W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Osada pod taflą jeziora i potęga tamy
na listę
Znanenieznane
0.0
2

Szybkie fakty

 • Ujarzmiony nurt górskiej rzeki.
 • Kamienny kolos na 15 pięter.
 • Osada górnicza przykryta wodami jeziora.

Dlaczego warto przyjechać na tamę w Lubachowie?

Jeśli jeszcze nie widzieliście kamiennej zapory, zwanej Tamą Lubachowską, to macie czego żałować. Kamienny kolos powstał w latach 1911 – 1914 i ma 230 m długości oraz 44 m wysokości w koronie. Powodem powstania tamy były liczne powodzie. Po 1914 nurt rzeki Bystrzycy został ujarzmiony i tak powstało Jezioro Bystrzyckie. Do lat 80. XX w. pływał nań statek turystyczny, sprowadzony z Kanału Elbląskiego.

Tama i okolice jeziora są znanym terenem rekreacyjnym, odwiedzanym przez turystów i okolicznych mieszkańców. Z wysokości piętnastu pięter można tu zobaczyć dolinę, bujne lasy i serpentyny drogi. Kamienno-betonowy mur zapory jest wygięty w kształt łuku, niczym z filmów akcji „Mission Imposible” albo „James Bond”.

Historia

Z budową tamy wiąże się historia zatopienia górnej części wsi Lubachów oraz osady Schlesierthal. Znajdowało się tu osiedle górnicze, składające się z kilku domostw. Prowadzono w tym miejscu roboty poszukiwawcze. Górnicy wydobywali tu m.in. rudy srebra. Mieszkańców wysiedlono, a osada górnicza została zalana. Ostatni szczegółowy plan górniczy pochodzi z 1819 r. Wynika z niego, że w sztolni o długości 250 m znajdował się 40-metrowy szyb.

Co można tam robić?

 • Zobaczyć olbrzymią i solidną zaporę wodną.
 • Rozbić biwak i rozpalić ognisko u stóp tamy.
 • Złowić niezły okaz w jeziorze Bystrzyckim.
 • Popływać kajakiem lub rowerkiem wodnym.
 • Przejechać się dookoła zalewu malowniczą trasą.
 • Udać się na małą ekspedycję w poszukiwaniu minerałów.
 • Spędzić miło czas we "Fregacie", kosztując pysznych potraw i chłonąc nastrojowe wnętrze, mieszczącej się tam galerii Potpourri.

Czego nie wolno pominąć?

 • Elektrowni wodnej z 1917 r. z oryginalnymi elementami wyposażenia technicznego, m.in. generatorami firmy Siemens.
 • Zamku Grodno. Z wieży widokowej roztacza się wspaniały widok na Zagórze Śląskie, Jezioro Bystrzyckie, lasy i góry.
 • Linii kolejowej z imponującymi wiaduktami.
 • Pakietu ZnaneNieznane.pl - Magia Gór Sowich. 

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Osada pod taflą jeziora i potęga tamy
Oceń opinię: 0 5 0
2013-09-27 11:15 konto usunięte napisał/a:

Hydroelektrownia Kynau a Schlesierthal...

Po raz pierwszy nazwa Schlesierthal pojawiła się w dokumencie księstwa świdnicko-jaworskiego datowanym na wrzesień 1548 roku.Wówczas już istniały w tym rejonie opuszczone wyrobiska górnicze.Ostatecznie nazwa zamyka się na dacie 1827 r.Koło wsi Schlesierthal istniała kopalnia Michael.Dokładny opis dawnego górnictwa okolic Jeziora Bystrzyckiego,w tym o byłych sztolniach/kopalniach i gwarectwach na tym terenie,historii eksploatacji rud metali,a także obecnie przeprowadzonych prospekcjach terenowych można znaleść w kilku numerach miesięcznika "Sudety" 2009/2010.Znajdziemy tam również opis zapory w Lubachowie.Polecam tą lekturę zainteresowanym powyższym tematem.Po słynnej powodzi w 1997 roku,gdy "zrzucono" wodę z Jeziora Bystrzyckiego na jego dnie odsłoniły się ruiny dawnych zabudowań.Miejsce godne polecenia,atrakcyjne pod każdym względem.Góry Sowie stanowią najstarszy masyw górski w Polsce zbudowany w większości z gnejsów datowany na 3 mld lat.

Osada pod taflą jeziora i potęga tamy
Oceń opinię: 0 5 0
2011-12-12 15:25 Podrozniczka napisał/a:

siła przyciągania

Tama w Lubachowie ma w sobie to magiczne coś, co przyciąga jak magnes. Lubię tu wracać, podziwiać widoki roztaczające się z jej korony, lub zwyczajnie pospacerować. Zawsze chętnie tu wracam, szczególnie w letnie wieczory kiedy jest już ciemno, odgłosy wsi milkną i widać tylko światła z okolicznych domów. Magia!

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena