W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Gorączka złota i przestrogi BHP-owców
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Szybkie fakty

 • Duma Dolnego Śląska.
 • Socjalizm z fantazją – Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli.
 • Złoty Stok i odkrycie Ameryki.

Dlaczego warto przyjechać do Kopalni Złota?

Złoty Stok najbardziej znany jest z istniejącej tu do wieków kopalni złota. Uważana była za najbardziej efektywną i wydajną na Dolnym Śląsku. W XVI w., Złoty Stok dostarczał około 8% europejskiej produkcji złota. Całkowita produkcja złota z tutejszych rud wyniosła około 16 ton!

Dla osób którym daleka jest jednak gorączka złota miasto ma jeszcze jedną niewątpliwie ciekawą atrakcję. Jest nią Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, które można zwiedzać w dawnej Kopalni Złota. Przestrogi, które doczekały się swojego muzeum to nic innego jak tabliczki BHP z epoki socjalizmu, jakie w niespotykanych dziś ilościach można było znaleźć w ówczesnych zakładach pracy. Tabliczki te wyróżniają się nie tylko ilością, ale i fantazją z jaką strażnicy zasad BHP ostrzegali pracowników przed grożącymi im niebezpieczeństwami. Teksty takie jak:” Namawiając do palenia i picia obciążasz swoje sumienie”, „Pamiętaj, że urodziłeś się bez części zapasowych”, „Żadna renta nie zastąpi ci zdolności do pracy”, „Wypadki przy pracy spowodowane są czyjąś winą - niechże ta wina nie będzie twoją!”, czy „W czasie pracy nie pytaj o godzinę, może być twoją ostatnia”. To tylko niektóre z „kwiatków” jakie możemy tu znaleźć. BHP-owcy z epoki PRLu nie ograniczali się jednak jedynie do przestrzegania zasad pracy. Dowodem ich fantazji dotyczącej innych obszarów życia są tabliczki mówiące: „Wejście do toalety wyłącznie za okazaniem książeczki zdrowia”, „Namawiając do palenia i picia obciążasz swoje sumienie”.

Ciekawy jest też sam wygląd tabliczek. Przekreślone butelki, karykatury pijaków, u których najbardziej widoczną częścią ciała jest czerwony nos, wystająca zza kasy groźnie wymachująca pięść z figą -mająca pokazywać że bumelantom się nie płaci. To tylko ułamek obrazków udowadniających, że BHP też może być ciekawe, a co najważniejsze całkiem zabawne. Muzeum stale się rozrasta, tabliczki są tu przywożone z całej polski w dużej mierze przez odwiedzających. Nie bez znaczenia w ich hojności jest tu fakt, że każdy kto taką tabliczkę podaruje może zwiedzić kopalnię za darmo.

Historia, legendy

Złoto ze Złotego Stoku ma znaczący udział w historii świata. Fuggerowie wspierali swym złotem królową hiszpańską Izabelę, która mogła dzięki temu sfinansować wyprawę Krzysztofa Kolumba, zakończoną odkryciem Ameryki.

W tym to czasie udziały w kopalni wykupił znany krakowski rzeźbiarz Wit Stwosz. Pieniądze, które otrzymał za wykonanie ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie, miały zostać nawet potrojone. Niestety wyczerpywanie się złotonośnych złóż doprowadziło artystę do bankructwa. Wit Stwosz w desperacji zdecydował się na fałszerstwo weksla, za co został osadzony w więzieniu. Artystę trzymano w lochu oraz publicznie napiętnowano na obu policzkach i skroni.

Co można tam robić?

 • Zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną "Kopalnia Złota" oraz sztolnie: Sztolnię Gertruda, Sztolnię Czarną Górną z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem (8 m wysokości) i najnowszy odcinek - Sztolnię Czarną Dolną.
 • Natknąć na wiele śladów historii, tajemnice III Rzeszy skrywane przez skalne zwaliska, szczątki pracujących tu niegdyś górników, którzy nigdy nie zostali wydobyci po katastrofach górniczych.

Czego nie wolno pominąć?

 • Zabytkowego ratusza, budynku mennicy zbudowanego ok. 1520 r., kaplicy Fuggerów.
 • Jazdy konnej na Rancho Nasza Szkapa. Na najmniejsze dzieciaki czeka tam mini zoo.

Imprezy i wydarzenia

 • Animacja jako integracja pogranicznych sąsiadów, Polsko-Czeski festiwal filmów animowanych – kwiecień – czerwiec.
 • Dni Kultury Chrześcijańskiej – wrzesień.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

 • Miejski Park Linowy Skalisko.
 • Średniowieczny zamek warowny w Rychlebach.
 • Punkt widokowy Jawornik wielki na wysokości 872 m n.p.m.
 • Kamieniołom w Złotym Jarze.

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena