W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Ślady minionej potęgi – zamek w Międzylesiu
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Szybkie fakty

 • Międzylesie – miasteczko niepozorne, lecz bardzo stare.
 • Zamkowa Czarna Wieża.
 • Obraz Matki Boskiej – polski akcent w niemieckiej historii.
 • Historia do zobaczenia.
 • Hotel w pałacu.

Międzylesie, dlaczego warto tam przyjechać?

Międzylesie to małe miasto, jakich wiele w Kotlinie Kłodzkiej, umiejscowione w południowej części Rowu Górnej Nysy, pomiędzy Górami Bystrzyckimi od zachodu i Masywem Śnieżnika od wschodu. Pierwsza pisana wzmianka o Międzylesiu pochodzi już z 1294 r. Miasto posiada kilka naprawę ciekawych zabytków architektury i sztuki.

Najokazalszy to usytuowany w centrum zespół zamkowo-pałacowy, istniejący w tym samym miejscu, mimo licznych katastrof historycznych oraz kolejnych modernizacji od 1318 r. Spora budowla zajmuje znaczną część zachodniej pierzei Rynku. Jej najstarsza część to tzw. Czarna Wieża – jedyny zachowany fragment pierwotnego zamku z 1370 r. zniszczonego w czasie wojen husyckich. Z końca XVII w. pochodzi natomiast tzw. część barokowa – dwuskrzydłowy pałac połączony murowanym łącznikiem kościołem parafialnym. Korytarzem tym ówcześni właściciele międzyleskich dóbr schodzili do tzw. loży kolatorskiej znajdującej się w kościele i stąd uczestniczyli we mszy św. Mówi się również, że wyeksponowane w Muzeum Ziemi Kłodzkiej ogromne drzewo genealogiczne rodu von Althann (właścicieli zamku) pochodzi z zamku w Międzylesiu. Istnieje legenda jakoby zamek w Międzylesiu łączyło tajne podziemne przejście z Twierdzą Kłodzką...

Obecnie zamek ma nowych właścicieli, którzy starają się ożywić ten obiekt. Funkcjonuje tu hotel oraz restauracja, odbywają się liczne imprezy. Na zamkowym dziedzińcu można wypić piwo, sycąc się atmosferą czasu zatrzymanego w starych murach.

Historia zamku w Międzylesiu

Po II wojnie światowej zamek przechodził z rąk do rąk. Mieścił się tam ośrodek wczasowy! Cenne wyposażenie zostało rozkradzione. Mimo licznych prób remontowo-adaptacyjnych opuszczony pałac niszczał. Zachowało się tylko jedno zdjęcie wnętrza zamku z okresu przed II wojną, przedstawia korytarz prowadzący do obecnej sali kominkowej, której remont właśnie trwa. W barokowym skrzydle zamku mieści się hotel  "Zamek Międzylesie".

Co można robić w Międzylesiu?

 • Podziwiać panoramę Międzylesia z zamkowej Czarnej Wieży.
 • Przemierzyć oznakowaną Miejską Trasę Turystyczną wskazującą najciekawsze obiekty zabytkowe miasta.
 • Wspiąć się ul. Sobieskiego na niewysokie wzniesienie znane jako Sikornik. Tędy wiódł prastary kupiecki szlak z Moraw nad Bałtyk.

Czego nie wolno pominąć w Międzylesiu?

 • Wizyty w kościele parafialnym – znajduje się tu kopia XVII-wiecznego obrazu Matki Boskiej. Na odwrocie obrazu widnieje napis: ”Ten obraz łaski przenajświętszej Panny Maryi otrzymałem za pozwoleniem tronu apostolskiego w roku 1713 w Rzymie. Aleksander Sobieski, książę polski”.
 • Izby Regionalnej przy Bibliotece Publicznej w Międzylesiu.
 • Domów Tkaczy.
 • Zwiedzania udostępnionej części pałacowej i posiłku w retsuracji.

Imprezy i wydarzenia w Międzylesiu i okolicy

 • Doroczne Dni Międzylesia – trwający cały weekend cykl imprez odbywający się na przełomie maja i czerwca.
 • Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich w stylu alpejskim w Międzygórzu - lipiec.
 • W sezonie wakacyjnym festyny wiejskie w każdej wsi w gminie (miejscowe przysmaki, okoliczne zespoły wokalne działające przy wiejskich Stowarzyszeniach) – tanio, wesoło i swojsko.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Międzylesiu

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena