W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Pałacyk Myśliwski Habsburgów –polowania na głuszce w Wiśle
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Szybkie fakty

 • Pałac arcyksięcia Fryderyka Habsburga.
 • Koronowane głowy na polowaniach.
 • Usłysz głuszca.
 • Stylowa restauracja nawiązująca do czasów panowania Habsburgów.
 • Na Szlaku Architektury Drewnianej i Szlaku Habsburgów.

Dlaczego warto przyjechać do Pałacyku Myśliwskiego Habsburgów w Wiśle?

Wielu turystów, przyjeżdżających do Wisły, między dworcem a centrum miasta mija drewniany, niepozorny domek, śpiesząc się na przepyszne ciastka, okoliczne szlaki turystyczne, czy stoki narciarskie. Mało kto wie, że mija pałacyk myśliwski wybudowany w 1898 r. na polanie Przysłop pod Baranią Górą, dla samego arcyksięcia Fryderyka Habsburga.

Stanowił miejsce noclegowe dla uczestników polowań, głównie na głuszce. W czasach panowania Habsburgów, polowania stanowiły bardzo popularną rozrywkę wśród arystokracji. Ponoć z okazji zakończenia budowy, zorganizowano polowanie, na którym żona Fryderyka ustrzeliła 30 ptaków. Obiekt gościł wiele koronowanych głów: w 1916 r. bawił tu cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern, w tym samym roku przybył także arcyksiążę Karol, późniejszy cesarz Austrii.

Aby nawiązać do historii miejsca, kilka lat temu w jednej z sal pałacyku urządzono ekspozycję poświęconą głuszcom. Oprócz informacji historycznych, opisujących działalność Habsburgów, znajdują się tu również tablice objaśniające współczesne metody ochrony ptaków, które w XX w. praktycznie wyginęły. Wystawa ma charakter interaktywny, możecie m.in. usłyszeć niezwykły „śpiew” głuszców.

W pałacyku znajduje się również restauracja „Inna Epoka”. Właściciele to pasjonaci historii i chętnie opowiedzą Wam dzieje obiektu. Być może zwiedzeniem pałacyku rozpoczniecie wędrówkę 20 kilometrowym szlakiem Habsburgów, na którym zobaczyć można zabytki z czasów, kiedy to Habsburgowie władali okolicą. Pałacyk stanowi również jeden z punków Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Historia

Historia pałacyku jest burzliwa. Obiekt zmienił nie tylko właścicieli, ale i swoją lokalizację. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., jako symbol znienawidzonej władzy został doszczętnie splądrowany przez miejscową ludność. Dopiero w 1923 r. oddano go w dzierżawę Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu, które po remoncie otworzyło w nim schronisko. Podczas II wojny światowej pałacyk został oddany towarzystwu sportów zimowych z Katowic. Do lat 70-tch ponownie pełnił funkcję schroniska. Zamknięto go, gdy stał się zbyt mały na potrzeby coraz większego ruchu turystycznego. Przez wiele lat stał bezużytecznie i niszczał. Dopiero w 1985 r., zdecydowano się na przeniesienie pałacyku do centrum Wisły i przekazanie go na siedzibę PTTK.

Co można tam robić?

 • Poznać historię władania Habsburgów na terenach Wisły i Beskidów.
 • Dzięki wystrojowi wnętrza pałacyku, przenieść się w czasy Fryderyka Habsburga.
 • Zobaczyć ekspozycję dotyczącą głuszców.
 • Rozpocząć wędrówkę szlakiem Habsburgów.

Czego nie wolno pominąć?

 • Posłuchania nagrania śpiewu głuszców.
 • Spotkania z właścicielami restauracji „Inna Epoka” i wysłuchania pasjonującej opowieści o burzliwych losach pałacyku.

Imprezy i wydarzenia

 • Tydzień Kultury Beskidzkiej – przełom lipca i sierpnia.
 • Akcja PTTK „Przewodnik czeka” - celem akcji jest zapoznanie turystów indywidualnych z historią Wisły i Beskidami – letnie weekendy.
 • Spotkanie z poezją turystyczną – restauracja „Inna Epoka” – listopad.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena