Inne blogi

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje

Wybrane wydarzenia

W trasie

Zainspiruj się podróżami innych

0

Fundacja Forum Staniszów oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

zapraszają

23 maja (sobota), godz. 18.00


na wernisaż wystawy

„Kopciuszek i inne historie”

Anny Tyczyńskiej

 Kuratorka: Izabela Kowalczyk

Miejsce: Pałac Staniszów - Centrum Sztuki

 

 

 

Anna Tyczyńska, Kopciuszek i inne historie

 

 

Anna Tyczyńska w swoich pracach sięga do świata baśni, legend i mitów. Interesuje artystkę poszukiwanie tropów kulturowych związanych z dojrzewaniem, przemijaniem, utratą młodości oraz poszukiwaniem własnego „ja”. Odnosząc się do świata dzieciństwa zwraca uwagę na życie, które zatacza koło.

W pracach prezentowanych podczas wystawy w Staniszowie pojawiają się motywy wody i wianków, co nasuwa skojarzenia z Nocą Kupały (pogańską Sobótką i przejętą przez chrześcijaństwo – Nocą Świętojańską – Wigilią św. Jana), świętem ognia, wody, płodności i miłości. Puszczanie przez młode dziewczęta wianków w noc Kupały miało pomóc im w odnalezieniu miłości.

Jednakże w pracach Anny Tyczyńskiej wianki są czarne, uschnięte, przez co kojarzą się ze śmiercią (należą do cyklu pod tytułem „Epitafium”), ale też z utraconą miłością. Podobnie dzieje się w przypadku wizerunku Kopciuszka, który zamarł w swojej pozie ze śladami popiołu na rękach. Popiół jest też tym, co zostało z magicznego ognia, a woda ukazana w projekcjach Tyczyńskiej prowokuje przede wszystkim skojarzenia melancholijne. Pojawia się również zwierciadło, będące głównym motywem wcześniejszych prac artystki z cyklu „Alchemia”, którego odniesienia kulturowe wiążą się przede wszystkim z kontemplowaniem własnego wizerunku, jak w micie zakochanego w sobie Narcyza, ale też w baśni o królewnie Śnieżce braci Grimm, gdzie zła królowa wciąż szuka potwierdzenia swojej urody w magicznym zwierciadle. Zwierciadła Anny Tyczyńskiej jednak niczego nie odbijają, wskazując tym samym na pozory związane z poszukiwaniem prawdziwego obrazu nas samych. Prace artystki prowokują do refleksji nad przemijaniem i kołem życia.

 

Kuratorka: Izabela Kowalczyk

 

 

Anna Tyczyńska – artystka pracująca w obszarze instalacji, sztuki obiektu i fotografii. Urodzona w Warszawie, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z malarstwa i rysunku obroniła w 1990 roku. Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pracuje na Wydziale Edukacji Artystycznej, prowadzi Pracownię Rysunku oraz zajęcia w ramach specjalności Strategie Kuratorskie i Promowanie   Kultury (WEA). W latach 2002 - 2007 współprowadziła Galerię ON w Poznaniu. Uczestniczyła w 26 wystawach indywidualnych oraz w ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

 

 

Projekt Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partner główny: GMT guss+maschinenteile GMBH

Partnerzy: SOPP Polska Sp. zo.o.; Dräxlmaier Group; Jelenia Plast, Dr. Schneider i Gminę Podgórzyn.

 

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...