W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Szybkie fakty

 • Profesjonalizm, tradycja i nowoczesność.
 • Gród, miasto, stolica regionu.
 • Eksponaty, czy atrapy.
 • Zadziwiająca makieta.
 • Mistrzowie malarstwa polskiego.

Dlaczego warto przyjechać do Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu?

Położone w centrum Opola Muzeum Śląska Opolskiego jest miejscem, w którym tradycja splata się z nowoczesnością. Tutaj nie będziecie musieli zakładać filcowych kapci, rozmawiać szeptem i uważać, by nie narazić się obsłudze. Zapewniamy Was, że tak profesjonalnej ekspozycji muzealnej nie widzieliście już dawno. Nowatorskie podejście do odbiorcy, wykorzystanie najnowszych zdobyczy techniki: dotykowych ekranów, multimedialnych gier edukacyjnych, filmów, kolorowych plansz sprawia, że zaczynamy zastanawiać się, czy oby na pewno znajdujemy się w muzeum prezentującym regionalne zbiory.

„Opole – gród, miasto, stolica regionu” - tak zatytułowana jest stała ekspozycja. Zbiory muzeum, typowo regionalne, dokumentują historię ziemi opolskiej od pradziejów po historię najnowszą. Wędrówkę rozpoczynamy od sali prezentującej najstarsze dzieje Opola, gdzie obejrzeć możemy znaleziska długoletnich prac archeologicznych na Ostrówku. Zachowane drewniane fragmenty umożliwiły rekonstrukcję osady, ulic, domów i ich wyposażenia i zaaranżowania wystawy tak, że do końca nie wiemy, gdzie znajduje się prawdziwy eksponat, a gdzie tylko jego atrapa!

Eksponaty, wzbogacone o bogate tablice informacyjne oraz multimedialne prezentacje, filmiki, pozwalają nam przenieść się do czasów, kiedy budowano gród oraz zobaczyć etapy jego powstawania. Mamy okazję zapoznać się z rzemiosłem popularnym w czasach średniowiecza, zobaczyć pozostałości naczyń, sprzętu domowego, czy rekonstrukcje chłopskiej chaty.

Największym zainteresowaniem cieszy się jednak makieta Opola prezentująca wygląd miasta w II połowie XVIII w. Wykonana na postawie widoku Fryderyka Bernarda Wernera z 1750 r. Zadziwia nie tylko misternym wykonaniem, ale również sposobem, w jaki opowiada swoją historię. Po podejściu do makiety włącza się głos lektora, który zaczyna opowiadać nam historię grodu i jego zabudowy. Jednocześnie dla wyostrzenia wyobraźni specjalnie zainstalowany do tego celu reflektor nakierowuje strumień światła na obiekt, o którym jest mowa. Efekt jest świetny, nasze zainteresowanie wzrasta a uwaga skierowana jest na każdy szczegół makiety!

Oczywiście ekspozycja to nie tylko makieta. W podobny sposób zaaranżowane są pozostałe sale prezentujące historię miasta do lat sześćdziesiątych XX w. Na uwagę zasługuje bogata kolekcja malarstwa prezentująca ponad 150 dzieł od II połowy XIX w. do XX w. Spotkamy tu Jana Matejkę, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Olgę Boznańską, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Malczewskiego, Maksymiliana Gierymskiego i innych wybitnych twórców. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić opolskiego muzeum, musicie koniecznie nadrobić zaległości!

Historia

Budynek, w którym znajduje się muzeum stoi na miejscu tzw. domu barokowego, na który składały się dwie kamienice z końca XVI w., przebudowane i scalone w 1698 r. z przeznaczeniem na kolegium jezuickie. Od 1773 r. był to budynek mieszkalny. W latach 1816-1832 siedziba części biur rejencji opolskiej. W 1932 r. przekazany muzeum miejskiemu i bibliotece. Od 1945 r. ma tu swoją siedzibę Muzeum Śląska Opolskiego.

Co można tam robić?

 • Poznać historię Opola i najdawniejsze dzieje Polski.
 • Podziwiać bogaty zbiór śląskiej ceramiki.
 • Spotkać mistrzów malarstwa polskiego XIX/XX w.
 • Podziwiać wystawy czasowe.
 • Rozwijać swoje zainteresowania i pasje.
 • Skorzystać z szerokiej oferty lekcji muzealnych.

Czego nie wolno pominąć?

 • Dłubanki - 9 - metrowej łodzi – wykonanej na przełomie 371/372 r. z pnia dębowego - odkrytej w wybierzysku żwiru w Lewinie Brzeskim w 1991 r.
 • Naczynia zasobowego kultury przeworskiej z IV-V wieku odkrytego w 1937 r. podczas robót ziemnych związanych z budową zbiornika regencyjnego na Małej Panwi (Turawa).
 • Wystawy prezentującej 150 obrazów (z ponad 700 dzieł) wchodzących w skład bogatej kolekcji malarstwa polskiego od połowy XIX do XX w., w której znalazły się dzieła m.in.: Boznańskiej, Pankiewicza, Malczewskiego, Matejki, Kossaka.

Imprezy i wydarzenia

 • Noc Muzeów - maj.
 • Wystawy czasowe.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

 • Filie Muzeum Śląska Opolskiego: Galeria Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Ozimskiej 10 z największą kolekcją w kraju dzieł Jana Cybisa, Kamienica czynszowa przy ul. Wojciecha 9 prezentująca wnętrza mieszczańskie z 1890-1945 r. i Muzeum Czynu Powstańczego w Świętej Annie.
 • Opolski rynek z zabytkową zabudową, ratuszem i kamienicami.
 • Klasztor franciszkanów z Kaplicą Piastowską św. Anny.
 • Kościół św. Krzyża z nagrobkiem ostatniego przedstawiciela rodu Piastów.

  Amfiteatr i Centrum Polskiej Piosenki.

 • Muzeum Wsi Opolskiej.

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Oceń opinię: 0 5 0
2011-09-16 12:30 Azetka napisał/a:

Muzeum Śląska Opolskiego

Byłam, zdecydowanie polecam! Wiele wnętrz muzealnych już widziałam, ale takiej ekspozycji jak ta już dawno nie! Powinna być wzorem dla muzealników z narodowych placówek, by nie ociekały nudą powiewały czasami PRL-u...

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena