W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Czy warto odwiedzić Gniewoszów?
na listę
Znanenieznane
0.0
0

Szybkie fakty

 • Autostradą Sudecką do ruin zamku Szczerba.
 • Kościół Michała Archanioła.
 • Malownicza wioska i punkt wypadowy w góry.
 • Solna Jama – zwiedzanie bez przewodnika.

Dlaczego warto przyjechać do Gniewoszowa?

Gniewoszów to stara wieś powstała jako osada przyzamkowa. Istnieje do dziś a ze średniowiecznego zamku Szczerba zachowały się tylko malownicze ruiny. Do dziś dotrwały także pozostałości muru obwodowego, wznoszące się na wysokość 7-8 m, zarys wieży oraz mieszkalna część zamku z reliktami sklepień i baszty.

Drugim interesującym obiektem jest usytuowany w centrum wsi kościół p.w. św. Michała Archanioła wzniesiony około 1620 r. Wewnątrz znajdują się XVIII-wieczne polichromie o motywach ludowych. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVI, XVIII i XIX w.

Gniewoszów stanowi punkt wypadowy na pobliskie szczyty: Jedlnik, Czerniec w Górach Bystrzyckich oraz do sztolni Solna Jama. Przebiega tędy droga z Międzylesia do Kudowy Zdrój zwana Autostradą Sudecką oraz prowadzi niebieski szlak z Międzylesia na Przełęcz Spalona. To wymarzone miejsce dla amatorów górskich wędrówek zarówno pieszych, rowerowych czy narciarskich oraz penetracji tajemniczych ruin.

Historia Gniewoszowa

Wieś powstała prawdopodobnie w połowie XIII w., ale pierwsza zachowana wzmianka o niej pochodzi z 1358 r. Gniewoszów należał do zamku Szczerba i wraz z nim został doszczętnie zniszczony w 1428 r., kiedy to husyci splądrowali zamek i przyległe dobra.
Gniewoszów odbudowano, ale zamek Szczerba nigdy już nie został zasiedlony. W 1838 r. wieś wraz z licznymi terenami przyległymi nabyła księżna Marianna Orańska, inicjatorka budowy zamku w Kamieńcu Ząbkowickim.

Zamek zbudowany został w XIV w. dla ochrony handlowego traktu z Pragi przez Dolinę Dzikiej Orlicy do Kłodzka. W czasie wojen husyckich został doszczętnie zniszczony. W 1770 r. zaczęto rozbierać ruiny, aby uzyskać materiał budowlany na potrzeby pobliskiej wsi Różanka. Jednak dzięki ostremu sprzeciwowi sędziego z Gniewoszowa zaprzestano dewastacji.

Co można robić w Gniewoszowie?

 • Odbyć piesze wędrówki szlakami na bliskie szczyty: Czerniec (891 m), Gniewoszów (853 m), Jedlnik (746 m).
 • Skorzystać z gościny w którymś z gospodarstw agroturystycznych: skosztować miejscowych specjałów, pojeździć konno, zimą wziąć udział w fantastycznych kuligach słynnych w okolicy, pobiesiadować przy ognisku w specjalnej wiacie na terenie ruin Szczerby – niezapomniany klimat.
 • Przejść Szlak Papieski, na którym znajduje się Gniewoszów.
 • Zmotoryzowani mogą Autostradą Sudecką udać się do znanych kurortów: Dusznik Zdrój, Polanicy Zdrój i Kudowy Zdrój.

Czego nie wolno pominąć?

 • Kościoła w Gniewoszowie z renesansową chrzcielnicą i rokokowym ołtarzem głównym.
 • Ruin zamku Szczerba.
 • Jaskini Solna Jama na południe od Gniewoszowa, powstałej w soczewie wapienia na wysokości 600 m, znanej już w XVIII w. (należy pamiętać o zabraniu latarki).

Imprezy i wydarzenia w okolicy Gniewoszowa

 • Doroczne Dni Międzylesia – trwający cały weekend cykl imprez - przełom maja i czerwca.
 • W sezonie wakacyjnym festyny wiejskie w każdej wsi w gminie (miejscowe przysmaki, okoliczne zespoły wokalne działające przy wiejskich Stowarzyszeniach) – tanio, wesoło i swojsko.

Atrakcyjne i ciekawe miejsca w pobliżu

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...
Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena