W pobliżu

Podobne

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje na maila!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, a co tydzień dostaniesz świeżą dawkę wypoczynku!

Dodaj
Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej
na listę
Znanenieznane
0.0
2

Szybkie fakty

 • Spacer z atrakcjami.
 • Cudowna figurka z Austrii.
 • 250 lat tradycji pielgrzymowania.
 • Niezapomniane widoki.
 • Historie niewiarygodnych uzdrowień.

Dlaczego warto przyjechać do Sanktuarium Marii Śnieżnej?

Wycieczka do Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej nie jest dość wymagająca, po drodze można zrobić przystanki przechodząc nad Wodospadem Wilczki, a potem zwiedzając Ogród Bajek. Jedna z proponowanych tras - wiedzie z Międzygórza i zajmuje ok. 1,5 godziny. 

Zespół budowli, w którego skład wchodzi kościół, pustelnia i dawna plebania, znajduje się na Górze Iglicznej. W barokowym kościele mieści się cudowna figurka Matki Boskiej Śnieżnej, do której pielgrzymują od prawie 250 lat. Matce Boskiej przedstawionej w małej figurce przypisuje się wiele uzdrowień.

W tym niezwykłym miejscu można uciec od spraw doczesnych, zadumać się nad pięknem otaczającej nas przyrody, podziwiając górskie widoki. Osoby wierzące z pewnością przybędą tutaj pokłonić się przed figurką Matki Boskiej w jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na Dolnym Śląsku.

Historia Sanktuarium

Historia rozpoczyna się od pewnej podróży, którą odbył w 1750 r. wójt Wilkanowa. Była to pielgrzymka do Mariazell w Styrii, skąd przywiózł 30 centymetrową kopię z drzewa lipowego figurki Matki Bożej. Umieszczono ją pod konarem buka na stoku góry, potem zrobiono drewnianą kapliczkę a figurkę powieszono w innym miejscu, na drzewie na Iglicznej. W 1765 r. po wielkiej burzy, która zniszczyła kapliczkę, wyrywając całe drzewo z ziemi, postanowiono wymurować kaplicę. 

W 1777 r. datuje się pierwsze cudowne ozdrowienie chłopca z Siennej. Wpadł on do rowu z wapnem, doznał poparzeń i stracił wzrok. Rodzice zabrali go na Igliczną i po 3 dniach dziecko cudownie odzyskało wzrok. 

Syn właściciela młyna z Wilkanowa też doświadczył uzdrawiającej łaski. Przez nieuwagę włożył on rękę w tryby, które pogruchotały mu dłoń. Chłopaka tak bolała ręka, że stracił przytomność. Po przebudzeniu znachor orzekł, iż do końca życia nie będzie miał czucia w ręce, o ile w ogóle ręka się wygoi. Chłopak bardzo się przestraszył złych wieści, nie chciał by spotkał go tak okrutny los. Poprosił braci, a Ci zanieśli go przed obliczę Matki Boskiej Śnieżnej. Do wieczora prosił o zdrowie modląc się bardzo żarliwie. Następnego dnia odzyskał czucie w palcach i po zagojeniu się ran był całkiem zdrowy. 

W ciągu czterech następnych lat ludzie zgłaszali wiele cudownych ozdrowień, z czego udokumentowano co najmniej 12. Przedstawiono sytuację biskupowi praskiemu, który zdecydował, że na Górze Iglicznej trzeba wybudować duży kościół. Tak też się stało, a wszystko można podziwiać po dzień dzisiejszy.

Co można robić na Iglicznej?

 • Rozwiązać zagadkę ile jest schodów z Wodospadu Wilczki na Górę Igliczną?
 • Pomodlić się w miejscu wielu cudownych uzdrowień.
 • Medytować w pustelni.

Czego nie wolno pominąć?

 • Starej plebanii i poznania kościelnego życia od kuchni.
 • Przepięknych widoków na Kotlinę Kłodzką.
 • Malowanych na szkle i płótnie obrazów wotywnych.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Międzygórza

Ciekawostki

 • Spod kościoła roztacza się rozległa panorama.
 • Ołtarz główny wykonany został w Monachium w pracowni Mayera.
 • Kościółek położony jest na wysokości 847 m n.p.m. poniżej szczytu Góry Iglicznej.
 • Do Marii Śnieżnej można dostać się jedynie piechotą szlakami z Międzygórza, Bystrzycy Kłodzkiej, Długopola Zdroju i Stronia Śląskiego.

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...

Opinie użytkowników:

Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej
Oceń opinię: 0 5 0
2013-10-05 19:36 g-e-g napisał/a:

Piękne miejsce, ale....

... jeśli juź dojdziecie tam szlakiem, zmęczeni, szczęśliwi z osiągniętego celu ... uważajcie bo, jeśli brama zamknięta to wysmarowana jest grubo smarem, na całej wysokości. Tak sprytnie , abyście dotykając tej świętości umazali się porządnie i zapamiętali naukę, że datki wpłaca się do 16 lub 18-ej (w zależności od pory roku). Brama świętego miejsca też jest święta - precz z łapami! A jeśli spotkacie księdza to liczcie się z prostackim chamstwem płynącym z ust tego sługi bożego. A nie daj Boże jeśli ktoś z Was w spodenkach krótkich tam się pojawi - nie zostaniecie wpuszczeni!!! - bo w tym sanktuarium Matka Śnieżna nie przyjmuje takich łapserdaków. Piękne widoki, nawet zza bramy, ale ....

Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej
Oceń opinię: 1 5 0
2013-07-28 22:41 joasia28 napisał/a:

GDZIE JEST INFORMACJA?

W UBIEGŁY WEEKEND WYBRAŁAM SIE WRAZ ZE ZNAJOMYMI NA GÓRE IGLICZNA DO SANKTUARIUM MARII SNIEZNEJ ALE NIESTETY NASZA WIZYTA ZAKONCZYŁA SIE PRZED BRAMĄ SANKTUARIUM. POWODEM TEGO BYŁ NASZ NIEODPOWIEDNI STRÓJ(TAK OCENIŁA PANI PRZY BRAMIE) W ZWIAZKU Z UPAŁEM WSZYSCY MIELISMY KRÓTKIE SPODNIE TZN PRZED KOLANO(RÓWNIEZ MĘŻCZYŹNI). TAKI STRÓJ DYSKWALIFIKOWAŁ NAS ZEBY WEJSC NIE TYLKO DO SAMEGO SANKTUARIUM ALE RÓWNIEZ NA DZIEDZINIEC, SYTUACJA TA SPOTKAŁA NIE TYLKO NAS ALE NIEMIECKA WYCIECZKE, ORAZ KILKA INNYCH OSÓB.RONARZUCIŁA ZUMIEM ZE SA WYMOGI KTÓRE NARZUCIŁA KURIA JAK POINFORMOWAŁA NAS PANI I NIE MAM NIC PRZECIWKO TEMU, ALE TAKIE INFORMACJE POWINNY BYC DOSTĘPNE NA DOLE ZEBY SIE DO TEGO PRZYGOTOWAC, WZIĄC SOBIE COS DO OKRYCIA ITP.TAKIE INFORMACJE SA W CZESTOCHOWIE CZY RZYMIE I JEST OK. A TUTAJ MAŁO TEGO ZE SPOTKALISMY SIE Z BARDZO BEZCZELNĄ ODPOWIEDZIĄ ZE STRONY KSIEDZA, TO TAKIEJ INFORMACJI NIE MA NIGDZIE. SYTUACJA BYŁA PRZYKRA ZWŁASZCZA W TAKIM MIEJSCU, A DODATKOWO PRZYKRY JEST FAKT ZE PARE LAT TEMU PRZED REMONTEM NIE BYŁO TAKICH OBOSTRZEŃ ZEBY WEJSC NIE BYŁO TEZ OGRODZENIA A DZISIAJ KIEDY OBIEKT JEST WYREMONTOWANY MOGLISMY GO OGLADAC TYLKO ZZA OGRODZENIA. NIE WSZYSTKIE SWIATYNIE MAJA WYMAGANIA ODNOSNIE DŁUGOSCI SPODNI SPÓDNIC CZY REKAWÓW SUKIENEK I DOBRZE BYŁOBY O TAKICH ISTOTNYCH RZECZACH INFORMOWAC ZANIM SIE WDRAPIMY NA GÓRE. KAZDY Z NAS SZEDŁ Z INTENCJA A NIE DANE NAM BYŁ WEJSC. OBIEKT WYREMONTOWANY Z FUNDUSZY UNIJNYCH A BRAK INFORMACJI UTRUDNIŁ MIESZKAŃCOM UNII PODZIWIANIE TEGO DZIEŁA. ZAZNACZAM ZE NIE BYLISMY ROZNEGLIZOWANI, ALE GDYBYSMY MIELI INFORMACJE ZE TAKIE SA WYMOGI DOSTOSOWALIBYSMY SIE. SZKODA, BO W DRODZE POWROTNEJ SPOTKALISMY KILKA GRUP KTÓRE SZŁY UBRANE PODONBIE JAK MY DO TGO Z MAŁYMI DZIECMI I WIEDZIELISMY ZE ICH TRUD WSPINACZKI W UPALE SKONCZY SIE PRZED BRAMĄ. MOZNA PODZIWIAC ZA TO PANORAME GÓR WARTO. POZDRAWIAM

Oceń:
Aby oceniać musisz być zalogowany. Zaloguj się
Twoja ocena