W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Jaskinie w Polsce cz. 2
na listę
Znanenieznane
0.0
1

Szybkie fakty

  • Jaskinia Radochowska
  • Jaskinia Mylna
  • Jaskinia w Zielonej Górze
  • Jaskinia Głęboka

Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska to jedna z największych jaskiń w Sudetach położona jest na południowych zboczach Bzowca, na wysokości około 465 m. Jej długość wynosi 502 metry, wliczając w to liczne nisze i zagłębienia, a temperatura wewnątrz jest stała i utrzymuje się w okolicach 9 stopni. Jeszcze kilka lat temu prowadziły do niej trzy wejścia, dzisiaj dostępne są tylko dwa. W jaskini znajdują się trzy korytarze biegnące mniej więcej równolegle i jeden poprzeczny łączący pozostałe.
Najciekawszym fragmentem jaskini jest Komnata Gotycka z podziemnym jeziorkiem. 
Do Jaskini Radochowskiej można dojść zielonym szlakiem z Radochowa, który dalej prowadzi przez Przełęcz Jaworową do Złotego Stoku oraz szlakiem niebieskim z Lądku Zdroju (dalej wiedzie przez Przełęcz Kłodzką).

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna położona w Dolinie Kościeliskiej na wysokości około 1098 m n.p.m. Jest jedną z ciekawszych jaskiń tatrzańskich, którą można zwiedzać bez przewodnika. Jest to poziomy ciąg korytarzy i niedużych komór. Korytarze tworzą liczne rozgałęzienia.
Łączna długość korytarzy wynosi 1630 m, jednak dla turystów została udostępniona tylko 300-metrowa trasa. Jaskinia została po raz pierwszy zbadana w roku 1885 przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego.
Pierwszą komorę, tzw. Obłazową Jamę można zwiedzić bez światła. Znajdują się w niej bowiem okna skalne, tzw. okna Pawlikowskiego. Z Obłazowej Jamy wchodzimy w ciąg podziemnych, rozgałęzionych korytarzy i komór, gdzieniegdzie specjalnie dla turystów poszerzonych, nadal jednak są to miejsca ciasne i mokre, z plecakiem trudne do pokonania, wymagające przemieszczania się w pozycji obniżonej, a nawet czołgania się. 

Jaskinia w Zielonej Górze

Jaskinia w Zielonej Górze znajduje się w pobliżu wsi Kusięta pomiędzy Olsztynem, a Częstochową. W zboczu Zielonej Góry, katórą swoim zasięgiem objął, utworzony tu w 1953 r.rezerwat przyrody, znajduje się jaskinia bogata w szatę naciekową.
Do wnętrza jaskini dostaniecie się szerokim i niskim otworem prowadzącym do pierwszej salki. Wewnątrz zobaczycie szereg kalcytowych nacieków. Dzięki temu, że buduje je właśnie taki materiał, jaskinia uniknęła zniszczeń, których dokonywali poszukiwacze szpatu. Szpat był to materiał służący przy produkcji szkła, swego czasu bardzo poszukiwany.

Jaskinia Głęboka

Jaskinia Głęboka, zlokalizowana w Kruczych Skałach na Górze Zborów, odkryta została podczas eksploatacji kalcytu przed II wojną światową. W 1942 r. na krótko przez Niemców została tutaj uruchomiona eksploatacja wapieni. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku komora południowa Jaskini została przystosowana do masowego zwiedzania poprzez wybudowanie betonowych schodów. W 2010 r. północna i południowa część jaskini zostały połączone nowym korytarzem.
Jaskinia ma elektryczne oświetlenie, co niewątpliwie ułatwia jej zwiedzanie. Całkowita długość korytarzy wynosi 175 m. 
W jaskini możecie zaobserwować zjawiska krasowe prowadzące do odbudowy nacieków oraz liczne szczeliny uskoków tektonicznych. Część z nich została wykorzystana przez krążące wody podziemne. 
Jaskinia Głęboka jest pierwszą jaskinią Wyżyny Częstochowskiej udostępnioną do ruchu turystycznego. Jej atutem jest łatwy dostęp i bezpieczne zejście na dno jaskini. Położona jest na terenie rezerwatu przyrody Góra Zborów.

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Jaskinie w Polsce cz. 2
Oceń opinię: 1 5 0
2013-09-26 12:01 konto usunięte napisał/a:

Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska należy nie wątpliwie do jednych z najciekawszych obiektów krasowych Sudetów.Namiętnie niszczona przez pseudoeksploratorów jeszcze w latach 90-tych,w końcu doczekała się "opiekuna",a tym samym należytego zagospodarowania i ochrony.Warto odzwiedzić.Polecam :)

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena