miejsce pod budowę wyznaczono na tzw. Górze Parkowej, która jest najwyższym wzniesieniem parku. Twórcą projektu był Zbigniew Solawa. Uroczyste otwarcie nastąpiło w święto Barbórki – 4.12.1955 r.

Co można tam robić?

 • Wybrać się na jeden z proponowanych seansów.
 • Zobaczyć największą w Polsce lunetę.
 • Przyjrzeć się przyrządom pomiarowym stacji meteorologicznej i sejsmologicznej.
 • Nastawić zegarek według zegara słonecznego.

Czego nie wolno pominąć?

 • Pooglądania gwiazd przez lunetę.
 • Zwiedzenia wystaw.

Imprezy i wydarzenia

 • Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki – sierpień/wrzesień.        

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena