W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Polska Toskania – Bystrzyca Kłodzka
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Szybkie fakty

 • Jedyne w kraju Muzeum Filumenistyczne.
 • Zabytkowe centrum miasta ze średniowiecznymi murami obronnymi.
 • Podziemne labirynty i pręgierz.
 • Brama Wójtowska.
 • Basen "na górze".

Dlaczego warto przyjechać do Bystrzycy Kłodzkiej?

Bystrzyca Kłodzka to miasto położone na skarpie, gdzie zachowały się całkowicie mury obronne z XIV w. Sylwetką przypomina średniowieczne włoskie miasta i przyciąga wielu turystów. 

Sercem miasteczka jest zabytkowy Rynek z ratuszem i kamienicami mieszczańskimi. Te najstarsze i najpiękniejsze wyróżniają kamienne portale i sienie o sklepieniu łukowym. Warto przyglądnąć się szczególnie tym przy pl. Wolności 11,17 i 22.

Muzeum Filumenistyczne poświęcone jest wszystkiemu, co związane z ogniem. W zbiorach są przedmioty do niecenia ognia i krzesiwa, pudełka po zapałkach i etykiety zapałczane ze wszystkich krajów świata. Muzeum posiada także oddzielną wystawę regionalną. Możesz tam zobaczyć stare dokumenty, pocztówki, książki i ryciny poświęcone historii miasta.

Przemierzając ciasne uliczki średniowiecznego miasta warto zajrzeć na Mały Rynek, gdzie na środku placu stoi pręgierz wykuty z piaskowca, datowany na 1566 r. Miał przestrzegać mieszkańców przez nieodpowiednim zachowaniem. U jego podstawy wyryte są słowa „Bóg karze bezbożników”.

Pod miastem biegną korytarze m.in. pozostałości po zburzonym więzieniu. Powoli odkrywane są kolejne ciągi komór i korytarzy rozłożonych na trzech kondygnacjach pod ziemią. 

Kościoły, kaplice, pomniki przedstawiające świętych chroniących miasto przed nieszczęściami, świadczą o burzliwych losach. Wjeżdżając do Bystrzycy Kłodzkiej przenosimy się w czasie. Jest to miejsce, w którym poczujesz się jak mieszkaniec średniowiecznego grodu.

Historia Bystrzycy Kłodzkiej

Miejsce, gdzie znajduje się Bystrzyca Kłodzka było prawdopodobnie osadą celtycką wykorzystywaną jako węzeł komunikacyjny bursztynowego szlaku. Najstarsze dokumenty potwierdzają istnienie grodu w 1319 r. kiedy król Jan Luksemburski nadał Jakubowi Rückerowi, przywileje, w tym przywilej wójtostwa. Handel solą, przyprawami korzennymi i sukiennictwo przyczyniły się do prosperity mieszczan. W XVI w. miasto przeżywało swój drugi rozkwit, budowano brukowane drogi i wodociągi.  

Wojny śląskie i napoleońskie oraz klęski żywiołowe sprawiły, że następne 2 wieki były ciężkie dla jej mieszkańców. Dopiero w połowie XIX w. Bystrzyca zaczęła się rozwijać gospodarczo.

Co można robić w Bystrzycy Kłodzkiej?

 •  Poznać historię miasta ukrytą w jego zabytkach.
 • Popływać w zabytkowym basenie "na górze" rozkoszując się niezapomnianymi widokami.
 • Uprawiać turystkę górską i rowerową.

Czego nie wolno pominąć w Bystrzycy Kł.?

Imprezy i wydarzenia

 • Bieg Narciarski Ziemi Bystrzyckiej w Spalonej - luty.
 • Ogólnopolski Bieg Bystrzycki - maj.
 • Dni Świętego Floriana - maj.
 • Festiwal Kultury Romskiej - Tabor w Bystrzycy Kłodzkiej - czerwiec.
 • Obchody Światowego Dnia Turystyki, czyli zwiedzanie miasta, gry terenowe, kino plenerowe i moc innych atrakci - wrzesień.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

Ciekawostki

 • Bystrzyca Kłodzka w pełni zachowała swój układ urbanistyczny wywodzący się z czasów średniowiecznych, który należy do jednych z najciekawszych zespołów urbanistycznych na Dolnym Śląsku.
 • Ze względu na usytuowanie miasta na wysokim brzegu Nysy Kłodzkiej, zabudowa ukształtowała się tarasowo, tworząc niepowtarzalną panoramę, a wiele uliczek i zaułków łączących okolice rynku z dolinami obu rzek zbudowano w postaci stromych przejść, niekiedy wiodących po kamiennych stopniach.
 • Jedynym symbolem miasta jest herb, przedstawiający srebrnego lwa wspiętego w prawo, ze złotą koroną na głowie, z otwartym pyskiem, z podniesionym i rozwidlonym ogonem, ze złotymi pazurami, umieszczonego w  czerwonym polu tarczy.
 • W Bystrzycy Kłodzkiej kręcono sceny do filmów i seriali tj. Czterej pancerni i pies, Pierwszy dzień wolności, Nowy Jork, Czwarta rano, Sezon na leszcza, Stacja, Boża podszewka...
 • W Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się basen ulokowany na Górze Parkowej. Znajduje się tu także jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne. 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena