Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!
Jeśli nie wiecie co oznacza termin – introdukowany – nie musicie się martwić. Wprawdzie dotyczy on muflonów, które na początku XX w. zostały sprowadzone do parku z Korsyki, ale o wiele ciekawsze są przecież rysie. Spotkać je znów można w Karkonoskim Parku Narodowym. Nie było ich tutaj ponad 200 lat. Wróciły niedawno, a ich ślady możecie zobaczyć na śniegu lub podmokłym terenie. Pobawcie się więc w rysiego tropiciela.
Przyrodnicze ścieżki dydaktyczne, wytyczone na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego pokrywają się ze szlakami turystycznymi. Są dodatkowo oznaczone białym kwadratem z biegnącym po przekątnej zielonym paskiem. Z dziewięciu oferowanych obecnie ścieżek korzystać mogą dzieci, osoby niepełnosprawne, pracownicy parku. Każdy znajdzie odpowiednio dla siebie przygotowane informacje.
Śnieżne Kotły stanowią obszar ochrony ścisłej Karkonoskiego Parku Narodowego. Są to 2 kotły polodowcowe położone pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Miejsce warte odwiedzenia ze względu na niesamowite widoki z wysokich na 100 m pionowych ścian. Wprawny obserwator powinien docenić te naturalne cuda. Jedynie konstrukcja przekaźnika telewizyjnego, wzniesionego w miejscu dawnego schroniska nieco psuje ten doskonały obraz.
W 1933 r. w kilku szczególnych miejscach utworzono pierwsze rezerwaty przyrody. Były to Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł, Kocioł Łomniczki, Kocioł Małego Stawu i Wielkiego Stawu. Po II wojnie światowej rozpoczęto starania o utworzenie parku narodowego. Głównymi inicjatorami przedsięwzięcia byli profesorowie z Uniwersytetu Poznańskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Po kilkunastu latach przygotowań i uzgodnień 16.01.1959 r. utworzono Karkonoski Park Narodowy.
Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane
Zaloguj się...gosebo,
widać, że masz spostrzegawcze oko. Wielkie dzięki za uwagi, wszystko poprawiliśmy.
Redakcja
ZnaneNieznane.pl
Artykuł dobry i zachęcający.
Warto jednak poprawić błędy:
1) nie "indukcja" a "introdukcja" - brzmi podobnie, ale to zupełnie co innego i tu ten błąd jest bardzo rażący
2) ślady rysia (ani żadnego innego kota) nie przypominają śladów psa! - takie stwierdzenie wprowadza w błąd tych czytelników, którzy z tematem nie są zaznajomieni
3) od wielu lat w polskich parkach narodowych nie funkcjonują "ścisłe rezerwaty", obecnie obszary te nazywane są "obszarami ochrony ścisłej".
4) Chatka AKT nie jest ogólnodostępnym obiektem i leży poza wyznakowanymi szlakami
5) Podobnie rzecz ma się z torfowiskami
6) Wszędzie w tekście powinna znaleźć się poprawna nazwa "Kocioł Łomniczki", nie Łomnicy
6) Wodospad Pośny znajduje się zupełnie gdzie indziej, mianowicie w Górach Stołowych - kilkadziesiąt kilometrów na Wschód od Karkonoszy
Pozdrawiam ;)
RegulaminyRegulaminRegulamin Aktualizacji Informacji o PUPPolityka PrywatnościRegulamin sprzedaży usług turystycznych |
O nasO nasMisjaWspółpracaKontaktAktualnościZnaneNieznane w mediachDla mediówPatronat medialny |
© 2010 Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość
|